سیاسی

طرح آبرسانی به مشهد از سد ارداک به بهره‌برداری رسید

به گزارش نسیم قائن ،
رئیس جمهوری با حضور در محل بهره‌برداری از طرح آبرسانی به مشهد مقدس از سد ارداک ضمن بازدید از این پروژه با توضیح مهندسان و مدیران ذی‌ربط در جریان چگونگی عملیات اجرایی و احداث این طرح قرار گرفت.
عملیات اجرای طرح آبرسانی از سد ارداک به مشهد با هدف انتقال و تصفیه ۱۶٫۶ میلیون متر مکعب آب در سال برای کمک به تأمین بخشی از آب شرب و صنعت این کلانشهر از سال ۱۳۸۵ آغاز شده است.
عملیات لوله‌گذاری برای اجرای یک خط انتقال با قطرهای ۸۰۰ و ۹۰۰ میلی‌متر به طول ۵۶ کیلومتر احداث یک واحد مخزن متعادل کننده هزار متر مکعبی و همچنین ساخت یک واحد تصفیه خانه به ظرفیت یک متر مکعب بر ثانیه از دیگر مشخصات طرح آبرسانی از سد ارداک به مشهد مقدس است.
سد ارداک با ظرفیت ۲۳ میلیون مترمکعب یک سد خاکی با هسته رسی و در ۷۰ کیلومتری شمال غرب مشهد قرار دارد که با هدف مهار، کنترل، ذخیره و تنظیم جریان‌های دائم و فصلی رودخانه ارداک در موقعیت تلاقی ۲ آبراهه اصلی ‘آبقد و میانمرغ’ به نام دوآبی احداث شده است.
این سد که با هزینه‌ای حدود ۵۰۰ میلیارد ریال ساخته شده، آب آشامیدنی و نیازمندی‌های بخش صنعت شهر مشهد و آب مورد نیاز ۱۶۷۰ هکتار از اراضی زراعی روستاهای پایین دست سد را تأمین می‌کند.
انتهای پیام/
منبع : تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا