سیاسی

عشایر خراسان جنوبی ۱۴ هزارتن محصولات دامی تولید کردند

به گزارش نسیم قائن ، محمد ابراهیم ابراهیمی گفت: محصولات دامی و فرآورده های لبنی عمده این تولیدات داخل استان است که قسمتی نیز به استان‌های همجوار صادر شده است.
وی گفت: عشایر خراسان جنوبی یک سوم تولیدات دامی و ۲۵ درصد صنایع دستی استان را تولید می کنند.
مدیرکل امورعشایرخراسان جنوبی افزود: صنایع دستی عشایر نیز شامل قالی، قالیچه، جاجیم، سوزن دوزی است که عمده مواد اولیه آن از دام تامین می شود.
وی بیان کرد: استان خراسان جنوبی دارای ۶۰۱۸ کیلومتر ایل راه عشایری است که از ابتدای امسال بیش از ۳۸۰۰ کیلومتر از این ایل راه ها با هزینه ای معادل ۳۸۰ میلیون تومان توسط این اداره کل موج تراشی و مرمت شده است.
ابراهیمی افزود: بیش از ۶۳ هزار متر مکعب آب شرب با اعتباری بالغ بر ۴۴۰ میلیون تومان برای بیش از ۷ هزار خانوار عشایری استان حمل شده است.
وی با اشاره به اینکه شغل اصلی عشایر دامداری استان است و تامین علوفه یکی از دغدغه های آنان است گفت: از ابتدای امسال ۱ هزارو ۳۵۰ تن علوفه یارانه ای به ازای هرکیلو ۲۰۰ تومان بین عشایر توزیع شده است.
مدیرکل امور عشایرخراسان جنوبی افرود: درحال حاضر ۲ میلیارد و ۵۹۰ میلیون تومان اعتبار به منظور تامین آب و علوفه مورد نیاز دام عشایر استان مصوب شده که امیدواریم این اعتبارات بزودی اختصاص یابد.
ابراهیمی بیان کرد: استان خراسان جنوبی دارای ۸۲ هزارو ۵۴۹ نفر عشایر درقالب ۱۵ هزارو ۶۷۶ خانوار است.
وی گفت: این جمعیت برابر ۴۱ هزارو ۷۰۵ مرد و ۴۰ هزارو ۸۴۴ زن است و معادل ۱۳ درصد جمعیت کل استان و ۷ درصد جمعیت عشایری کشور را شامل می‌شود.
مدیرکل امورعشایرخراسان جنوبی اظهارکرد: این استان دارای ۱۲۷ کانون حمایتی و ۸ کانون هدایتی اسکان عشایر است.
وی با بیان اینکه ۴۳ هزار و ۴۸۹ نفر از عشایر استان در ۱۳۵ کانون هدایتی و حمایتی اسکان ساماندهی و ساکن شده اند افزود: عشایر در کانون‌های اسکان در صورتی که مراتع و بارندگی های مناسب و مساعد باشد کوچ انجام می‌دهند بطور که امسال حدود ۷۰ درصد عشایر استان کوچ کردند.
ابراهیمی عمدتاً کوچ عشایر استان را درون منطقه ای و درون استانی بیان کرد وگفت: البته به ندرت عده ای از عشایر به خارج استان کوچ می‌کنند.
منبع:تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا