سیاسی

عدم تمایل مردم به سرمایه گذاری درتعاونی ها/وجود تبعیض های چشمگیر بیمه ای و مالیاتی بین اشخاص حقیقی و حقوقی

به گزارش نسیم قائن ، شرکت تعاونی جاجیم هزارگل قهستان در مردادماه سال ۱۳۸۴ با مشارکت ۳۵ نفر از زنان روستای روم و سرمایه اولیه ۷۳۵ ریال فعالیت خویش را آغاز نموده است واکنون به ۷۵۰میلیون تومان رسانده است.
این شرکت تعاونی در حال حاضر با ایجاد اشتغال برای ۱۰ نفر پرسنل کارگاهی و ایجاد بیش از ۶۰ نفر شغل پایدار خانگی توانسته است در مجموع برای بیش از ۷۰ نفر اشتغالزایی مستقیم داشته باشد.
محصولات تولیدی این تعاونی در حال حاضر صرفا مصرف داخلی دارد و در سطح کشور به فروش می رسد.
رضاپور مدیرعامل شرکت تعاونی جاجیم هزارگل قهستان در گفتگو با خبرنگار نسیم قاین در خصوص علت راه اندازی این شرکت در روستای روم گفت: براساس مطالعات صورت گرفته ،روستای روم در دهه ۵۰ و ۶۰ پیشرفت نسبی بسیار خوبی داشته است و بر اساس آمار رسمی در سال ۵۵ جمعیتی بالغ بر ۱۰۰۰ نفر در این روستا زندگی می کرده اند و متاسفانه به دلایل مختلف به مرور زمان این پیشرفت رو به افول رفت به طوریکه این جمعیت در سال ۸۵ به حدود ۵۰۰ نفر رسیده و متاسفانه این امر باعث یاس و ناامیدی در ساکنین روستا بویژه در بین جوانان گردید
وی ادامه داد:از سوی دیگر برای هنر جاجیم بافی که روزگاری در روستا پردرآمدترین شغل جانبی زنان روستا بود وضعیتی دقیقا مشابه به وقوع پیوسته بود به طوریکه به جهت نبود نظارت کافی و سوء استفاده دلالان و استفاده از نخ نامرغوب توسط تولیدکنندگان این هنر صنعت نیز به رکود چشمگیری رسیده بود . به همین دلیل بر آن شدیم تا با ایجاد یک تشکل هدفمند و منسجم در این حوزه و رشد و توسعه آن به صورت غیر مستقیم روحیه نشاط و امیدواری را در جهت رشد و توسعه جمعیتی روستا به همشهریان برگردانیم و در این راستا مدل اقتصادی خود را تعاونی انتخاب کردیم تا علاوه بر استفاده بهینه از سرمایه های خُرد مردمی و ایجاد روحیه همکاری سود حاصل از فعالیت نیز به جیب خود تولیدکنندگان و مردم برود نه به جیب یک نفر سرمایه گذار .
مدیرعامل این شرکت تعاونی ادامه داد:این تعاونی چشم انداز ۲۰ ساله ای رابرای خود تدوین کرده است
وی گفت:یکی از این چشم اندازها توسعه جمعیتی روستای روم است به طوری که بتوانیم تاسال۱۴۰۰هجری شمسی این روستارا باارائه امکانات وزیرساختهای لازم وتوسعه مبتنی بر شغل حاجیم بافی وصنعت گردشگری در سطح منطقه واستان شهره کنیم واین موضوع در بین مردم ومسئولین به عینه احساس گردد.
رضاپوربیان داشت: بر همین اساس مدیران شرکت تعاونی تمامی سیاستگذاریها و اهداف خود را منطبق بر این سند تدوین کرده و به صورت کلی ۵هدف ؛ ایجاد اشتغال پایدار برای ساکنین روستای روم عمدتا به صورت مشاغل خانگی، افزایش تنوع محصولات بر اساس نیاز مشتریان، افزایش تیراژ محصولات جهت ایجاد بازار فروش متنوع، بالابردن کیفیت محصولات و تحویل به موقع سفارشات جهت افزایش رضایت مشتریان، ارتقاء سطح رفاهی اعضا و تولیدکنندگان را دنبال می کنند.
این تعاون گر تاکنون توانسته است ۷سال متوالی به عنوان تعاونی برتر استان انتخاب شود وعلاوه بر آن در سال ۹۳ به عنوان کارآفرین نمونه استان و در سال ۹۴ نیز کارگر نمونه و گروه کار نمونه استانی از این تعاونی انتخاب گردیده است.
امسال نیز برای هفتمین سال متوالی تعاونی جاجیم بافی هزارگل قهستان به عنوان تعاونی برتراستان معرفی شد.
جاجیم بافی هزارگل قهستان،همچنین در سال ۹۴ به عنوان یک مجموعه موفق در حوزه صنایع دستی کشور مفتخر به تندیس و لوح افتخار از سوی معاونت محترم رییس جمهور و رییس وقت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور شده است.
وی علت موفقیت این تعاونی را برنامه ریزی صحیح،توجه به نیروی انسانی،شور ومشورت با نیروی انسانی وتوجه به افکار آنها،توجه جدی به امر آموزش وبه روز رسانی تعاونی وتوانایی وکارایی مدیران این شرکت تعاونی میداند ومی گوید با عنایت به رسیدن به اهداف و برنامه های تدوین شده طی سالهای اخیر و افزایش رضایتمندی اعضا و تولیدکنندگان علیرغم وجود همه مشکلاتی که بر سر راه تعاونی قرار گرفته عملکرد تعاونی برای مدیران شرکت رضایت بخش بوده و تمام سعی و تلاش ممکن را در جهت رسیدن به هدف غایی مجموعه به کار خواهیم گرفت.
این مدیر موفق قاینی می گوید:به نظر من اگر مطالعه دقیقی از طرز فکر و اهداف کارآفرینان و تعاونگران صورت بگیرد عمده آنان در یک مورد اشتراک نظر دارند و آن مورد سعی و تلاش مستمر برای رسیدن به هدفشان می باشد به همین دلیل وجود مشکلات آنان را از انجام کار برای رسیدن به هدف باز نمی دارد ولی قطعا زمان رسیدن را برایشان طولانی تر می کند لذا وظیفه دولت و مسئولین در برابر یک کارآفرین یا تعاونگر وظیفه سنگینی است چرا که کارآفرین و تعاونگر به صورت مستقیم بخش اعظم بار تولید و اشتغال کشور را بر عهده دارد
وی بااشاره به عمده ترین مشکلات پیش روی کارآفرینان و تعاونگران گفت:وجود تبعیضهای چشمگیر بیمه ای و مالیاتی بین اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی که تعاونیها نیز از آن جمله هستند و علت اصلی بروز این مشکل در ضعف دستگاههای نظارتی در شناسایی مودیان حقیقی و کارگاههای مشمول بیمه خصوصی می باشد و چون تعاونیها بر اساس قانون شفاف ترین عملکرد مالی را دارا هستند متاسفانه همیشه نسبت به اشخاص حقیقی هزینه های سرسام آوری را متحمل می گردند.
عدم اجرای دقیق اصول مربوط به تعاون در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران علیرغم آنکه طی سالهای گذشته توسط مقام معظم رهبری بر اجرای آن تاکید گردیده است یکی دیگر از مشکلات پیش روی تعاونی هاست.
رضاپور درادامه گفت:وجود قانون مالیات بر ارزش افزوده که به دلیل عدم وجود نظام جامع مالیاتی اجرای آن فشارهای مالی سنگینی را بر تعاونیها وارد نموده و در بازاریابی و فروش محصولات تعاونیها تاثیر منفی می گذارد.
نبود سندیکاها و اتحادیه ها و اتاقهای نظارتی مفید که در مواقعی که گاها تعاونیها با مشکل مواجه می گردند از تعاونیها حمایت شود.
پرداخت سودهای بالای بانکی به سپرده های بانکی که باعث می گردد مردم به جای سرمایه گذاری در تعاونیها و عرصه تولید سرمایه خود را به سمت بانکها سوق دهند.
سود بالای تسهیلات بانکی ؛نبود قوانین کافی برای بازدارندگی و جلوگیری از کالای قاچاق
عدم وجود قوانین لازم برای حمایت از مشاغل خرد و کوچک بویژه در مناطق محروم کشور،رعایت مرّ قوانین در شهرهای کوچک به دلیل وجود تعداد کم مجموعه های تولیدی در این مناطق توسط بازرسان اداراتی که با بیمه ، مالیات ، اشتغال و … درگیر هستند .
وی گفت: متاسفانه از لحاظ قوانین بیمه ای ومالیاتی هیچ تفاوتی بین تعاونی های کوچک در روستاها وواحد های تولیدی در شهرک های صنعتی در کلان شهرها وشهرهای کوچک وجود ندارد ولذا خواسته ما از مسئولین کشوری این است که در جهت حمایت از تعاونی ها وایجاد اشتغال در راستای اقتصاد مقاومتی و درراستای حمایت از تولید کنندگان وسرمایه گذراران در شهرهای کوچک برنامه وتسهیلات ویژه ای در نظر گرفته شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا