سیاسی

شهرستان قاینات در الگوی کشت زعفران رتبه اول را دارد/برگزاری جشن شکر گذاری زعفران در قاینات

به گزارش نسیم قائن ،غلامرضا قوسی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی روز گذشته در مراسم تجلیل از کارآفرینان و کشاورزان نمونه شهرستان قاینات اظهارکرد:کشاورزان نقش مهمی در امنیت غذایی و خودکفایی دارند وخودکفایی و امنیت غذایی در بخش کشاورزی یک ضرورت است.
وی با بیان این که کشورهای ابرقدرت دنیا نیز به بحث غذا بسیار اهمیت می دهند گفت: اگر چه ممکن است این کشور ها از جمله آمریکا ساخت و یا مونتاژ سلاح های نظامی خود را به کشور های دیگر واگذار کنند اما بحث غذایی خود را به کشور دیگری واگذار نمی کنند.
قوسی با اشاره به وضعیت اقلیمی خراسان جنوبی و خشک سالی های ۱۹ ساله دراستان نیز اظهارکرد: خراسان جنوبی یک استان گرم و خشک است و شرایط مطلوب آبیاری را ندارد و با توجه به این موضوع افزایش دانش بخش کشاورزی و تغییر مدیریت کشت و برداشت محصولات این بخش در دستور کار ما قرار دارد.
وی یکی از سیاستهای وزرات جهاد کشاورزی را تغییر الگوی کشت و افزایش راندمان آبیاری و افزایش بهره برداری با روش های جدید دانست و گفت:دراین روش توسعه سطح زیر کشت محصولات مد نظر نیست بلکه افزایش تولید در سطوح زیر کشت موجود با افزایش تولید محصولات و بالابردن درامد خانوار مورد توجه قرار گرفته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به کیفیت زعفران قاینات گفت: شهرستان قاینات در الگوی کشت زعفران رتبه اول را دارد .
وی ادامه داد: بیش از ۱۵ هزار هکتار از اراضی خراسان جنوبی زیر کشت محصول زعفران است و قریب به ۳۸ هزار بهره بردار بخش کشاورزی به صورت مستقیم در تولید و برداشت این محصول مشغول به فعالیت هستند.
قوسی اضافه کرد: شهرستان قاینات با دارا بودن این محصول ارزشمند ظرفیت و پتانسیل ایجاد اشتغال را دارد و باید به دنبال پایداری این محصولات باشیم و وضعیت فعلی را نیز ارتقا دهیم.
وی از کشاورزان نمونه خواست تا تجربیات خود را در اختیار سایر افراد قرار دهند و در زنجیره تولید محصولات کشاورزی هم تولید کنندگان و هم سرمایه گذاران در جهت بهره برداری مردم و استفاده از ارزش اقتصادی محصولات کشاورزی همکاری نمایند.
رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی از برگزاری جشن شکر گذاری زعفران در سال آینده در شهرستان قاینات خبر داد وگفت: جهادکشاورزی شهرستان قاینات برای برگزاری این برنامه در سال آتی برنامه ریزی های لازم را داشته باشد.
درپایان مراسم از کشاورزان و کارآفرینان برتر شهرستان تجلیل و از ثبت جهانی زعفران قاینات (WIPO) رونمایی شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا