سیاسی

عدم بهره وری مناسب از امکانات و منابع کشاورزی به دلیل شناسنامه دار نبودن کشاورزان

به گزارش نسیم قائن ، دکترکهن ترابی فرماندار قاین در جلسه تبیین آیین نامه اجرایی و جایگاه نظام صنفی کار های بخش کشاورزی در توسعه پایدار در این بخش و رفع موانع تولید در این حوزه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، اظهار داشت: با توجه به اینکه وجه معیشت و اقتصاد اکثر مردم این شهرستان کشاورزی و دامپروری است لذا توجه به بخش کشاورزی، بررسی و پیگیری مسائل و مشکلات مربوط به این بخش یکی از اولویت ها و دغدغه های مهم و اصلی ماست.
فرماندار در ادامه تصریح کرد: شهرستان قاینات از ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار خوبی در بخش کشاورزی برخوردار است، لذا با توجه به خشک سالی های ۱۸ ساله و اینکه این شهرستان بیش از ۱۶۹ روستا و آبادی دارد و وجه معیشت و تولید بیشتر آنان از کشاورزی، دامپروری و باغداری است؛ بایستی در این شرایط کشاورزان را به سمت و سوی صنایع جایگزین به جهت ماندگاری روستائیان عزیز در روستا هدایت نماییم.
وی بااشاره به اینکه بحث آب در شهرستان نگران کننده است؛ خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی که با بحران بی آبی مواجه هستیم؛ همه مسئولین مربوطه بایستی کشاورزان را با آموزش های لازم به سمت استفاده از روش های نوین آبیاری و عدم آبیاری سنتی و کشت هایی که نیاز به غرق آبی دارد و همچنین جایگزین کشت هایی که به آب کمتری نیاز دارد و راه اندازی شرکت های کشت و صنعت و صنایع تبدیلی؛ هدایت نمایند.
کهن ترابی افزود: یکی از سیاست های اصولی دولت تدبیر و امید، کاهش تصدی گری خود در بیشتر امور است. لذا در این خصوص تلاش شده است اجرای فعالیت های اقتصادی و کشاورزی به خود مردم که انگیزه بهتری در اجرای اینگونه برنامه ها دارند؛ واگذار و آنان را درگیر نماید و از طرفی حضور سازمان های مردم نهاد و تشکل های صنفی کشاورزی، می تواند کمک کار دولت و بستر مناسبی برای رشد و توسعه در همه بخش ها بویژه در بخش کشاورزی باشد.
مهندس اسفندیاری مدیرکل سازمان تعاون روستایی خراسان جنوبی در جلسه توسعه پایدار ورفع موانع تولید بخش کشاورزی به ارائه دستورالعمل و آیین نامه اجرایی جایگاه و نظام صنفی کار های کشاورزی در جهت توسعه پایدار بخش کشاورزی و رفع موانع تولید در این بخش پرداخت و بیان داشت: یکی از مشکلات و چالش هایی که ما در بخش کشاورزی با آن مواجه هستیم؛ بحث عدم بهره وری مناسب از امکانات و منابع به دلیل عدم شناسنامه دار بودن کشاورزان است. لذا برای مدیریت، بهره وری و ارائه خدمات بهتر به کشاورزان و همچنین برنامه ریزی و تصمیم سازی درست، تشکیل نظام صنفی کشاورزان امری بسیار لازم و ضروری است.
اسفندیاری گفت: ۹۰هزار بهره بردار بخش کشاورزی در سطح استان داریم که احتمال دقیق نبودن آن وجود دارد وقطعا اگر کشاورزان ودامداران ما شناسنامه دار شوند آمار دقیق وخدمات بهتر خواهد شد.
وی افزود: درخراسان جنوبی ۱۷هزار نفردر مجمع امور صنفی بخش کشاورزی عضو شده اندکه رقم آن با توجه به بهره برداران بخش کشاورزی به ۲۰درصد هم نمی رسد واین آمار باید در سال۹۵به ۵۰درصد برسد واین جزء برنامه های ما درسال جاری خواهد بود
وی درپایان گفت:درسال گذشته بارشد ۵/۷بخش کشاورزی نرخ رشد اقتصادی مثبت شده است واین نشان از اهمیت بخش کشاورزی است که اگر این رشد وجود نداشت نرخ رشد اقتصادی ما قطعا منفی می شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا