سیاسی

شوری آب در دشت قاین افزایش یافت/ روند تصاعدی کاهش کیفیت آب شرب

به گزارش نسیم قائن ، محمدرضا عیدی اظهار داشت: با توجه به تداوم ۱۷ سال خشکسالی در استان هر ساله افت کیفیت منابع آبی را در شهرستان قاین شاهد هستیم.
وی با بیان اینکه میزان ای.سی آب شرب چاه‌های شهرستان به طور تصاعدی در حال افزایش است، بیان کرد: برای نمونه در دشت قاین، آب چاه‌ها از شوری یک هزار و ۷۰۰ در پنج سال گذشته به بیش از دو هزار رسیده است که این روند به سرعت و به صورت تصاعدی در حال افزایش است.
افت کمی سفره‌های آب زیرزمینی دشت‌های قاین در معرض بحران
مدیر آب و فاضلاب روستایی قاین با اشاره به اینکه مردم ناچارند برای استفاده از آب شبکه از آب شیرین کن استفاده کنند، عنوان داشت: همچنین افت کمی و کاهش شدید سفره‌های آب زیرزمینی در دشت‌های شهرستان در معرض بحران است.
عیدی به مجتمع آبرسانی در دست اقدام این شهرستان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۱۱ مجتمع آبرسانی روستایی شامل فاز دو مجتمع سده، گریمنج، گرماب و تیگاب، زول، فزا دو کرغند، گزنو، فاز دو فیض آباد، محمود آبادی، روشک و عباس آباد میم در دست احداث است.
وی تعداد آبادی‌های تحت پوشش این مجتمع‌ها را ۱۱۷ روستا عنوان کرد و گفت: با بهره برداری از این پروژه‌ها ۱۲ هزار و ۱۵۹ خانوار از نعمت شبکه آبرسانی بهره‌مند می‌شوند.
نیاز ۴۷۰ میلیاردی برای ساخت مجتمع‌های آبرسانی روستایی
به گفته مدیر آب و فاضلاب روستایی قاین برای بهره برداری از این مجتمع‌ها به ۴۷۰ میلیارد و ۵۴۰ میلیون ریال اعتبار نیاز است.
عیدی با بیان اینکه در بودجه سال جاری ۱۵ میلیارد ریال اعتبار برای مجتمع سده پیشنهاد داده شده است، بیان داشت: برای مجتمع گریمنج نیز ۱۳ میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال پیشنهاد داده‌ایم.
وی با اشاره به نیاز اعتبار ۱۸ روستای هدف در سال ۹۴ به مبلغ ۱۶۶ میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال، افزود: در صورت تامین اعتبار بی‌آبی و تنش آبی در این ۱۸ روستا به صورت کلی برچیده و مردم از نعمت آب شرب سالم برخوردار می‌شوند.
مدیر آب و فاضلاب روستایی قاین اضافه کرد: با تامین اعتبار مورد نیاز این روستا‌ها مشکل کمبود آب به خصوص در تابستان را نخواهند داشت.
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا