سیاسی

غرب و امریکا از تروریسم حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کنند

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از المنار، دبیرکل حزب الله لبنان در سخنانی به تشریح وضعیت سیاسی در لبنان و منطقه پرداخت.
سید حسن نصرالله در سخنانی تاکید کرد: مرحله کنونی در لبنان، مرحله سرنوشت سازی است. ارتباط ما با میشل عون رئیس جمهور جدید لبنان و جریان ملی آزاد همواره یک رابطه تنگاتنگ است. اخبار منتشر شده مبنی بر درخواست حزب الله از میشل عون و جریان ملی برای لغو ارتباط آنها با حزب نیروهای لبنانی، بی اساس است.
دبیرکل حزب الله در ادامه به تلاش ها برای تشکیل کابینۀ لبنان و تلاش برخی برای تفرقه افکنی میان شیعیان (حزب الله) و مسیحیان (جریان آزاد به رهبری میشل عون) اشاره و تاکید کرد: در سالهای متمادی به ویژه در سال های اخیر، مسلمانان و مسیحیان این منطقه با چالش های مشترکی مواجه بوده اند و تمدن طرفین (مسلمانان و مسیحیان) به یک اندازه در معرض تهدید قرار دارد.
وی تصریح کرد: ما با میشل عون و جریان او رابطه ای عالی داریم و این رابطه مبتنی بر احترام متقابل و اعتماد عمیق است. هر کس به دنبال فتنه انگیزی میان دیگران باشد خودش در فتنه غرق خواهد شد.
نصر الله با بیان اینکه ما از دیدار فرستادۀ سعودی با میشل عون رئیس جمهور لبنان ناراحت نشدیم، افزود: ما مشکلی با روابط رئیس جمهور با هیچ کشوری نداریم به جز با رژیم صهیونیستی.
دبیر کل حزب الله دربارۀ تشکیل دولت لبنان نیز تأکید کرد: بسیاری از مسائل و مشکلات دربارۀ تشکیل دولت حل شده است. بیشتر وزرا تعیین شده اند و فقط یک یا دو وزارت خانه هنوز بلاتکلیف هستند. مشکل موجود بسیار بی اهمیت و ناچیز است و نباید آن را بزرگ کرد.
نصر الله با بیان اینکه همه به دنبال راه حلی برای تشکیل دولت هستند، گفت: چیزی که به لبنان آسیب می زند، بزرگ کردن مشکلات کوچک است.
وی همچنین به همکاری حزب الله با ریاست مجلس لبنان اشاره کرد و افزود: ما همواره بر همکاری دائم با نبیه بری تاکید داریم. کسانی هستند که تلاش می کند نشان دهند که نبیه بری می خواهد تشکیل دولت را تعطیل کند و این درست نیست.
دبیر کل حزب الله بیان داشت: همه حق دارند که خواستار وزارت خانه های کلیدی باشند. طبیعی است که احزاب بر سر وزارت خانه های مهم و کلیدی رقابت کنند. برخی معتقدند که بعضی از گروه های سیاسی خواستار وزارت خانه هایی بزرگ تر از نصاب پارلمانی و پایگاه مردمی شان هستند. حزب الله به وزارتخانه های جوانان، ورزش و صنعت اکتفا کرده است.
نصر الله در بخش دیگری از سخنانش با رد ادعای مانع تراشی برخی گروه های معین برای تشکیل دولت گفت: این ادعا که حزب الله یا نبیه بری یا سلیمان فرنجیه تشکیل دولت را متوقف کرده اند بی اساس است. ما و جریان ملی آزاد به جلوگیری از برگزاری انتخابات نیز متهم بودیم. به گروه های فشار می گویم که با فشار و ارعاب بیشتر، ما محکم تر می شویم.
دبیر کل حزب الله لبنان دربارۀ قانون انتخابات لبنان هم تصریح کرد: ما از تلاش های اخیر برای جدا کردن مسیر تشکیل دولت و قانون انتخابات، حمایت می کنیم. ما خواستار کار جدی و واقعی در قانون انتخابات هستیم و اولین اساس یک حکومت واقعی، حضور نمایندگان منتخب مردم و وجود پارلمان است. قانون انتخابات، گذرگاه الزامی برای ساختن یک حکومت واقعی است. قانون انتخابات باعث می شود هر گروهی به حجم و اندازۀ واقعی خود برسد.
نصر الله دربارۀ تحولات پر شتاب حلب در سوریه نیز گفت: رخدادهای عظیمی در حال وقوع در منطقه است، مانند آنچه در حلب و موصل در حال رخ دادن است و نتایجی که این پیروزی موعود و قریب‌الوقوع برای کل درگیری سوریه و منطقه خواهد داشت که بعدها درباره آن سخنرانی خواهم کرد.
وی در رابطه با تحولات مربوط به فلسطین و اقدامات متجاوزانه رژیم صهیونیستی علیه مسلمانان و مسیحیان تاکید کرد: مسلمانان و مسیحیان منطقه با تهدیدات اسرائیلی و تکفیری دچار چالش‌های فرهنگی و هویتی شدند.
دبیرکل حزب الله افزود: این تهدیدات ابتدا از فلسطین آغاز شده است. فلسطینی که مقدسات آن هدف قرار گرفته و پخش صدای اذان از بلندگوها در آن ممنوع اعلام شده است. این چالش ها از فلسطین به عراق، سوریه و نیجریه و دیگر اماکن مسلمانان و مسیحیان رسیده است.
وی افزود: آمریکا و غرب از تروریسم حمایت مالی و تسلیحاتی می کنند و این همان چیزی است که دونالد ترامپ و پیش از آن نیز جوبایدن معاون رئیس جمهور آمریکا به آن اعتراف کرده اند.
منبع : مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا