سیاسی

طرح جذب دانشجوی خارجی شکست خورده است

به گزارش نسیم قائن ، در برخی از پردیس های بین المللی که براساس اساسنامه باید به جذب دانشجوی خارجی اقدام می شد اتفاق قابل توجهی نیفتاده و طرح جذب دانشجوی خارجی شکست خورده است.
رئیس کمیته آموزش عالی و آموزش پزشکی کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس افزود: آماری وجود دارد مبنی بر اینکه آخرین گزینه دانشجویان خارجی برای انتخاب محل تحصیل دانشگاه های ایران است، این اتفاق دلایل مختلفی دارد که هنوز آسیب شناسی نشده است. دکتر «هروی» با اشاره به اینکه دانشگاه های ایران نتوانسته اند جذابیت های لازم را برای دانشجویان خارجی ایجاد کنند، گفت: نخستین مشکل مربوط به مباحث کیفی است؛ در واقع به دلیل مدرک گرایی و توسعه کمی حاکم بر دانشگاه های داخلی، اعتماد دانشجویان خارجی جلب نشده است.
وی با ابراز تأسف از اینکه قدم های جدی در این زمینه برداشته نشده و ماده ۲۰ برنامه پنجم توسعه تنها در حد یک شعار باقی مانده است، افزود: در برخی از پردیس های بین المللی هم که بر اساس اساسنامه باید به جذب دانشجوی خارجی اقدام کنند اتفاق قابل توجهی نیفتاده و باید گفت طرح جذب دانشجوی خارجی به طور کامل شکست خورده است.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه های کشور و تأکیدی که نسبت به این موضوع در برنامه پنجم توسعه شده است، گفت: جذب دانشجوی خارجی یکی از راه های درآمدزایی برای کشور محسوب می شود و طبق بند ۴ ماده ۲ برنامه توسعه، دانشگاه ها باید بخشی از پذیرش خود را به دانشجویان خارجی اختصاص دهند.
دکتر «جواد هروی» با بیان اینکه جذب دانشجوی خارجی علاوه بر درآمدزایی، دستاورد های علمی ایران را به دیگر اقصی نقاط دنیا منتقل می کند، افزود: خروجی آموزش عالی کشور به طور کامل مشخص می کند که نه تنها خبری از جذب دانشجوی خارجی نیست بلکه برنامه ای هم برای این موضوع طراحی نشده است و زیرساخت های لازم برای جذب دانشجو ی خارجی وجود ندارد.
وی افزود: برخی از حوزه های علمیه توانسته اند قدم خوبی در این زمینه بردارند، اما ظرفیت و زیرساخت های لازم برای جذب دانشجوی خارجی در چند سال گذشته با وجود الزام آن در برنامه پنجم توسعه در دانشگاه ها فراهم نشده است.
«نخبگان علمی هیچ گاه تهدید امنیتی محسوب نمی شوند.» رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان جنوبی با بیان این جمله گفت: پذیرش دانشجوی مرزی با دانشجوی خارجی فرق دارد و نخبگان علمی هیچ گاه تهدید امنیتی محسوب نمی شوند، بلکه تراز علمی دانشگاه های کشور را بالا می برند.
«هروی» ادامه داد: همان طور که در همه جای دنیا نحوه پذیرش دانشجو یک دستورالعمل کامل و جامع دارد، دانشگاه های ایران نیز باید چنین دستورالعمل کامل و جامعی داشته باشند؛ جای تأسف است که هنوز چنین اتفاقی نیفتاده و حرکت جدی و بنیادی در راستای توسعه علمی کشور در سطح فضاهای بین المللی صورت نگرفته است.
خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا