سیاسی

ظریف:کمیسیون مشترک برجام به درخواست روحانی “۲۱ دی” تشکیل می‌شود

به گزارش نسیم قائن ،سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در تشریح جلسه شب گذشته (دوشنبه، ۲۹ آذرماه) این کمیسیون با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و معاونان وی اشاره کرد و گفت: این جلسه با دو هدف بررسی بودجه سال ۹۶ وزارت امور خارجه و بررسی آخرین وضعیت برجام تشکیل شد.

نماینده مردم ورامین در ادامه به سخنان ظریف در این جلسه اشاره کرد و به نقل از وی گفت: برجام مبتنی بر مذاکره به دست آمد و عدم اجرای قانون ایسا جزء توافق ما بود و به همین جهت تصویب آن نقض برجام اعلام شد و عکس العمل های حساب شده جمهوری اسلامی را در پی داشت.

وی افزود: ظریف به این عکس العمل ها اشاره کرد و ادامه داد که دو فرمان اجرایی رئیس جمهور به وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی و همچنین درخواست تشکیل کمیسیون مشترک از جمله واکنش ها بود و کمیسیون مشترک ۱۰ ژانویه تشکیل خواهد شد و بعد از این مراحل نیز برنامه مشخص و مدون داریم.

نقوی حسینی تصریح کرد: در ادامه، عراقچی توضیح داد که تاکنون حدود ۷۰ میلیارد دلار خط اعتباری از طرف کشورهای مختلف در ارتباط با ایران اختصاص داده اند که با مانع روبرو بود و با اصلاح قوانین افک، مشکل حل شده است و بازپرداخت اعتبارات مذکور مطابق جدول زمانبندی خودش خواهد بود و ایران مجبور به پرداخت بلافاصله و یا در کوتاه مدت نخواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در ادامه ظریف گفت که با بقیه اعضای ۱+۵ نیز گفت وگوهای مستمر صورت گرفته و همچنان ادامه دارد همچنین با چین و روسیه هم مذاکرات انجام شده و همه طرف های مذاکره بر روی ادامه برجام و اجرای آن تاکید داشتند.

وی افزود: پس از مباحث برجام، در این جلسه، مباحث منطقه به ویژه تحولات سوریه نیز مورد بحث قرار گرفت، پس از مباحث وزیر امور خارجه، اعضای کمیسیون نظرات خود را مطرح کردند که در ادامه ذوالنوری نماینده مردم قم گفت اقدامات جمهوری اسلامی در مقابل نقض عهد آمریکایی باید هم وزن و قرینه باشد و اینکه بالاخره از کمیسیون مشترک چه چیزی بدست می آید که در پاسخ ظریف گفت که آمادگی کامل برای هر نوع اقدامی را داشته و مطابق برجام اختیارات قانونی داریم و نیازی هم به مراجعه به شورای امنیت نداریم.

نقوی حسینی در ادامه با بیان اینکه پس از مباحث برجام، بحث بودجه وزارت امور خارجه مطرح شد، عنوان کرد: ارتقای وضع و سطح سفارتخانه های جمهوری اسلامی، انجام ماموریت های سخت و پیچیده دیپلماتیک و ماموریت های مهم وزارت خارجه ایجاب می کند که حمایت و پشتیبانی جدی از بودجه و اعتبارات بیشتری دارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: اگرچه دولت توجه ویژه ای به بودجه وزارت خارجه داشته و رشد خوبی نسبت به سال ۹۵ داشته اما کمیسیون باید نسبت به اعتبارات وزارت خارجه عنایت ویژه ای داشته باشد همچنین پرداخت های جمهوری اسلامی به سازمان و نهادهای بین المللی که عضو آن ها است، بخش مهمی از اعتبارات وزارت خارجه است که برای حفظ موقعیت جمهوری اسلامی پرداخت آن ها الزامی است.
منبع: باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا