سیاسی

ضربه سنگین به داعش با هلاکت «عمر چچنی»

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از جام، چند ماه پس از آنکه آمریکا خبر داد عمر الشیشانی، از رهبران مهم تروریست‌های داعش را هدف گرفته است، داعش هم مرگ او را تایید کرده است.
خبرگزاری “اعماق” داعش نوشت که شیشانی در نبرد در شهر شرقاط در جنوب موصل در عراق کشته شد.
خبرگزاری تروریست‌ها گزارش داد که شیشانی چندین پست مهم ارشد نظامی از جمله “وزیر جنگ” در داخل داعش داشت.
به نوشته بی بی سی، پنتاگون در ماه مارس اعلام کرده بود که او در اثر جراحات وارده در حمله هوایی آمریکا در شمال شرقی سوریه کشته شده است.
نام واقعی او ترخان باتیراشویلی بود اما به “عمر چچنی” شهرت داشت.
گفته می شود که این جهادی ریش‌قرمز از مشاوران نزدیک نظامی ابوبکر بغدادی رهبر داعش بود.
این خبر از طریق وبسایت اعماق منتشر شد که داعش اغلب از آن برای انتشار خبرهایش استفاده می کند. همین خبرگزاری ادعای پنتاگون را در ماه مارس رد کرده بود.
عمر الشیشانی
اعماق گفت که شیشانی درحالی کشته شد که برای پس زدن نیروهای عراقی در موصل می کوشید.
این خبرگزاری زمان کشته شدن او را فاش نکرد اما جزییات آن با بیانیه ماه مارس پنتاگون تضاد دارد.
پنتاگون در آن زمان گفت که حمله روز ۴ مارس در نزدیکی شهر شدادی در شمال شرقی سوریه اتفاق افتاد جایی که گفته می شود شیشانی برای تقویت نیروهای محلی داعش به آن رفته است.
خبر فوری سایت داعش درباره کشته شدن وزیر جنگ
به نوشته سایت آمریکایی رادیوفردا، ابوعمر الشیشیانی (عمر چچنی) در صدر فهرست شبه‌نظامیان تحت تعقیب ایالات متحده قرار داشت. آمریکا پنج میلیون دلار پاداش برای اطلاعاتی که به حذف او بینجامد، تعیین کرده بود.
ابوعمر شیشانی در سال ۱۹۸۶ در گرجستان (در آن زمان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی) به دنیا آمده بود. نام اصلی او تارخان باتیراشویلی بود. او قبلا در میان شبه‌نظامیان چچنی نیز فعالیت‌های مسلحانه داشت. بنا بر گزارش‌ها در سال ۲۰۰۶ میلادی به ارتش گرجستان پیوست و در نبردهای علیه روسیه نیز شرکت داشت. دو سال بعد به دلایل پزشکی از ارتش معاف شده‌است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا