سیاسی

طرح های اقتصاد مقاومتی را در روستاها بومی سازی کنید/دهیاران سفیرانی در جهت کم کردن آلام مردم باشند

به گزارش نسیم قائن ، نشست مشورتی دهیاران بخش مرکزی قاین با حضور فرماندار شهرستان در محل بخشداری مرکزی برگزار شد.
دراین نشست تعدادی از دهیاران به بیان مشکلات پیش روی روستاها ودهیاری ها پرداختند.
عدم پاسخگویی از سوی برخی ادارات،مشکلات طرح هادی روستایی و طرح توسعه روستا،فرسوده بودن شبکه هایآبرسانی،مشکل مردم روستا با اداراتی همچون منابع طبیعی وجهاد کشاورزی از جمله مشکلاتی بود که از نیک طلب دهیار کلاته نصیر مطرح شد.
دکتر مشیر الحق عابدی فرماندار شهرستان قائنات در این نشست گفت:دهیاران باید با استفاده از ظرفیت نیروهای انسانی توانمند و تأثیرگذار محل؛ با فراهم نمودن بستر و زمینه ایجاد اشتغال پایدار در روستا ها، ماندگاری جوانان را در روستا ها داشته باشند.
وی بیان داشت: توزیع امکانات و اعتبارات بر اساس سه آیتم مهم جمعیت، وسعت و سطح شمولیت و برخورداری از امکانات در سطح شهرستان صورت خواهد گرفت و لا غیر
فرماندار خطاب به دهیاران گفت: آشنایی دهیاران با قوانین و مقررات و همچنین شرح وظایفی که در ۴۸ بند برای آنان مشخص شده است؛ در اجرای کلیه امور بسیار کارگشا خواهد بود.
عابدی تاکیدکرد: ضمن اینکه نبایستی در اجرای پروژه های مختلف در روستا ها نظر و سلایق شخصی مدنظر قرار گیرد و انجام کلیه امور بر اساس کار کارشناسی و در نظر گرفتن مقتضیات محلی و زمانی در دستور کار قرار گیرد؛ در اجرای هر پروژه ای بایستی جمعیت و سطح برخورداری از آن پروژه مد نظر باشد نه چیز دیگری.
فرماندار افزود: دهیاران بایستی نظارت بر ساخت و ساز ها و استحکام بنا ها، اجرای پروژه هایی که به صرفه و صلاح باشد، رعایت سلسله مراتب اداری در مکاتبات، افزایش تعامل و همکاری با دستگاه های خدمات رسان و غیره، اخذ تسهیلات برای توسعه و عمران روستا ها و ارتباط صمیمی با روحانیون مستقر در روستا ها را بیش از پیش در دستور کار خود قرار بدهند.
عابدی با بیان این که فلسفه تشکیل دهیاری ها نگه داشتن جمعیت و تمرکز امکانات درنقاط کم برخوردار بوده است گفت:هرچند این طرح کاستی هایی داشته است اما در مجموع موفق عمل کرده است.
فرماندار قاین درادامه اظهارکرد: دهیاران می توانند سفیرانی در راستای کم کردن آلام مردم به خصوص در زمینه مشکلات اقتصادی باشند.و ضمن این که درد دل مردم را می شنوید با هنرمندی خاصی مشکلات جامعه را برشمارید وحرف هایشان را بپذیرید .
وی افزود: در اجرای منویات رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی ،بومی سازی اقتصاد مقاومتی را در مناطق خود داشته باشید وکارهای شایسته ای در جهت درآمد زایی با توجه به توان و پتانسیل روستاهای خود انجام دهید.
مهندس بیکی معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری در این نشست به خدمات دولت تدبیر و امید در روستا ها پرداخت و گفت: خدماتی که این دولت بخصوص در سطح روستا در حوزه های مختلف انجام داده است؛ بر هیچ کس پوشیده نیست.
وی افزود: در بحث گازرسانی به روستا ها، میانگین گازرسانی در این شهرستان به روستا ها از نرم کشوری و استانی هم بالاتر می باشد.
بیکی ادامه داد: خدماتی که دولت یازدهم در چهار سال اول در حوزه های مختلف در سطح روستا ها انجام داد؛ برابری با یک دهه قبل از این دولت دارد که این مهم نشان از نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به روستا ها می باشد.
معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری در ادامه، افزود: دهیاران باید تلاش کنند زمینه ای فراهم بشود تا ماندگاری جمعیت را در روستاها داشته باشند. زیرا هیچ کس دلسوز تر از خود آنان برای توسعه و عمران روستا ها نخواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا