سیاسی

شورای شهر قاین روز قاینات را فراموش کرد

به گزارش نسیم قائن ،
برابر تصمیم شورای فرهنگ عمومی شهرستان قاینات ۲۲ آذر در تقویم شهرستان بعنوان روز قاین نامگذاری شده است .
در ۲۲ آذر سال ۱۳۵۷ پنج تن از شهروندان قاینی در جریان راهپیمایی و حرکت های انقلابی ضد حکومت پهلوی با گلوله مستقیم نیروهای ویژه نظامی رژیم به شهادت رسیدند .
۲۲ آذر ۵۷ جوانان انقلابی و مردم متدین قاین بعنوان پیشگام در مبارزه با ظلم و فساد خاندان پهلوی و عَلَم در خراسان به میدان آمدند و جوشش انقلابی خراسان را به جلوه ای تازه در مبارزه مستقیم و علنی با عوامل شاه تبدیل کردند .
هرچند خاطره ۲۲ آذر و حرکت انقلابی مردم شهید پرور قاینات هرگز از ذهن خراسان و شهروندان قاینی دور نمی شود و این افتخار همچنان ماندگار و جاوید است اما علی رغم انتظار شهروندان در گرامی داشت ۲۲ آذر – روز قاینات – و بازگویی خاطرات غرور آفرین روزهای انقلاب اسلامی برای جوانان و نوجوانانی که آن روزها را درک نکرده اند و نیز معرفی تاریخ و فرهنگ غنی اسلامی و فرصت ها و منابع شگفت آور شهرستان، مدیریت و دستگاه های فرهنگی – آموزشی و شورای اسلامی شهر قاین که بیشترین انتظار در بزرگداشت این روز از آنان می رفت روز قاینات را در سکوت و فراموشی گذراندند .
همچنین مدیریت اجرایی و شورای اسلامی شهر قاین و دستگاه های فرهنگی – آموزشی و دانشگاهی قاینات که امید فرهنگ سازی، انتقال فرهنگ مقاومت و وقایع انقلاب اسلامی و توجه بیشتر به توسعه و پیشرفت شهرستان از آنها می رود در حالی روز قاینات را با کمترین آمادگی و برنامه ریزی قبلی پشت سر گذاشتند که جشن های زود هنگام شادی شب یلدا و مناسبت های با کمترین ارتباط و ارزش را با تدارک همه امکانات و منابع در مدارس و محافل فرهنگی – هنری و عمومی برگزار می کنند .
البته بکارگیری مهره های سیاسی و حلقه های دوستانه در کرسی های مدیریتی که کمترین اطلاعی از وقایع انقلاب اسلامی و مطالبات شهروندان ندارند و در برابر حفظ دستاوردهای شهدا مسیر بی تفاوتی را می پیمایند برخوردی اینگونه دور از انتظار نیست اما از نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی و کمیته فرهنگی شورای شهر قاین که کسوت اصولگرایی و مسئولیت نظارتی دارند انتظار می رفت برابر مصوبه شورای فرهنگ عمومی شهرستان از دستگاه های ذی ربط و مسئول می خواستند به وظایف قانونی خود عمل کنند .
غلامحسین طالبی رئیس شورای اسلامی شهرستان قاینات در این خصوص می گوید از سوی شورای شهرستان به فرمانداری، شورای شهر اطلاع داده است اما اقدام مؤثری صورت نگرفته و دستگاه ها نتوانسته اند با هم هماهنگ شوند .
محمد رضا قرائی رئیس شورای اسلامی شهر قاین به جلسه هماهنگی سه روز قبل از ۲۲ آذر فرمانداری اشاره می کند و پیگیری موضوع را به کمیته فرهنگی شورا حواله می نماید اما برنا رئیس این کمیته از هرگونه تصمیم و مصوبه شورا در این خصوص اظهار بی اطلاعی می کند و می افزاید شورای شهر در این موضوع مصوبه ای نداشته است و هیچگونه اعتباری در نظر گرفته نشده است .
عباس میرزنگویی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قاین نیز ضمن تأیید تعلل صورت گرفته اظهار می دارد بزرگداشت روز قاینات مصوبه شورای فرهنگ عمومی شهرستان است و بر برنامه ریزی و پیگیری اجرایی آن در جلسه مهرماه شورا مجددا مورد تأکید قرار گرفته است ولی در اجرای مصوبات کوتاهی شده است .
حجت الاسلام رحمانی امام جمعه قاین نیز ۲۲ آذر را نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی و قاینات دانست و گفت ۲۲ آذر روز خاصی برای مردم قاینات است در حالی که هیچ اقدام انقلابی و برنامه ویژه ای برای این روز در نظر گرفته نشد و کسی در مورد تلاش های علما و جوانان انقلابی که در زندان های رژیم تا پای اعدام پیش رفتند چیزی نگفت .
اما بدنبال مطالبه گری گسترده شهروندان و افزایش انتقادات به مدیریت اجرایی و شورای شهر قاین فرمانداری قاینات جلسه هماهنگی را برگزار و تصمیماتی در لحاظ برنامه های دستگاه های اجرایی در برنامه روز قاینات اتخاذ می کند که مورد استقبال و رضایت مندی شهروندان قرار نمی گیرد .
برنامه های آموزش و پرورش شهرستان نیز که می توانست در فرهنگ سازی، انتقال فرهنگ مقاومت، وقایع انقلاب اسلامی و معرفی فرصت ها و منابع شگفت آور قاینات
مؤثر و ارزشمند باشد، بدلیل تأخیر در تصمیم گیری و ابلاغ تکلیف گونه کار بعد از روز قاینات، کمتر مورد توجه و استفاده مدارس و دانش آموزان قرار گرفت و اینگونه روز قاینات در تقویم ناهماهنگی و بی برنامگی مسئولان و نمایندگان مردم فراموش شد .
جهاد کشاورزی نیز که می توانست جشنواره های زرشک و زعفران را برای روز قاینات و روزهای پایانی فراغت کشاورزان از برداشت محصولات برنامه ریزی و دنبال کند فقط بخشی از برنامه های جاری خود را در قالب برنامه های بزرگداشت روز قاینات قرار داد.
اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخی دیگر از دستگاه های دولتی هم با هماهنگی فرمانداری برنامه های جاری خود را در قالب برنامه روز قاینات دنبال کردند و شهرداری و شورای اسلامی شهر قاین نیز در آینده نامگذاری هایی خواهند داشت تا ببینیم تا یکسال بعد نمایندگان مدعی مردم و شورای اسلامی شهر و شهرستان چه تصمیمات کارشناسی خواهند داشت .
آیا بالاخره روز قاینات به آنها مربوط خواهد بود یا نه !؟
گزارش:محمد رضا فرخی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا