سیاسی

«شوالیه سیاه» سیا برای جاسوسی از ایران کیست؟

به گزارش نسیم قائن به نقل ازتسنیم،رسانه‌های آمریکایی روز جمعه گزارش دادند «مایک پامپئو»، رئیس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) فردی به نام «مایکل دی‌آندرا» را به ریاست سازمانی جدید با مأموریت ویژه جاسوسی از ایران منصوب کرده است.
اطلاعات قبلاً منتشر شده از «دی‌آندرا» حاکی است که وی با اسامی گوناگونی شناخته می‌شود؛ برای همکارانش در مقر مرکزی «سیا»، در منطقه «لانگی» ایالت «ویرجینیا» با القابی چون، «توجیه‌گر» و «شاهزاده سیاه» و برای هالیوودی‌ها با القابی مانند «گرگ»- اشاره‌ای به لقبش در فیلم «Zero Dark Thirty» درباره عملیات دستگیری «اسامه بن‌لادن»، رهبر سابق القاعده.
برای عامه مردم، «دی‌آندرا» فردی ناشناخته است، زیرا او هنوز هم یک مأمور مخفی است؛ مردی که ۳۸ سال از عمرش را به خدمت در سیا گذرانده و ماحصل خدمت متعهدانه‌اش کشته شدن صدها هزار نفر بوده است.
افرادی مانند «دی‌آندرا»، در دید نبودن را ترجیح می‌دهند. با آنکه او از سال ۱۹۷۹ در سیا کار کرده است، تنها در آوریل سال ۲۰۱۵ بود که یک روزنامه‌نگار نیویورک‌تایمز برای اولین بار نامش را به عنوان یکی از معماران برنامه شکنجه و بازجویی سیا از مظنونان تروریسم که پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ راه‌اندازی شد، معرفی کرد. او اوایل سال ۲۰۰۶ به ریاست مرکز مبارزه با تروریسم در سیا منصوب شد و تا ۹ سال بعد مأموریت رد یابی «پیکارجویان» در سراسر جهان را به عهده داشت.
مأموران تحت فرماندهی او نقشی محوری در ترور «عماد مغنیه»، فرمانده بخش نظامی حزب‌الله لبنان داشتند. نیویورک‌تایمز نوشت: ««سیا با همکاری اسرائیلی‌ها، از یک خودروی بمب‌گذاری شده برای کشتن آقای مغنیه در دمشق استفاده کرد».
«شاهزاده سیاه» به گفته همکارانش، فردی بداخلاق است که پوشیدن لباس‌های مشکی را ترجیح می‌دهد و عادتش روشن کردن زنجیروار سیگار است.کسانی که در کنار «دی‌آندرا» کار کرده‌اند، او را فردی «ترشرو» و «بدخلق» می‌دانند و بسیاری به همین دلیل از کار کردن برای او خودداری کرده‌اند.
«دی‌آندرا» به علاوه فردی «معتاد به کار» توصیف شده است. یک مقام سابق سیا می‌گوید که یک بار از «دی‌آندرا» که در پستوهای دفتر کارش اتاقی برای خواب دارد پرسیده برای سرگرمی چه کاری انجام می‌دهد و در جواب شنیده است: «کار.»
نشریه نیوزویک نوشته وی در زمانی که رئیس بخش مبارزه با تروریسم در سیا بوده قبل از طلوع صبح وارد دفتر کارش می‌شده و بعضی اوقات هم به جای رفتن به خانه در دفتر کارش می‌خوابید. در همین زمان بود که او عادت سیگار کشیدن که نزدیک به ده سال بود آن را کنار گذاشته بود را از سر گرفت.
سن دقیق «دی‌آندرا» هنوز مشخص نیست. نیوزویک نوشته وی احتمالاً بین ۵۰ تا ۶۰ سال سن دارد. او در خانواده‌ای در ایالت «ویرجینیای شمالی» متولد شده است. یکی از هم‌کلاسی‌های قدیمی‌اش در گفت‌وگویی با روزنامه واشنگتن‌پست گفته به خاطر می‌آورد که «دی‌آندرا»، «فردی گوشت‌آلود» بوده که در تکالیف کتبی، نمرات پایینی می‌گرفت.
وی در زمان حمله آمریکا به عراق، بلندپایه‌ترین مأمور سیا در بغداد بود. در همین زمان، او با همسرش که زنی مسلمان بود آشنا شد و خودش هم به اسلام گروید، اگرچه به نوشته نیویورک‌تایمز، قوانین و آداب اسلام را رعایت نمی‌کند.
«مایکل دی.آندرا» اکنون به عنوان مدیر جدید میز ایران در «سیا» منصوب شده است؛ اقدامی که عده‌ای آن را اولین نشانه مهم از تلاش «ترامپ» برای ادامه رویکرد سخت‌گیرانه در قبال ایران، مطابق با وعده‌هایش در دوران تبلیغات انتخاباتی می‌دانند، اما نیویورک‌تایمز نوشته است دستگاه‌های اطلاعاتی ایران تجربه‌ای تقریباً چهار دهه‌ای در مقابله با اقدامات جاسوسی و عملیات‌های مخفیانه آمریکا داشته‌اند.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا