سیاسی

شهید دکترمهدی امین زاده، خدمتگزاربا اخلاص انقلاب

به گزارش نسیم قائن ، دکتر مهدی امین زاده سال ۱۳۲۸ در خانواده ای روحانی و مذهبی در قاینات دیده به جهان گشود.
وی دوران تحصیل تا دیپلم را در زادگاهش قاین و دوران لیسانس خود را در دانشگاه فردوسی مشهد و دکتری را در دانشگاه تهران در رشته اقتصاد به پایان رساند.
همزمان با تحصیل او مبارزه علیه رژیم پهلوی را از دانشگاه آغاز کرد و مبارزات شهید در این دوران تحت هدایت عموی وی آیت ا… قاینی انجام می شد.
شهید دکتر مهدی امین زاده پس از دریافت دکتری برای ادامه تحصیل قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی راهی آمریکا شد و پس از دریافت مدرک فوق لیسانس در رشته اقتصاد به تحصیل خود در رشته‌ برنامه‌ریزی اقتصادی در شهر تگزاس ادامه داد و موفق به دریافت مدرک دکتری در آن جا شد.
وی ضمن پرداختن به تحصیلات دانشگاهی به طور همزمان مبارزه بی امان خود را در خارج از کشور علیه نظام ستم شاهی انجام داد و با کمک سایر دانشجویان پیرو خط امام در آمریکا موفق به تأسیس کتابخانه اسلامی و تشکیل جلسات سخنرانی و تفسیر قرآن کریم و … شد.
شهید امین زاده ارتباط تنگاتنگی با شهید دکتر مصطفی چمران داشت و او را با ارسال کمک های مالی در مبارزه با صهیونیزم یاری می کرد. وی در زمانی که امام خمینی (ره) در خارج از کشور در تبعید بودند ارتباط زیادی با بنیان گذار جمهوری اسلامی داشت.
شهید امین زاده در طول مدت اقامت امام راحل (ره) در پاریس همراه دیگر مبارزان همچون شهید دیالمه با امام (ره) بود و در ۱۲ بهمن سال ۵۷ به همراه ایشان به کشور بازگشت و پس از ورود به ایران در راستای تشکیل حزب جمهوری اسلامی و در امر یاری رسانی به زلزله زدگان طبس و قاین در جمع آوری کمک های مردم نقش ارزنده ای داشت.
شهید امین زاده در مهر ماه سال ۱۳۵۸ به عضویت هیئت مدیره‌ شرکت گسترش خدمات بازرگانی درآمد و در بهمن ماه سال ۱۳۵۹ از سوی محمد علی رجایی نخست وزیر به سمت معاونت بازرگانی داخلی وزارت بازرگانی منصوب شد.
این شهید، تلاش و کوشش خود را در رفع تنگناهای بازرگانی کشور دو چندان کرد و همه ساعات و لحظه های عمرگران بهای خود را صرف خدمت به اسلام و انقلاب اسلامی ایران کرد و خدمات شایسته و ارزنده ای برای توسعه و رشد اقتصادی کشور انجام داد.
طرح ملی کردن سردخانه‌های ایران باتوجه به حصر اقتصادی آن زمان از جمله اقدامات موثر وی بود.
سرانجام دکتر مهدی امین زاده ، به همراه ۷۲ یاور انقلاب اسلامی در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی که به دست منافقین انجام شد به خیل شهیدان همیشه شاهد پیوست.
پیکر پاک این شهید پس از تشییع در جوار بارگاه رضوی و در دارالرحمه به خاک سپرده شد.
شهیددکتر مهدی امین زاده در تاریخ ۱۳۵۸/۱۰/۸ با خانم ستوده ازدواج کرد که از این پیوند مقدس یک فرزند دختر به اسم هاجر (متولد۳/۱/۱۳۵۹) به یادگار باقی مانده است.شهید درهنگام شهادت۳۲ داشت وفرزندش۴ ماهه بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا