سیاسی

شهرستان قاینات از طرح “یارانه دستمزد” برخوردار می شود

به گزارش نسیم قائن ، پنجمین جلسه کمیته اشتغال شهرستان قاینات با حضور مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و به ریاست فرماندار شهرستان برگزار شد.
عباس رکنی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان گزارشی از روند اجرای طرح اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری در استان گفت: تا کنون به ۱۷۹۰طرح به مبلغ ۲۵۰میلیارد تومان از محل اعتبارات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری در استان تسهیلات پرداخت شده است که شهرستان قاین با دریافت تسهیلات ۱۹۷طرح به مبلغ ۱۹میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان و پیش بینی ایجاد ۱۰۰۹فرصت شغلی در شهرستان توانسته از این تسهیلات ارزان قیمت بهره مند گردد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با تشریح تفاهم نامه منعقده فی مابین صندوق کار آفرینی امید با وزارت متبوع اظهار داشت: سهم استان خراسان جنوبی از این اعتبارات نه میلیارد و هفتصد میلیون تومان است که از کمیته اشتغال شهرستان می خواهیم ضمن اولویت دادن به طرح های توجیه دار و متناسب با پتانسیل ها و ظرفیت های شهرستان نسبت به جذب حداکثری اعتبارات از محل این تفاهم نامه توسط کارفرمایان و تعاونگران اقدام نمایند.
رکنی ضمن قدردانی از عملکرد کمیته نظارت در شهرستانها که به ریاست فرمانداران برگزار و به صورت مداوم رصد شده است اعلام کرد: استان خراسان جنوبی جزو استانهایی بوده که کمترین میزان انحراف را در تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری در کشور داشته است.وی خواستار تداوم این نظارت ها در شهرستان شد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در تشریح طرح “یارانه دستمزد” اظهار داشت: بر اساس بند(الف) تبصره ۱۸ قانون بودجه ، دستورالعمل پرداخت یارانه دستمزد با اولویت مناطق کم برخوردار و مناطق غیر برخوردار از اشتغال با اولویت ۸ ستان محروم و کم برخوردار ابلاغ شد.
وی افزود: یارانه دستمزد وجهی است که توسط دولت به موجب شیوه نامه به صورت ماهانه بابت بخشی از دستمزد نیروی کار شغل اولی که به افراد بیکار بین ۲۰تا ۳۵ سال اطلاق می شود که فاقد سابقه بیمه پردازی برای مدت سه ماه یا بیشتر باشند؛ به عنوان یارانه، به کارفرما(شخص حقیقی یا حقوقی که در ماده ۳ قانون کار جمهوری اسلامی ایران و بند ۴ماده ۲قانون تامین اجتماعی تعریف شده و اداره کارگاه یا موسسات موضوع این دستورالعمل را بر عهده دارد) پرداخت می شود.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اظهار داشت: سقف بهره مندی هر کارگاه برای استفاده از نیروی کار شغل اولی معادل حداکثر ۵۰درصد نیروی کار موجود است.
وی افزود: بر اساس اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل؛ شهرستانهای کم برخوردار از اشتغال که نرخ بیکاری آنها بالاتر از نرخ بیکاری کشور است، با اولویت شهرستانهای دارای نرخ بیکاری بالاتر از میانگین استانی، مطابق آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن از سوی مرکز آمار ایران در سال۹۵مشمول این دستورالعمل شدند که شهرستان قاینات با نرخ بیکاری معادل ۱۵٫۴ بر اساس سرشماری نفوس و مشکن سال ۹۵ و شهرستانهای نهبندان، درمیان و سرایان در استان خراسان جنوبی می توانند از طرح یارانه دستمزد بهره مند گردند.
وی ادامه داد: طول دوره پرداخت یارانه دستمزد به ازاء هر نیروی کار شغل اولی با تایید دستگاه هماهنگ کننده تا سقف ۱۲ ماه است.
رکنی سهم استان را در این طرح معادل ۱۱۵۵نفر اعلام کرد که میزان یارانه دستمزد، معادل ۳۰درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار است که بر اساس صورت وضعیت مزد ارسالی به سازمان تامین اجتماعی محاسبه و پرداخت می شود.
در این جلسه کریمی فرماندار شهرستان قاینات ضمن قدردانی از حضور مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در شهرستان ، اظهار داشت: راهبردهای اساسی سال جاری دولت تدبیر و امید، توجه به اشتغال،رونق تولید و رفع دغدغه های معیشت اقشار ضعیف می باشد.
فرماندار و رئیس کمیته اشتغال شهرستان قائنات در ادامه با تأکید براینکه،رونق تولید مؤلفه اصلی صنعت و اقتصاد کشور را تشکیل می دهد؛ بیان داشت: طرح یارانه دستمزد و ارئه تسهیلات تفاهم نامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق کارآفرینی امید، می تواند نقش بسزائی در تأمین بخشی از دستمزد کارگران توسط دولت و ایجاد اشتغال پایدار را در پی داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا