سیاسی

شهرستان قاینات با معادن و ذخایر غنی همانند یک کشور است /توسعه پایدار کشور از روستا‌ها عبور می‌کند

به گزارش نسیم قائن ، مهدی جمالی نژاد عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور پنجشنبه ۲۹ خرداد در نشست بخشداران و منتخبین دهیاران و شوراهای روستایی استان خراسان جنوبی در قاینات با بیان اینکه توسعه متوازن کشور در گرو توسعه روستاهاست تصریح کرد: دهیاران بعنوان حلقه ارتباط دولت با روستاییان علاوه بر توجه به کالبد روستاها و تقویت زیرساختهای روستایی باید برای شناسایی ظرفیتهای روستا به منظور افزایش تولید، ایجاد اشتعال و جلب سرمایه های بخش خصوصی برای اجرای پروژه های روستایی برنامه داشته باشند.
وی اظهار کرد: باقی ماندن در روستا‌ها، به‌عنوان یکی از کانون های اصلی تولید از اولویتهای نظام می باشد.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور افزود: سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور در راستای بسط موضوع نگاه به درون و اقتصاد مقاومتی با توجه به ضرورت و اهمیت رونق اقتصادی و اشتغال روستایی، اقداماتی همچون؛ کمک به تغییر رویکرد متولیان مدیریت روستایی در سطوح مختلف از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی مختلف به صورت مستمر و براساس برنامه مدون، تهیه بانک اطلاعاتی طرح‌های کار آفرینی، خلاقانه و نوآورانه در مناطق روستایی کشور انتشار طرح های فن آفرینی منتخب و پرداخت تسهیلات به طرح‌های درآمدزای دهیاری‌ها را طی سالهای اخیر انجام داده است.
رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور همچنین گفت: در راستای هم‌افزایی و اثربخشی فعالیت دستگاه‌های اجرایی مرتبط با توسعه روستایی تاکنون ۲۷ تفاهم‌نامه همکاری مشترک با دستگاه‌هایی همچون؛ سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، سازمان بهزیستی کشور و … منعقد شده است.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه توسعه پایدار کشور از روستاها عبور می کند گفت: توزیع متوازن و عادلانه امکانات، خدمات و جمعیت در همه مناطق کشور، مهاجرت بی‌رویه به کلان‌شهرها و خالی شدن روستاها از سکنه را کاهش می‌دهد.
معاون وزیر، روستاها را زمینه ساز توسعه پایدار خواند و با تأکید بر این که خالی شدن روستاها از سکنه فاجعه است، گفت: سندرم کلان‌شهری که مهاجرت به شهرها را رقم زده، ما را دچار مشکل کرده است واگر در وضعیت موجود که مهاجرت در حال افزایش است ثبات به روستاها و شهرهای کوچک برنگردد رشد و توسعه کشور به سمت چندقطبی و صرفا بسمت مراکر استان‌ها پیش خواهد رفت.
وی از اختصاص اعتباراتی برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها خبر داد و گفت: به همه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای توسعه فعالیتهایشان، کمک خواهد شد.
جمالی نژاد با اشاره به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری درخصوص افزایش جمعیت و توزیع متوازن جمعیت با تعادل بخشی و توزیع عادلانه امکانات و خدمات در شهرها و روستاها که باعث ماندگاری روستاییان در روستاها و شهرهای کوچک می‌شود گفت: در روستاها و شهرهای کوچک پتانسیل بالایی وجود دارد که باید تقویت شود تا بتوانیم اقتصاد روستا را متحول و در سال جهش تولید، اشتغال ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: رویکرد ما ایجاد جریان مهاجرتی معکوس از شهرها به روستا و استفاده از ظرفیت و توانمندی خود روستاها است.
معاون وزیر کشور با اشاره به وظایف دهیاران گفت: دهیاران باید در شرایط سخت و تحریم به نحوی کار کنند تا شاهد تغییر و تحول جدی در روستاها بوده و مصداق قوی شدن را در همه زمینه ها شاهد باشیم.
وی با بیان اینکه ۹۵ درصد جمعیت روستایی کشور تحت پوشش خدمات ۳۷ هزار و ۸۰ دهیاری هستند، بر فراهم شدن زمینه مشارکت روستاییان در برنامه ریزی برای توسعه و آبادانی سکونتگاههای کشور تاکید نمود و تصریح کرد: برنامه های محرک توسعه در روستاها بایستی به گونه ای طراحی و پیاده شوند که در عین تقویت زیرساختها و برخورداری روستاییان از صنایع دانش پایه و بکارگیری فناوری های نوین، هویت و اصالت روستا همچنان روستایی باقی بماند.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: شهرستان قاینات با معادن و ذخایر غنی فراوانش همانند یک کشور است و باید از ظرفیت و پتانسیل‌های آن به درستی استفاده شود.
جمالی نژاد از مسجد جامع و منطقه نمونه گردشگری بوذرجمهر قاین بازدید کرد. شهردار قاین در این بازدید از معاون وزیر کشور خواست اجرای طرح منطقه نمونه گردشگری بوذرجمهر قاین مورد تصویب قرار گیرد.
رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از محله هدف بازآفرینی شهری و مسجد جامع قاین نیز بازدید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا