سیاسی

صنایع کوچک و متوسط خراسان‌جنوبی در انتظار حمایت مسؤولان/جدال کارگاه‌های کوچک با مشکلات

به گزارش نسیم قائن ، مقام معظم رهبری سال ۹۶ را به نام «اقتصادمقاومتی، تولید و اشتغال» نام‌گذاری کردند و در سال‌های متوالی نیز ایشان بر اقتصادمقاومتی تأکید داشتند.
رهبر معظم انقلاب توجه به «اقتصادمقاومتی» را به تنهایی موثر ندانستند و درباره راه حل و علاج وضع کنونی افزودند: علاج، در تقسیم کردن اقتصادمقاومتی به نقاط کلیدی و مهم و تمرکز همه همت مسؤولان و مردم بر آن نقاط است و این نقاط کلیدی نیز عبارت از تولید داخلی و اشتغال به ویژه اشتغال جوانان است.
تحقق شعار سال و رسیدن به رشد اقتصادی مورد نظر در برنامه ششم توسعه نیازمند الزاماتی مانند حمایت از صادرات، توجه به مدیریت مصرف و اصلاح الگوی مصرف، ترویج فرهنگ و اخلاق کار، بهبود مستمر کسب و کار و رفع موانع دست و پا گیر تولید و اشتغال است.
احیای صنایع کوچک و متوسط یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است که بارها تاکید کردند، رشد و گسترش صنایع کوچک و متوسط در دهه‌های اخیر با تغییر در ساختار صنعتی کشورها از جایگاه خاصی برخوردار می‌باشد.
حمایت از بنگاه‌های اقتصادی زودبازده کوچک و متوسط به منظور افزایش رشد، ایجاد درآمد، اشتغال و کاهش فقر در بیشتر کشورهای توسعه یافته جهان از مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی و اجتماعی دولت‌ها به شمار می‌رود.
عدم وجود سرمایه در گردش، عدم بیمه تامین اجتماعی و مشکل مالیاتی یکی از مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی در استان و کشور است و بسیاری از واحدهای صنعتی و تولیدی استان نیز با توجه به مشکلات فراوانی که پیش‌روی آن‌ها بوده تعطیل و غیرفعال شدند.
صنایع کوچک و متوسط در صورت حمایت مسؤولان می‌توانند با ایجاد اشتغال‌زایی و کارآفرینی نقش اساسی و مهمی در صنعت داشته باشند.
در استان خراسان‌جنوبی ۲۱ واحد شهرک صنعتی وجود دارد و حدود ۵۵ درصد از اشتغال استان نیز به دست صنایع کوچک و واحدهای خرد است، این صنایع کوچک و متوسط حمایت مسؤولان را می‌طلبد.
با توجه به ۲۱ مرداد، روز حمایت از صنایع کوچک و زودبازده، به همت سازمان بسیج رسانه و سازمان بسیج مهندسین خراسان‌جنوبی خبرنگاران از دو واحد کوچک در شهرک صنعتی بیرجند بازدید کردند.
نخستین واحد صنعتی که خبرنگاران از آن بازدید کردند، شرکت ستاره شرق(بیتوپارس) تولیدکننده عایق‌های رطوبتی و مشتقات پلیمری بود.
مدیرعامل شرکت عایق‌های رطوبتی ستاره شرق خراسان‌جنوبی در جمع خبرنگاران گفت: واحد تولیدی بیتوپارس با نصب و راه‌اندازی ماشین‌آلات مدرن و به روز و استفاده از نیروهای متخصص و مجرب و مواد اولیه مرغوب در سال ۸۸ با اخذ پروانه بهره‌برداری مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی کار خود را آغاز کرد.
نرگس خاتمی افزود: این شرکت با تولید عایق‌های رطوبتی از نوع اکسیدر و پلیمری و با گرفتن استانداردهای لازم، محصول آن را وارد بازار کرد.
وی ادامه داد: در ابتدای آغاز فعالیت با چالش‌ها، مسائل و موانع بسیاری مواجه شدیم اما علی‌رغم تمام مشکلات توانستیم این شرکت را حفظ کنیم و فعالیت آن ادامه داشته باشد.
مدیرعامل شرکت عایق‌های رطوبتی ستاره شرق خراسان‌جنوبی تصریح کرد: کارآفرین برتر استان در سال‌های ۸۷ و ۹۲، صنعتگر نمونه استان در سال ۹۳، واحد صنعتی نمونه استان در سال ۹۵، صادرکننده برگزیده استان از سال ۹۲ تاکنون از جمله افتخارات در این شرکت است.
خاتمی عنوان کرد: برای ایجاد این کارگاه کوچک یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان هزینه شده است که از این مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان از محل تسهیلات زودبازده صنایع کوچک بوده است و علی‌رغم اینکه بازار ساخت و ساز خوبی وجود ندارد اما توانستیم تسهیلات را تسویه کنیم و در حال حاضر هیچ گونه معوقه‌ای نداریم.
*رفع موانع و مشکلات در بخش تولید و اشتغال کمک مسؤولان را می طلبد
وی با بیان اینکه موانع و مشکلات بسیاری در استان وجود دارد که کمک مسؤولان را می‌طلبد، افزود: مسؤولان از محصولات داخل استان و از کسی که سرمایه‌گذاری کرده حمایت کنند.
مدیرعامل شرکت عایق‌های رطوبتی ستاره شرق خراسان‌جنوبی بیان کرد: محصولات با کیفیت تولید می‌شود اما همچنان نتوانستیم در داخل استان محصول را توزیع کنیم و از حمایت مردم منطقه برخوردار نیستیم.
خاتمی با بیان اینکه حمایت مردم و مسؤولان از محصولات داخل استان سبب می‌شود که تولید شرکت رونق بیشتری بگیرد، گفت:‌ کشورهای همسایه این محصول را با کیفیت می‌شناسند اما متأسفانه در استان و کشور از این حمایت‌ها برخوردار نیستیم.
وی با بیان اینکه نخستین تولیدکننده ایزوگام ۱۰۰ درصد پلیمری در شرق کشور هستیم، افزود: در ابتدای کار با پیگیری‌هایی که صورت گرفت توانستیم سهمیه قیر را بگیریم و با گرفتن سهمیه قیر، مجوز صادر شد و فعالیت خود را آغاز کردیم اما هنوز به تولید نرسیدیم که سهمیه قیر حذف شد و بنده در استان تنها ماندم و از تمام مواد اولیه که مورد نیاز است به دور بودم.
مدیرعامل شرکت عایق‌های رطوبتی ستاره شرق خراسان‌جنوبی گفت:‌ هزینه‌های مواد اولیه و قیر برای بنده دشوار است و یکی از مشکلاتی که داریم به دور بودن از مواد اولیه و حذف سهمیه قیر است.
*مسؤولان سهمیه قیر را به شرکت بدهند/با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنیم
خاتمی تصریح کرد: در حال حاضر به سختی فعالیت می‌کنیم و از مسؤولان درخواست دارم سهمیه قیر را به بنده اختصاص دهند.
وی عنوان کرد:‌ با توجه به مشکلات و چالش‌هایی که وجود دارد نمی‌توانیم درآمد مناسبی از این شرکت داشته باشیم و با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنیم.
مدیرعامل شرکت عایق‌های رطوبتی ستاره شرق خراسان‌جنوبی گفت: در راستای توسعه شرکت‌های گام‌های موثری برداشته شد و در تلاش هستیم خودمان مشکلات را حل کنیم و قیر را تولید کنیم تا به قیمت تمام شده نیز کمکی شود، در حال حاضر ۳۰ درصد طرح توسعه شرکت انجام شده و مجوز نیز گرفتیم و به دنبال تسهیلات مورد نظر برای شرکت هستیم.
خاتمی با بیان اینکه برای ۱۶ تا ۱۸ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده است، تصریح کرد: همچنین محصولات این شرکت نیز به کشورهای پاکستان و افغانستان صادر می‌شود.
همچنین شرکت تولید عایق‌های حرارتی نانو آکسون یکی از دیگر شرکت‌ها در شهرک صنعتی بود که مورد بازدید خبرنگاران قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت تولید عایق‌های حرارتی نانو آکسون خراسان‌جنوبی در جمع خبرنگاران افزود:‌ این شرکت در حال حاضر انواع‌ عایق‌های حرارتی و مواد تاخیرانداز آتش تولید می‌کند.
محمدرضا صباغ‌زاده بیان کرد:‌ بسیاری از بخش‌های زندگی و اقتصاد در معرض پرت انرژی قرار دارند و اماکن عمومی و منازل در معرض آسیب پرت انرژی هستند.
وی افزود:‌ با توجه به اهمیت پرت انرژی ما محصولی را در شرکت تولید کردیم که با ضخامت یک میلی‌متر معادل ۵۰ درصد انرژی را سیو می‌کند و اگر انرژی منفی وارد محیط و مکان شود می‌توانیم با این ماده تازه و نوآوری شده با یک میلی‌متر ضخامت و معادل ۵۰ درصد انرژی‌های مزاحم را دور کنیم.
مدیرعامل شرکت تولید عایق‌های حرارتی نانو آکسون خراسان‌جنوبی با بیان اینکه کنترل مدیریت انرژی با این اقدام صورت می‌گیرد، ادامه داد: این محصول در مکان‌هایی مانند سوله‌ها، سالن‌ها، مخاذن، تانکرها و مرغ‌داری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
صباغ‌زاده با اشاره به محصول تاخیرانداز آتش، تصریح کرد: محصول تاخیرانداز آتش وقتی که روی آهن یا هر جسمی اجرا می‌کنیم معادل سه ساعت آن سازه آهنی و یا چوبی در مقابل آتش دوام می‌آورد تا اطفای حریق انجام شود.
*محصول تاخیرانداز آتش نوآوری جدیدی در استان است
وی با بیان اینکه محصول تاخیرانداز آتش نوآوری جدیدی در استان است و این محصول غیر از استان تنها در کشور آمریکا وجود دارد، گفت: پیش‌بینی می‌شود در آینده برای ۲۵ نفر دیگر در این شرکت اشتغالزایی صورت بگیرد.
مدیرعامل شرکت تولید عایق‌های حرارتی نانو آکسون خراسان‌جنوبی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری اولیه برای ایجاد این شرکت یک میلیارد تومان بوده است، افزود:‌ محصولات این شرکت به کشورهای اوکراین، امارات و کویت صادر می‌شود.
مسؤول بسیج رسانه خراسان‌جنوبی نیز در این بازدید اظهار داشت:‌ یکی از برنامه‌های امسال در حوزه اقتصادمقاومتی این است که خبرنگاران با کارگاه‌های اقتصادی و مردمی آشنا شوند.
شکوفایی اقتصاد کشور نیازمند تلاش است
سجاد رضایی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌های داخلی مورد تاکید مقام معظم رهبری است، تصریح کرد:‌ باید در راستای شکوفایی اقتصاد کشور تلاش کرد.
وی بیان کرد: رسانه‌ها با اطلاع رسانی مناسب می‌توانند برای ایجاد اشتغال و راه‌اندازی صنعت‌های کوچک با سرمایه‌گذاری محدود کمک کنند.
مسؤول بسیج رسانه خراسان‌جنوبی افزود:‌ مردم استان باید برای سرمایه‌گذاری در کارهای تولیدی رغبت پیدا کنند و در ایجاد تولید و اشتغال سرمایه‌گذاری کنند.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::
گزارش از منصور کلاته نایبی
منبع:فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا