سیاسی

شوراها حلقه اتصال بین دولت و مردم هستند/شأن جایگاه خدمتیان راباکار و رفتارمان حفظ کنیم

به گزارش نسیم قائن ، حجت الاسلام رحمانی امام جمعه قاین روز گذشته در همایش شوراها و دهیاران شهرستان قاینات اظهارکرد:در آیات متعدد قرآن بر شورا تاکید شده است .
وی افزود: آیه صریح قرآن است که درجایی شورا و مشورت انجام می شود که در باره آن موضوع در قران و روایات به صراحت نباشد .
امام جمعه قاین گفت: به عنوان مثال در آیات قران در باره حجاب و قمار و نوشیدن شراب به صراحت بیان شده است و اما شاهد هستیم که برخی مواقع افراد پا را فراتر می گذارند و می گویند در باره حجاب باید رفراندوم برگزار شود .
وی درادامه با بیان اهمیت شور و مشورت گفت: هیچ مرد و زن مسلمانی حق ندارد درباره حکمی که خدا صادر کرده است شورا بگیرند و شورا در جاهایی است که دستوری از ناحیه خداوند و رسول خدا صادر نشده است .
حجت الاسلام رحمانی در ادامه با اشاره به آسیب های شوراها اشاره کرد و گفت: یکی از آسیب هایی که شورا ها دارند تک رایی است و باید این آسیب شناسی شود
وی با تاکید بر این که در جایگاهی که هستیم باید به گونه ای رفتار شود که مردم گلایه ای نداشته باشند گفت: اگر می خواهید به جایگاه شما احترام گذاشته شود کارهایی که انجام می دهیم در شان جایگاه باشد .
حجت الاسلام رحمانی از مسئولین خواست تارخنه ایجاد شده در بین شهر و روستا پر شود و مسئولین تلاش کنند این اتحاد به درستی حفظ شود.
بهمن کهن ترابی فرماندار قاین دراین جلسه اظهارکرد:در طول ۴ سال گذشته سعی شده است تا شکافی که بین شهر و روستا وجود داشته است را کمتر کنیم .
وی افزود:این به جهت شعار و گفتار نبوده است و در حوزه عملی سعی کرده ایم این شکاف کمتر شده است و به عنوان مثال اکثر پروژه های ما در حوزه روستایی در طول سه سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است .
وی با اشاره به خدمات ارائه شده به روستائیان گفت: در حوزه روستایی حدود ۷۸ درصد روستاهای شهرستان گازرسانی شده است که حتی از نرم کشوری هم بالاتر است و این به دلیل پیگیری های مدیران شهرستان بوده است .
فرماندار قاین ادامه داد:در توزیع اعتبارات اولویت ها حوزه روستایی و شهرهای پیرامون بوده است تا این فاصله های نیز بین شهر و روستا کمتر شود.
کهن ترابی به اجرای طرح هادی در روستاها اشاره کرد و گفت: ۶۲ درصد روستاهای شهرستان طرح هادی اجرا شده است و این از میانگین کشوری نیز بالاتر است.
وی افزود:در حوزه آبرسانی بیشترین مجتمع های آبرسانی استان در طول چند سال گذشته در شهرستان قاین اجرا شده است و رشد ۳۰ درصدی آبرسانی را در شهرستان قاینات داشته ایم .
فرماندار تصریح کرد:شبکه های آبرسانی نوین آبیاری نسبت به ده سال گذشته ۴تا ۵ برابر شده است و تمام تلاش این بوده است که زیر ساختها به حوزه روستایی برسد و این به دلیل اشتغال زایی در روستاها بوده است .
وی به طرح اشتغال روستایی اشاره کرد و گفت:دولت در تسهیلات روستایی اعتبارات بسیار خوبی دارد و در شهرستان قاینات ۲۳ طرح با اعتبار ۲۵ میلیارد تومان در کارگروه اشتغال شهرستان تصویب و به بانک معرفی شده است .
کهن ترابی گفت:در حوزه صنایع دستی نیز در ارائه تسهیلات و فروش و ایجاد بازارچه در شهر خضری دشت بیاض اقداماتی ایجاد شده است .
وی افزود: ببیشترین بهره را باید از جاده ترانزیتی برد و برای رونق و حل مشکل اشتغال جوانان از این فرصت استفاده کرد.
فرماندار قاین به تاسیس کتابخانه های روستایی برای اولین بار در طول ۴ سال گذشته در جهت بالابردن فرهنگ کتابخوانی اشاره کرد و گفت: در خصوص مشکل دیجیتال نامه های متعددی به مدیر کل صدا و سیما زده شده است و یک طرح اساسی برا حل مشکل کلیه مناطق شهرستان تهیه شده است و پیشنهاد هم شده است و مبلغ بسیار سنگینی را می خواهد و با استاندار هم صحبت شده است و قول هایی برای کمک داده شده است .
وی افزود:اجرای این طرح ۱میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه دارد و سعی خواهیم کرد دراعتبارات امسال هزینه هایی گذشته شود.
فرماندار گفت: اقدامات بسیار خوبی در حوزه ورزش روستایی انجام شده است و فاصله توزیع امکانات روستایی در بین شهر وروستا کم شده است .
وی از شوراها و دهیاران خواست تا با اجرای طرح های نیروگاههای خورشیدی در روستاها که دولت خرید برق تولیدی را تضمین می کند در جهت اشتغال در روستاها نیز از این طرح ها بهره بیشتری ببرند.
فرماندار قاین با اشاره به تعامل بین مدیران و شوراها گفت: آمادگی برگزاری شوراهای مشورتی با حضور اعضای شوراها و مدیران شهرستانی را داریم چرا که گره بسیاری از مشکلات شهرستان از رهگذر تعامل بین دستگاهی و بین بخشی و هم چنین تعامل بین مردم و دولت و شوراها حل شده است.
وی افزود: شوراها حلقه اتصال بین دولت و مردم و کانال انتقال مطالبات مردم از حاکمیت هستند و تعامل بسیار خوبی بین مردم و حاکمیت برقرار است واز طرفی انتظارات حاکمیت را از طریق شورا می توان به مردم رساندتا تعامل خوبی بین مردم و حاکمیت برقرار شود چرا که شوراها شوراها تجلی واقعی مردم سالاری دینی در کشور هستند
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا