اسلایدر بزرگ

شهرداری قاین را با ۸۰۰ میلیون موجودی تحویل گرفتم/ با افزایش محدوده شهری خیلی موافق نیستم/ورودی های شهرمطلوب نیست

دکتر یداله غلام پور شهردار قاین شب گذشته در اولین نشست خبری با اصحاب رسانه شهر قاین با بیان این که آمده ام تا صادقانه و خالصانه برای مردم شهر قاین خدمت کنم گفت: قطعا سال ۱۴۰۰ سال سختی برای مدیریت شهرداری قاین که منابع درآمدی آن بسیار محدود و ۷ ماه هم با سرپرست اداره می شد خواهد بود.
وی ادامه داد: شهرداری قاین را با ۸۰۰ میلیون موجودی تحویل گرفتم و در حالی که هر ماهی بالغ بر ۲ میلیارد تومان بایستی فقط حقوق پرداخت کنیم.
شهردار قاین در ادامه گفت: به لحاظ ساختار شهری، شهر قاین با بسیاری از شهرها متفاوت است و شهر رشد افقی و پراکنده ای داشته است و مدیریت شهری را با مشکل مواجه کرده است.

وی ادامه داد: در اولین گام ساختار سازمانی و مدیریتی در شهرداری قاین باید اصلاح شود.
شهردار قاین ادامه داد: گستردگی شهر باعث شده است که سرانه فضای سبز شهری نسبت به سایر شهرها بالا تر باشد اما از لحاط کیفی این فضای سبز به حد مطلوب در شهر قاین نرسیده است.
شهردار قاین گفت:وضعیت آسفالت شهر مشکل دارد و پروژه روکش آسفالت به زودی استارت زده خواهد شد، هرچند که در زمان تحویل شهرداری حتی یک لیتر قیر هم نداشتیم اما با پیگیری های انجام شده اولین محموله قیر هفته آینده وارد می شود و روکش آسفالت معابر با اولویت بندی و با رعایت توازن منطقه ای که به آن اعتقاد هم دارم انجام خواهد شد.

غلام پور شهردار قاین اظهار داشت: با افزایش محدوده شهری خیلی موافق نیستم، اراضی بایر زیادی با کاربری های مختلف در محدوده شهری داریم و اراده ما بر این است که این اراضی با تغییر کاربری می تواند بسیاری از مشکلات مردم را حل کند.

وی افزود: افزایش محدوده شهری، مدیریت شهری را دچار مشکل می کند و جمع کردن شهر کار سختی خواهد بود.

شهردار قاین در ادامه با اشاره به اولویت برنامه های خود گفت: جاده ترانزیتی قاین (بلوار امام رضا) یک ظرفیت برای شهرداری است و باید از این ظرفیت نهایت استفاده را داشته باشیم واقتصاد شهر را پویا کنیم.
وی افزود: این جاده نماد و برند شهر ماست و باید شهرداری آن را مدیریت کند.

دکتر غلام پور ادامه داد: طی یک ماه اخیر که شهرداری را تحویل گرفته ام هر روز بازدید هایی را به همراه همکاران بخش های مختلف از سطح شهر داشته ام و مشکلات را احصا ءکرده ام.
وی افزود: مشکل پارکینگ در هسته مرکزی شهر قاین از جمله موضوعات مهمی بود که با آن مواجه هستیم.
شهردار قاین ادامه داد: نرخ حذف پارکینگ در شهر قاین بسیار پایین است و همشهریان با پرداخت هزینه اندکی پارکینگ را حذف می کنند و اعتقاد من بر این است که اگر قرار است پارکینگ حذف شود باید هزینه اصلی آن گرفته و در حساب جداگانه ای انباشته و برای احداث و توسعه پارکینگ در سطح شهر استفاده شود.

وی یکی از برنامه های خود در شهرداری قاین را ایجاد پیاده راه در خیابان امام خمینی(ره) ذکر کرد و گفت: این خیابان هسته مرکزی شهر و محل رفت و آمد و تردد مردم و مرکز اجتماعات مردمی شهر است و مشاور برای تهیه طرح گرفته شده است تا طرح خود را برای این مکان تهیه و ارائه دهد.

غلام پور بازگشایی معابر نیمه تمام از جمله بلوار بامشاد و اتصال به بلوار نوربخش و امام حسین(ع)، خیابان استقلال در شهرک آزادی را نیز از برنامه های اولویت دار خود عنوان کرد و گفت: دربرخی از نقاط شهری از جمله انتهای خیابان جانبازان با مالکین وارد مذاکرده شده ایم و اقداماتی صورت گرفته است.
وی افزود: در خیابان آزادی، سپاه همکاری خوبی داشت و امیدواریم اوقاف و امور خیریه هم در ادامه مسیر با شهرداری همکاری تا هرچه سریعتر این مسیر هم باز گشایی شود.
شهردار قاین گفت: بسیاری از خیابان‌ها و میادین سطح شهر کهنه شده اند و نیاز به زیبا سازی دارند که در اولین اقدام زیباسازی میدان طالقانی را پس از ارائه طرح مشاور اجرا خواهیم کرد.

یداله غلام پور به وضعیت حمل و نقل شهری قاین اشاره داشت و گفت: اگر چه ماهیانه حدود۱۰۰ میلیون تومان برای حمل و نقل عمومی شهرداری هزینه می کند اما، بر اساس ارائه گزارشات همکاران روزانه ۱۵۰ نفر بیشتر از هر یک از اتوبوس های حمل و نقل عمومی استفاده نمی کنند و درآمدی هم برای شهرداری ندارد اما این حمل و نقل حق مردم است و باید به مردم ارائه خدمات داشته باشیم.
وی افزود: دولت در ۱۰ سال گذشته هیچ اعتباری برای نوسازی ناوگان حمل و نقل اتوبوسرانی تخصیص نداده است که بتوان تغییرات اساسی در ناوگان حمل و نقل شهری داشت.

شهردار قاین از مشکلات پیش روی آتش نشانی در شهر قاین نیز مطالبی ارائه داد و گفت: در شان شهرستان قاین نیست که فقط یک مرکز آتش نشانی داشته باشد و قطعا اگر سازمان آتش نشانی راه اندازی شود می توان از دولت نیز اعتبار گرفت
وی افزود: پیگیری هایی را از طریق مسئولین کشوری برای دریافت تجهیزات شهرداری داشته ایم و یک سری تجهیزات اولیه را به آتش نشانی اضافه خواهیم کرد و خوشبختانه با همکاری شورای قبل و شهردار سابق شاهد ایجاد فونداسیون ساختمان آتش نشانی قاین نیز هستیم.

غلام پور در ادامه سخنان خود از وضعیت نامطلوب ورودی های شهر قاین گلایه مند بود و گفت: ورودی های شهر چه از سمت مشهد و چه از سمت بیرجند و چه زیرکوه در شان شهر نیست و برای حل این موضوعات و سایر مشکلات شهری در سطح شهر قاین طرح ترافیکی در دست بررسی است و یکی از دلایل توقف برخی از پروژه های شهرداری از جمله میدان نیروگاه هم به همین دلیل است که منتظر ارائه طرح ترافیکی جامع توسط مشاور هستیم.
وی افزود: از سمت زیرکوه نیز با توجه به این که مسئولین می گویند می خواهد تقاطع غیر هم سطح اجرا شود و هنوز هم کار خاصی صورت نگرفته است و در اولین گام دستور رنگ آمیزی جداول و زیباسازی داده شد و به همکاران ماموریت داده شده تا بررسی های لازم را انجام دهند و چنانچه برنامه اجرایی و ایجاد تقاطع غیر هم سطح زمان بر خواهد بود تا شهرداری وارد شود و فعلا زیباسازی این ورودی و میدان را در دستور کار قرار دهد.

در این نشست خبری موضوعات مختلفی از سوی خبرنگاران مطرح شد و غلام پور در پاسخ به سوالات مطرح شده در حوزه های مختلف گفت: وضعیت میدان تره بار در شهر قاین بسیار نامطلوب است و برنامه هایی هم شوراهای قبل برای تغییر در وضعیت آن داشته اند اما هنوز اقدام خاصی صورت نگرفته است اما راه اندازی بازارچه محلات میوه و تره بار را در مناطق مختلف شهری در دستور کار داریم و به همکاران دستورات لازم برای فراهم کردن زیر ساخت داده شده است و به زودی این بازارچه ها در نقاط مختلف راه اندازی می شود.

وی ادامه داد: از حضور بیش از حد سگ های ولگرد در سطح شهر، حتی خود من هم متعجب شدم و این معضل مهمی است و به زودی در این خصوص اقدام خواهیم نمود.
غلام پور افزود: اگرچه پناهگاهی برای جمع آوری سگ های ولگرد وجود دارد ولی باز هم شاهد افزایش بی رویه سگ های ولگرد در شهر هستیم و یک برنامه ما این است که حداقل سگ های جمع آوری شده پلاک دار شوند تا مجدد رها نشوند و از پیمانکار خواهیم خواست دراین زمینه اقدام کند.
شهردار قاین در خصوص راه اندازی کارخانه موزائیک سازی در قاین که تجهیزات آن توسط شورای قبل خریداری شده است گفت: برابر گزارش ارائه شده از سوی همکاران حوزه فنی و عمرانی راه اندازی این کارخانه نیاز به حدود ۲ میلیارد تومان اعتبار دارد و با توجه به وضعیت مالی موجود شهرداری فعلا راه اندازی آن امکان پذیر نیست و هنوز برای بهره برداری از آن هم به جمع بندی نهایی نرسیده ایم.

وی در خصوص افزایش محدوده شهری قاین و تامین زمین برای مسکن ملی گفت: همه دستگاه ها برای اجرای طرح هایشان نگاهشان به شهرداری است در حالی که شهرداری تعهدی برای واگذاری زمین ندارد ولی همکاری لازم را تاکنون با دستگاههای اجرایی داشته است و در خصوص طرح مسکن ملی نیز شهرداری تعهدی ندارد که زمین بدهد و این وظیفه راه و شهرسازی است و یک پیشنهاد ما هم این است که برای تغییر کاربری بسیاری از زمین های داخل محدوده شهری که بالغ بر ۲ هزار نقطه است اقدام کنند تا بسیاری از مشکلات پیش رو حل شود.
غلام پور در ادامه گفت: شهرداری یک نهاد عمومی غیر دولتی است و از هیچ نهاد دولتی کمک هزینه ای بابت جبران هزینه های حقوق و دستمزد و هزینه های جاری دریافت نمی کند و شهرداری از پول مردم اداره می شود ما از مردم هم می خواهیم که عوارض قانونی خود را به موقع پرداخت کنند تا ما هم بتوانیم در ارائه خدمات به مردم گام های موثرتری برداریم.
وی افزود: در یک برنامه کوتاه مدت طی یک ماه آینده باید بودجه۱۴۰۱ نوشته شود و آنچه در این بودجه تعریف شود تکلیف برای برنامه های شهرداری است و ما هم به دنبال جذب سرمایه گذار برای درآمد های پایدار هستیم.

وی در پایان با تقدیر و تشکر از همراهی مردم خاطر نشان کرد : متأسفانه با اتفاقات اخیر با اشکالات اساسی در سیستم اداری و مدیرتی شهرداری و بدهی هایی روبرو هستیم که در وهله اول اصلاح سیستم و بروزرسانی عوارض و بودجه های شهرداری در دستور کار بوده است.
غلام پور افزود:در وضعیت کنونی نیز شاهد بسیاری از حجم کمبودها و مشکلات در سطح شهر هستیم و حق مردم این دیار بسیار بالاتر از این است که باید در این راه همه مسئولین با همت و تلاش و دوشادوش مردم، کوشش کنند تا به خواسته های به حق مردم جامه عمل پوشانده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا