سیاسی

طلسم اراضی موقوفات قاینات شکسته شد/۸۰درصد نیات واقفین قاینات وقف بر تعزیه سیدالشهدا

به گزارش نسیم قائن ، حجت الاسلام رمضان پور رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قاینات روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: دهه وقف سال ۹۹ از روز پنجشنبه ۲۴ مهر ماه همزمان با ۲۷ ماه صفر آغاز می‌شود و تا روز شنبه سوم آبان ادامه دارد
وی با بیان این که وقف باقیات و صالحاتی است که به جا می ماند گفت:۶۶۰موقوفات در قاینات به جز شهر خضری دشت بیاض داریم.
وی تعداد رقبه های شهرستان را تعداد۱۹۹۰ ذکر کرد و گفت: ۵ باب مدرسه علمیه وقفی در شهرستان داریم و۲۵۰ مسجد شهرستان نیز از اداره اوقاف خدمات رسانی می شوند.
۸۰ درصد نیات موقوفات در شهرستان قاینات وقف بر تعزیه سید الشهدا
رمضان پور با اشاره به این که با همکاری مرکز امور مساجد بیش از ۷۰ حکم برای هیئت امنای مساجد شهرستان صادر شده است گفت: اخذ سند مالکیت برای ۳۰ مسجد شهرستان نیز در دست اقدام است.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قاینات با بیان این که ۸۰ درصد نیات موقوفات در شهرستان قاینات وقف بر تعزیه سید الشهدا و عزاداری امام حسین(ع) است گفت: ۱۰ درصد نیات موقوفات در شهرستان وقف طلاب و حوزه علمیه جعفریه و ۱۰ درصد دیگر نیز وقف خدمات اجتماعی است.
رمضان پور با بیان این که ۱۵۸۰ اراضی کشاورزی وقفی در شهرستان داریم گفت: در شهرستان قاینات ۱۰۰ واحدمسکونی،۲۶ واحد تجاری و ۴۳ واحد آموزشی وقفی داریم که سالانه اجاره بهای آن به اوقاف واگذار و بر اساس نیات واقفین خرج می شود.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قاینات با اشاره به در آمد ها و اجاره بهای موقوفات در طی یک سال گذشته گفت: بر اساس نیات واقفین و همچنین برای نگهداری وتعمیر موقوفات ۲۰۰ میلیون تومان وقف حوزه های علمیه شهرستان ،۲۲ میلیون تومان تعمیر و مرمت قنوات،۱۷۵ میلیون تومان هزینه های مذهبی و تلاوت قرآن،۵۵ میلیون تومان در حفظ و نگهداری اعیان تجاری و مسکونی و ۳۰ میلیون تومان در سایر امورات هزینه شده است.
حجت الاسلام رمضان پور به برنامه های فرهنگی ارائه شده توسط اداره اوقاف و امور خیریه اشاره داشت و گفت: طرح آرامش بهاری در ایام نوروز،ضیافت الهی و انس با قرآن،اجرای برنامه های فرهنگی دهه کرامت،برنامه نشاط معنوی ویژه تابستان،برگزاری جشن های مذهبی ،برنامه های سوگواره عاشورایی و یاس نبوی و… از جمله برنامه های فرهنگی اوقاف و امور خیریه است که هر ساله در شهرستان اجرا می شود که امسال با توجه به شرایط کرونایی کشور برنامه ها کمتر و یا محدود شده بود.
توزیع۵۰۰ سبد غذایی به ارزش ۱۲۵ میلیون تومان در ایام پایانی ماه صفر
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان به راه اندازی مرکز افق در بقاع متبرکه اشاره کرد و گفت: ۳ مرکز فرهنگی افق در قاین،قومنجان و آفریز فعال هستند و خدمات اجتماعی به مردم شهرستان ارائه می دهند.
وی از توزیع ۵۰۰ سبد غذایی در ایام پایانی ماه صفر به ارزش ۱۲۵ میلیون تومان به همت مرکز افق امام زاده زید قاین خبر داد و گفت: همچنین ۲۰۰ پک بهداشتی به ارزش۲۰ میلیون تومان نیز در بین نیازمندان توزیع خواهد شد.
وی از بخشش ۲ ماه مغازه های موقوفی به ارزش تقریبی ۱۵ میلیون تومان به دلیل شیوع کرونا به مستاجرین خبر داد .
فعالیت۳۵۰ حافظ قرآن در قاینات
حجت الاسلام رمضان پور از اعزام ۳۶ روحانی در ماه محرم و صفر به روستاهای شهرستان قاین خبر داد و گفت: اوقاف و امور خیریه در برگزاری فعالیت های قرآنی نیز با اجرای برگزاری کلاس های قرآنی نقش ویژه ای در ترویج فرهنگ حفظ قرآن دارد و۲۰ کلاس حفظ قرآن در شهرستان فعال است و ۳۵۰ حافظ قرآنی نیز در شهرستان فعال هستند.
وی از فعالیت ۷۰ فعال قرآنی در مراکز آموزش قرآن شهرستان خبر داد و گفت: ۶۶ مربی نیز آموزش های قرآنی را بر عهده دارند.
احداث باغ پرورش گل محمدی در ۲۵ هکتار از اراضی اوقافی قاین به صورت مشارکتی
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قاینات از اجرای طرح مشارکت اراضی احداث پرورش گل محمدی در ۲۵ هکتار از اراضی موقوفی شهرستان خبر داد و گفت:به زودی ۵ هکتار از زمین های اوقاف برای تولید زرشک و زعفران به صورت مشارکتی به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.
وی از در یافت مجوز احداث ۴ باب واحد تجاری و مسکونی در شهرستان خبر داد وگفت: این طرح به صورت مشارکتی است و به زودی کلنگ احداث آن به زمین زده خواهد شد.
رمضان پور از واگذاری زمین وقفی برای ساخت واحد های مسکونی به متقاضیان خبر داد و گفت: افرادی که تمایل به ساخت و ساز واحد های مسکونی دارند می توانند با مراجعه به اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان مراجعه و از شرایط موجود برای ساخت و ساز استفاده کنند.
طلسم اراضی موقوفات قاین شکسته شد
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه قاینات یکی از سیاست های سازمان اوقاف را واگذاری موقوفات به هیئت امنا عنوان کرد و گفت: حوزه علمیه جعفریه قاین بزرگترین موقوفه شهرستان است که به هیئت امنا واگذار و دفتر هیئت امنادر هفته وقف افتتاح خواهد شد.
رمضان پور در ادامه با بیان این که طلسم اراضی موقوفات قاین شکسته شدگفت: با پیگیری های صورت گرفته در طی چند سال اخیر بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان موقوفاتی که حقوقشان پایمال شده بود پیگیری و به نتیجه مطلوب رسید.
وی از کلیه متقاضیان کسب و کار خواست تا به منظور اخذ سند مالکیت اراضی وقفی با اداره اوقاف و امور خیریه همکاری کنند و پس از ثبت سند مالکیت پاداش خود را دریافت کنند
وی همچنین از تبدیل سند اراضی وقفی شهرستان به تک برگی خبر داد وگفت: متقاضیان بخش خصوصی می توانند برای همکاری به اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان مراجعه نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا