سیاسی

طوفان به مزارع و گلخانه‌های خراسان جنوبی خسارت زد

به گزارش نسیم قائن ،به نقل از فارس سید ابوالحسن میرجلیلی اظهار کرد: به دنبال جریان بادهای ۱۲۰ روزه سیستان، هوای استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی غبارآلود است.
وی افزود: در اثر خشکسالی‌های پی‌درپی بادهای ۱۲۰ روزه سیستان به ۱۷۰ روز افزایش یافته و مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه ریزگردها خسارات مستقیم و غیرمستقیمی را به استان تحمیل می کند، تصریح کرد: خسارات مستقیم شامل افت محصولات کشاورزی و نابودی مزارع و باغات است و خسارات غیرمستقیم شامل اختلال در زندگی روزمره و ایجاد بیماری‌های تنفسی می‌شود.
میرجلیلی بیان کرد: حجم ریزگردهای آسمان خراسان جنوبی بسیار بیشتر از حجم ریزگردهای غرب کشور است. علی‌رغم اخطاریه‌های سازمان هواشناسی استان، در سه روز گذشته خساراتی بر اثر طوفان به مزارع و گلخانه‌های استان وارد شد. بر اثر طوفان در هفته گذشته به ۱۶ واحد گلخانه‌ای در خوسف خسارت وارد شد و تعدادی نابود شدند.
میرجلیلی تتصریح کرد: در اثر طوفان روز گذشته نیز خساراتی به باغات شهرستان‌های قاین، بیرجند، سربیشه، زیرکوه و خوسف وارد شد و تعدادی از باغات پسته زیان دیدند.محصولات زراعی و باغی حتماً باید بیمه باشند چراکه مدیریت بحران استانداری و یا دولت هیچ‌گونه تعهدی در برابر پرداخت خسارت به کشاورزان ندارد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه برآورد خسارت در بخش محصولات زراعی و باغی زمان‌بر است، گفت: بر اثر طوفان ۱۰ روز گذشته در خوسف، ۲۰۰ میلیون تومان به گلخانه‌های این شهرستان آسیب رسید.
میرجلیلی ضمن هشدار به کشاورزان، خاطرنشان کرد: وضعیت هوای استان تا سه ماه آینده طوفانی خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا