سیاسی

ظریف: اسلام هراسی زودتر از داعش شروع شد / رهبر انقلاب به عنوان یک مصلح ، آینده جامعه جهانی را می بینند

به گزارش نسیم قائن ، محمدجواد ظریف در همایش طلوع حقیقت که به منظور گرامیداشت سالروز صدور نامه های رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان غربی برگزار شد با یادآوری تحولی که حوزه قدرت در روابط جهانی ایجاد شده است افزود: رهبر معظم انقلاب و امام راحل(ره)شناخت دقیق و عمیقی نسبت به این تحول داشتند.
وی ادامه داد: امروز زمانی را در روابط بین الملل می گذرانیم که شروع آن، بعد از رحلت امام بود اما پیش بینی این زمان در دوران حیات امام و در نامه امام به گورباچف صورت گرفت.
وزیر امور خارجه اضافه کرد: پیش بینی این تحول توسط امام شکل گرفت و بعد دورانی را از ابتدای دهه ۹۰ میلادی شاهد بودیم که رهبری به آن پیچ تاریخی گفتند و بسیاری از متفکران به این دوران، دوران گذار می گویند.البته رهبری هم چندبار از این دوران به عنوان دوران گذار نام بردند.
ظریف افزود: اخیرا غربی ها پذیرفتند که دوران گذار یک خاصیت ویژه نیز دارد و آن این است که ما به سوی یک جهان پساغربی حرکت می کنیم، این به معنای آن نیست که غرب اهمیت و موقعیتی در جهان ندارد بلکه به این معنا است که برای اولین بار در تاریخ اخیر روابط بین الملل تحولات دوران سازی نه در غرب و نه توسط غرب شکل می گیرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: این یک اهمیت راهبردی در شناخت روابط بین الملل دارد، درک این واقعیت که امروز همه چیز نه در غرب و نه توسط غرب شکل می گیرد یک فهم راهبردی برای نگاه به آینده است.
وزیر امورخارجه گفت: نکته ای که در این دوران گذار بسیار مهم است، متنوع و متکثر شدن منابع قدرت است یعنی در این دوران گذار منابع قدرت از منابع قدرت مادی فراتر رفته است.البته این به معنا نیست که منابع قدرت مادی بی اهمیت شده است، کماکان منابع قدرت مادی اهمیت دارد و لازم است که داعش در میدان نبرد توسط سرداران ما و مدافعان حرم شکست داده شود اما همزمان مهم است که ابعاد معنایی قدرت مورد توجه و ملاحظه قرار گیرد.
وی ادامه داد: فراموش نکنید که تصویر سازی و چهره سازی و چارچوب بندی دیدگاه ها می تواند به همان اندازه در شکل دادن به قدرت در تعیین مسیر تحولات بین المللی و در تعیین جایگاه یک کشور در مجموعه معادلات روابط بین الملل تاثیر گذار باشد.
وزیر امورخارجه گفت: به همین دلیل است که پیام سازی و چهره سازی از اسلام و جمهوری اسلامی به شکل اسلام هراسی، ایران هراسی و شیعه هراسی پس از فروپاشی شوروی به عنوان هدف جدی توسط غربی ها دنبال شد.
ظریف یادآور شد: از اواخر دهه ۶۰ میزان ادبیاتی که در غرب تولید شد مبنی براینکه اینکه دشمن قبلی که به آن خطر قرمز می گفتند با یک دشمن جدید که اصطلاحا به آن خطر سبز می گفتند جایگزین می شود چرا که جهان غرب همانطور که رهبری گفتند همواره نیازمند دیگری و دشمن شناخته شده بوده است.
ظریف با بیان اینکه جهان غرب همیشه نیاز داشته است دشمنی را بسازد و براساس آن سیاست های غلط و خطاهای راهبردی خود را توجیه کند،خاطرنشان کرد: این دشمن برای ۵۰ سال کمونیسم بود و از ابتدای دهه ۹۰ تلاش کردند این خطر قرمز را با خطر سبز جایگزین کنند.
وی ادامه داد: اسلام هراسی زودتر از داعش شروع شد، فراموش نکنیم که داعش دلیل اسلام هراسی نیست، حتی ظهور طالبان در افغانستان دلیل اسلام هراسی نیست. کتاب برخورد تمدن ها ارتباطی به این تحولات ندارد.
وزیر امورخارجه گفت: این تفکر که دشمن جدیدی جایگزین دشمن قبلی شود بسیار قبل از مظاهر ظاهری وحشی گری که به نام اسلام برای دنیا مطرح کنند وجود داشت چرا که نیاز به ایجاد یک خطر جدید بود.
ظریف افزود: این واقعیتی است که در یکی از مهمترین مقاطع تاریخی و ظهور و بروز دشمن انگاری از اسلام که با تبلیغ در مورد پدیده شرم آور و قرون وسطایی داعش بود و رهبر معظم انقلاب این نامه ها را در همان زمان فرستادند.
وی ادامه داد: گفتمانی که دنبال می شد استفاده از عنوان اسلامی در کنار تروریسم بودند، یکی از حرف هایی که رییس جمهور آمریکا مرتب تکرار می کند و در توئیت مفتضح اخیر خود حتی صدای مسئولان انگلیس را درآورد عنوان تروریسم است.
وی ادلمه داد: در این زمان توجه به مبنای گفتمانی قدرت و اینکه قدرت علاوه بر پایه های نظامی، اقتصادی و علمی پایه گفتمانی نیز دارد و قدرت معنایی با ایجاد تصویر صحیح و شناخت مخاطبان شکل می گیرد و توجه به این واقعیت که ما در موضع دفاع نیستیم، اهمیت دارد.
وزیر امورخارجه ادامه داد: آنهایی که این خطر را ایجاد کردند امروز در پشت پرده برساخته ای که ایجاد کردند پنهان شده اند و یک تصویر نابسامان ایجاد می کنند.
ظریف گفت: این سوال که رهبری در نامه خود مطرح کردند که چرا کسانی که در غرب به دنیا آمدند و تحصیل کردند و زبان انگلیسی و فرانسه را با لهجه مادری صحبت می کنند چرا مشاهده می کنیم همین افراد در سوریه و عراق گردن کودکان را می زنند وغرب چه پاسخی برای این موضوع دارد؟ این یک سوال اساسی است و از موضع اتهام زنی به دیگران نیست بلکه از موضع چاره جویی است. رهبری در نامه خود خطاب به جوانان می گویند من به شما خطاب می کنم چون شما می توانید این مشکل را چاره اندیشی کنید.
وزیر خارجه گفت: رهبری به عنوان یک مصلح و کسی هستند که آینده جامعه جهانی را به عنوان یک مجموعه بهم پیوسته در دوران گذار نگاه می کنند.
ظریف افزود: عنوانی که دوستان ما برای نامه های رهبر معظم انقلاب گذاشتند درک مشترک است یعنی ما همه در این کشتی همسفر هستیم وهمه جهان در این نگرانی مشترک هستند.
رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: اگر نتوانیم با یک نگرش جدید به جوانها که می توانند حاملان این نگرش در جهان ما و جهان غرب باشند حرکتی به سوی یک ایده متفاوت داشته باشیم و اگر این امکان را رهبران فراهم نکنند و جوانان پیشگام نشوند آن وقت با دنیای متفاوت که برای همه خطر آفرین خواهد بود مواجه خواهیم بود.
ظریف گفت: توجه رهبری به این بعد مهم قدرت که قدرت تصویرسازی است و تاثیر تصویر بر قدرت و آینده روابط بین الملل است بسیار مشخص می شود.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: نیاز است که ما به عنوان کسی که در پیروی از راهنمایی ها و هدایت ها و رهبری ایشان این مسئولیت را بر عهده داریم این نگرش و آینده نگری ایشان و توجه ایشان و اهمیت گفتمان و اهمیت پرسشگری را با دیده راهبردی نگاه کنیم و بتوانیم در این مسیر توفیق داشته باشیم.
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا