سیاسی

طلسم راه اندازی زباله سوزهای مازندران چه زمانی می‌شکند؟

به گزارش نسیم قائن ، نصرت الله صفاییان اکولوژیست دانشگاه منابع طبیعی استان مازندران و نویسنده کتاب “اکولوژیست و محیط زیست خودمونی “گفت: زباله‌های که در جنگل های مازندران دفن می شود، عملکرد ارزشمند اکوسیستم طبیعی که در جنگل و مرتع برای انسان ها انجام می دهند را خراب کند.
وی افزود: به لحاظ بوم شناسی آن چه که مسئله ساز بوده موضوع حجم عظیم دفن زباله است.
*سفره‌های آب زیرزمینی در معرض خطر سمی شدن
اکولوژیست دانشگاه منابع طبیعی استان مازندران تصریح کرد: هرچه پساب های زباله و شیرابه های آن بیشتر بماند سمی تر می شود و محیط زیست را بیشتر تهدید خواهد کرد.
صفاییان با تأکید بر اینکه زباله هایی که سالیان دراز در کنار رودخانه هراز ریخته شده در آینده برای سدی که زده شده و آبگیری از آن انجام می شود یک گتوند دیگری پدید خواهد آمد ولی این بار به جای نمک زباله داریم.
وی ادامه داد: به دلیل ورود شیرابه زباله ها به آب های زیرزمینی، آب های سالم خود را از دست می دهیم.
اکولوژیست دانشگاه منابع طبیعی استان مازندران تصریح کرد: اگر موضوع زباله به همین روال ادامه یابد؛ برای ۴۰ تا ۵۰ سال آینده فاجعه‌ای اتفاق خواهد افتاد که جبران پذیر نخواهد بود و مازندران باید در راستای امحای زباله عزم جدی را بکارگیرد.
*فرهنگ سازی گام اول درطرح تفکیک زباله از مبدا
علی نبیان در گفتگو با استان مازندران در مورد وضعیت تفکیک زباله از مبدا در حوزه مازندران و اقدامات انجام شده در این راستا خاطر نشان کرد: در مرحله ی اول باید فرهنگ‌ سازی برای مردم ایجاد شود تا زباله از مبدا تفکیک شود باید آن قدر زباله ها را جمع آوری کنیم تا مردم عادت کند بر زمین زباله نریزند واگر سطل زباله پر شده این فرهنگ آنقدر نهادینه شود که زباله را به سطل زباله خالی بعدی برسانند و در آن قرار دهند.
وی گفت: ما این قدر از تفکیک زباله در رسانه های گروهی از صدا و سیما و رادیو خواهیم گفت تا مردم بدانند تفکیک زباله از مبدأ به نفع سلامت جامعه و خودشان است و پرتاب زباله از خودرو حرکتی غیر فرهنگی است.
نبیان تصریح کرد: باید فرهنگ سازی و تبلیغات طوری در مردم نفوذ پیدا کند که اگر در خودرویی تولید زباله شد، زباله در خودرو نگهداری شود تا به جایی رسیده و به اولین سطل زباله منتقل شود.
*طلسم راه اندازی زباله سوزهای مازندران چه زمانی می شکند؟
معاون عمرانی استانداری مازندران در بحث پسماند زباله خاطرنشان کرد: کارخانه زباله سوز ساری سال آینده افتتاح می شود و امسال ۳۰ میلیارد تومان منابع مالی برای این پروژه در نظر گرفته شده است.
همچنین زباله سوز نوشهر نیز تا خرداد ماه سال ۹۷ و کمپوست تنکابن نیز درشهریور ماه ۹۷ افتتاح می شود و کمپوست شهر بابل نیز به بهره برداری رسیده است.
نبییان در مورد خروجی طرح در مازندران و نتایج بدست آمده تاکنون خاطرنشان کرد: در طرح تفکیک همراه منازل؛ چندین لایه کیسه زباله برای زباله خشک و ترمشخص شده با این کار ۳۰ درصد زباله تولیدی کاهش پیدا می کند و آلودگی محیط زیست که نیز به همین دلیل زباله ها است به همین نسبت کاهش و هزینه های مرتبط به آن نیز ۴۰درصد کاهش می یابد.
وی گفت: زباله تولیدی مازندران روزانه بین ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۳هزار تن است اگر ۳۰ درصد آن کاهش یابد هزار تن کم می شود که هزارو ۷۰۰ باقی مانده از آن برای فرآوری مهیا خواهد شد.
نبیان تصریح کر: بهشهر کارخانه کمپوست دارد و در آمل فراخوان جذب سرمایه گذار داده ایم که به زودی جذب می شود؛در تنکابن هم قرار است کارخانه کمپوست راه اندازی شود و تمام این ها مجموعه عواملی هستند که می توانند در رفع مشکلات مازندران راه گشا باشد.
*ریختن زباله در شهر کاری غیرفرهنگی
معاون عمرانی استانداری مازندران تاکید کرد:صرف داشتن کارخانه کمپوست، بدون طرح تفکیک زباله وانجام این طرح بدون کمپوست زباله سوز و بدون حضور مردم کنارما معضل زباله حل نمی شود.
وی گفت: اگر مردم در بحث تفکیک زباله همکاری نکنند و در شهرها هنگام تردد زباله را بر زمین بریزند حتی اگر تمام پرسنل اداری شهرداری ها را برای جمع آوری زباله ها در سطح شهر بسیج شوند بازهم نیرو کم می آوریم.
نبییان تصریح کرد: طی سه ماه اخیر تنها نیروهای پرسنل شهرداری بخشداری ها و دهیاری ها بلکه نیروهای راهداری های ما هم در حال جمع آوری نخاله ها در سطح راه ها هستند و این موضوع باعث تاسف است اما باز هم به آن ها ابلاغ می کنیم که دوباره نخاله ها را از جاده‌ها جمع‌آوری کنند تا مردم خود به این نتیجه برسند که ریختن زباله در شهر کار فرهنگی نیست.
وی با تاکید براینکه رسانه های جمعی و صدا و سیما و تلویزیون نشریات موظفند هر روز در لابه‌لای اخبار منتشر شده یک خبر از تفکیک زباله در دستور کار خود قرار دهند خاطرنشان کرد: این مهم سبب می‌شود تا در بخش فرهنگ‌ سازی بسیار موفق عمل کنیم.
معاون عمرانی استانداری مازندران گفت: در شهرستان ساری با ایجاد پایگاه‌های برای دریافت زباله ها و مکان های برای تفکیک زباله این خدمت رسانی به مردم انجام می شود و در قبال زباله پول آن به مردم پرداخت می شود تا راهکاری برای فرهنگ سازی باشد این کار در شهر های آمل، بابل، نوشهر، چالوس و تنکابن نیز درحال انجام است.
نبییان گفت: حداقل خروجی این کار این است که تفکیک زباله کاغذ یک آورده ای دوباره برای افراد دارد.
وی در پاسخ به این سوال که اگر مردم در منزل طرح تفکیک زباله را انجام دهند ماشین های شهرداری دوباره زباله ها را با هم ادغام کرده و به محل دپوی زباله می‌برند گفت:شهرداری ها پس از تخلیه ماشین های زباله در مقصد، تفکیک را آنجا می دهند.
*طرح تفکیک زباله اصولی ترین و باصرفه ترین راهکار برای حل معضل زباله
درادامه شیدالله مهدوی مدیر موسسه بازیافت مازندران در گفت وگو با ایسنا مازندران اظهار کرد: طی سه ماه آغاز طرح تفکیک زباله از مبدا پیشرفت های چشمگیر را شاهد بودیم.
وی افزود: پروژه طرح تفکیک زباله ۱۵ درصد اشتغال را افزایش دهد و حضور دستگاه‌های فرهنگی، رسانه های گروهی و صدا و سیما در بسترسازی این حوزه بسیار نقش دارند.
مدیر موسسه بازیافت مازندران با بیان اینکه طرح تفکیک زباله از مبدا امسال شروع شده و تلاش های زیادی برای انجام آن در حال شکل گیری است و نباید شکست بخورد افزود: مسائل زباله مربوط به شهرداری ها است اما مشارکت مردمی را می طلبد.
مهدوی با تأکید بر این که تفکیک در مقصد باید تعطیل شود خاطرنشان کرد: مازندران در سه شهر طرح تفکیک را از در گذشته انجام می داد اما در حال حاضر در آمل ۲۱ غرفه، درساری هشت غرفه ، دررامسر پنج غرفه در حال انجام خرید زباله های تفکیکی از مردم هستند.
مدیر موسسه بازیافت مازندران گفت:متاسفانه درشهرستان قائمشهر بخشدار سابق هیچ اعتقادی به طرح تفکیک زباله نداشت و برخورد مناسبی هم با این قضیه صورت نگرفت اما در حال حاضر در بهترین شرایط به سر می برد.
وی ادامه داد: در بحث زباله در حوزه روستاها قرار است کیسه های زباله تفکیک با آرم و مشخصات و دراختیار روستاییان برای تفکیک زباله های تر و خشک قرار بگیرد و روستاییان باید بدانند که زباله های تر را در بخشی از حالت کمپوست و کود دهی درختان و بخشی هم برای غذای حیوانات خانگی می توانند استفاده کنند؛با این حرکت از تولید بیشتر زباله جلوگیری می شود.
مدیر موسسه بازیافت مازندران گفت: براساس قانون مدیریت پسماند، متولی زباله های شهر و حریم آن شهرداری ها، روستا و حریم آن دهیاری ها و مناطق بین راهی بخش داری ها هستند اما متاسفانه در استان سازمان پسماند استانی با بدنه کارشناسی شده برای نظارت برکار این متولیان وجود ندارد و موسسه بازیافت در نبود این سازمان به عنوان هماهنگ کننده این نهادها عمل می کند.
مهدوی افزود: طرح تفکیک زباله اصولی ترین و باصرفه ترین راهکار برای حل معضل زباله در مازندران است زیرا با توجه به ویژگی‌های اقلیمی، تراکم جمعیتی، مجاورت شهرها و روستاها، بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی، وجود آب‌های سطحی و پوشش گیاهی و جنگلی و دریا در مازندران و ایجاد محدودیت‌های گسترده برای پیش‌بینی محل دفن زباله با وجود تدوین و تصویب قانون مدیریت پسماند مکانی برای دفن زباله وجود ندارد.
مدیر موسسه بازیافت مازندران خاطرنشان کرد: در حال حاضر در شرایط عادی قریب به سه هزار تن زباله روزانه در استان مازندران تولید می شود که این رقم در ایام تعطیلات به سه برابر افزایش می یابد و این محیط زیست استان را با بحران جدی روبه رو ساخته است.
مدیر موسسه بازیافت مازندران شیرابه های حاصل از زباله را آفتی برای محیط زیست دانست و گفت: این شیرابه ها باید تصفیه شود و دانشگاه بابل برای این کاروارد عمل شده است.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا