سیاسی

علت گرانی تخم‌مرغ چیست؟

به گزارش نسیم قائن ، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در مورد عامل اصلی گرانی تخم مرغ گفت: از آغاز مهرماه امسال با شیوع بیماری های تنفسی در مرغداری های استان هایی مانند تهران، البرز، آذربایجان، قزوین و قم قیمت تخم مرغ افزایش یافته است.
ناصر نبی پور با بیان این که عامل اصلی گرانی تخم مرغ در جامعه کمبود عرضه است افزود: از آغاز مهرماه امسال با شروع بیماری‌های تنفسی در مرغداری‌های استان‌هایی مانند تهران، البرز، آذربایجان، قزوین و قم قیمت تخم مرغ افزایش یافته است.
وی اظهار داشت: هم اکنون ۸۰ درصد تولید تخم مرغ در هفت استان کشور انجام می‌شود که از این میان در پنج استان حدود ۱۵ میلیون تن مرغ معادل روزانه هزار تن معدوم شده و این درحالیست که دو هزار و ۶۰۰ تن تولید روزانه مرغ است.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران اظهار داشت: تلفات کنونی به دلیل عدم انجام واکسیناسیون در برابر بیماری مورد نظر بوده که نیازمند حمایت است.
وی با تاکید بر اینکه واکسیناسیون مرغ در برابر بیماری کنونی تنها در چند کشور صورت می‌گیرد، ادامه داد: بیماری طی سال گذشته منجر به تلفات ۱۳ میلیونی مرغ شده است.
نبی پور همچنین افزود: سازمان دامپزشکی امسال پیش بینی کرده بود که مشکلاتی برای مرغداران به وجود خواهد آمد که متاسفانه شرایط مقابله با این بحران از سوی مسئولان ایجاد نشده است.
وی اظهار داشت: در حال حاضر مرغداران با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند و این در حالیست که مرغدارانی که مرغداری خود را بیمه کرده اند و برای دریافت خسارت به بیمه مراجعه می‌کنند با پاسخ منفی به دلیل نبود بودجه در بیمه روبرو می‌شوند.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران ادامه داد: از طرفی هم سازمان دامپزشکی برای مقابله با این بحران یار و همکاری ندارد به طوری که حتی بودجه‌ای برای معدوم سازی مرغ‌ها در اختیار آن نیست.
وی همچنین افزود: علاوه بر این به دلیل نبود بودجه شعاع قرنطینه از سه کیلومتر به یک کیلومتر کاهش یافته و همین مسئله به درگیری مرغداری‌های بیشتر با بیماری دامن زده است.
نبی پور اظهار داشت: از سوی دیگر تعداد مرغ‌های بومی افزایش یافته و به علت بیماری آن‌ها مرغداری‌ها نیز آلوده شده اند.
وی ادامه داد: برای جلوگیری از کمبود تخم مرغ در بازار اندکی واردات از ترکیه صورت گرفته و این در حالیست که کشور‌های همسایه نیز با چنین معضلاتی درگیر هستند.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: اگر دولت برای معدوم سازی و پاکسازی یاری رسان مرغداران باشد می‌توان انتظار داشت طی چندماه آینده تولید در روال عادی قرار گیرد.
وی در ادامه افزود: قیمت نهاده‌های دامی طی دوماه اخیر افزایش یافته و هم اکنون با ارز آزاد وارد می‌شود با وجود این، بر قیمت آن به میزان ۷۰ درصد افزوده شده است.
نبی پور اظهار داشت: هر کیلو گرم ذرت ۶۵۰ تا ۷۰۰ تومان خریداری می‌شد، اما در حال حاضر هر کیلوگرم هزار و ۱۰۰ تومان خریداری می‌شود.
وی ادامه داد: همچنین سویا که هر کیلوگرم آن حداکثر هزار و ۴۰۰ تومان از سوی مرغداران خریداری می‌شد طی دوماه اخیر هزار و ۸۵۰ تومان در بندر معامله می‌شود به طوری که اگر در تهران به دست مرغدار برسد بر قیمت هر کیلوگرم آن حداقل ۱۰۰ تومان افزوده می‌شود.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با تاکید بر اینکه قیمت نهاده‌ها بیش از ۴۵ درصد افزایش یافته است، گفت: با وجود این، مرغداران آمادگی برای توزیع تخم مرغ در سطح جامعه با قیمت مناسب‌تر را دارند در حالی که مرغداران باید دارای غرفه دائمی باشند تا در تمامی سال بتوانند پاسخگوی نیاز بازار باشند.
تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا