سیاسی

شمخانی: ایران و روسیه یک قرارگاه مشترک در سوریه دارند

به گزارش نسیم قائن ،دبیر شورای عالی امنیت ملی ظهر امروز در یک نشست مطبوعاتی به سوالات خبرنگاران در ارتباط با آخرین تحولات سوریه و حلب و دیگر مسائل مرتبط با این موضوع پاسخ گفت.
به گزارش انتخاب، علی شمخانی در مورد سفر اخیر نماینده پوتین به تهران و دیداری که وی با برخی از مقامات کشورمان از جمله وی داشته است، اظهار کرد: ما یک کار مشترک و مفصلی با برخی از کشورهای منطقه در موضوع مبارزه با تروریسم داریم. یک کار میدانی و دیپلماتیک که نیازمند انجام رایزنی‌ها و مشاوره جهت عبور از برخی از معضلات برای این همکاری‌ها هستیم.
وی گفت: سفر اخیر نماینده آقای پوتین به تهران نیز در همین چارچوب بود. ما یک قرارگاه مشترک در سوریه داریم که ایران در آن با کمک روسیه کار مستشاری جهت کمک به ارتش سوریه و نیروهای مقاومت انجام می‌دهد. یک کار مشترکی با محوریت عراق، سوریه، ایران و روسیه در جهت طراحی مبارزه با تروریسم در بعد نظامی داریم که برخی از حوادث از جمله استفاده از فضای هوایی ایران که صورت گرفت در همین چارچوب بود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: ایشان یکسری پیشنهاداتی را فراهم کرده بود که با توجه به شرایط جدید منطقه در بعد نظامی اقدامات خود را به شکل مناسب‌تری انجام دهیم و در بعد سیاسی و هماهنگی منطقه‌ای با حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی دولت سوریه ابعاد آینده تحولات سوریه را مورد بررسی قرار دهیم و در این ارتباط به یک توافقی رسیدیم و قرار شد در این چارچوب اقدامات خود را هماهنگ کنیم.
وی گفت: برخی از فرآیندهای اجرایی این مساله در نشست امروز مسکو بین سیاسیون سه کشور (ایران، ترکیه و روسیه) مورد بررسی قرار می‌گیرد تا یک کار مشترک در بعد نظامی با روسیه برای کمک به سوریه انجام شود.
شمخانی در ادامه نشست خود با خبرنگاران در مورد قطعنامه ۲۳۲۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد که شب گذشته در ارتباط با سوریه تصویب شد، گفت: در این قطعنامه به دو موضوع اساسی توجهی نشده و یک جایگاهی نیز برای یک موضوع منفی در نظر گرفته شده است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: در این قطعنامه در هیچ بندی در ارتباط با کمک به مردم سوریه و آواره‌های آن و مسائل مرتبط با مردم صحبتی نشده و از دیگر سو وظایف دولت سوریه نیز در این قطعنامه باز هم به عمد فراموش شده است.
وی بیان کرد: ما در این قطعنامه شاهد حمایت از خروج سالم مسلحین از این منطقه هستیم که در واقع آنها عامل اصلی تجزیه حلب هستند. امیدواریم این قطعنامه را مبنایی برای پشتیبانی مجدد از ارتش شکست خورده تروریست‌ها قرار ندهند.
شمخانی گفت: متاسفانه برخی از دولت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای استفاده از تروریسم را به عنوان اقدامی راهبردی در پیشبرد اهداف خود مدنظر قرار می‌دهند و این قطعنامه نیز انعکاس بخشی از دیدگاه‌های این تفکر است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به حمایت شگفت‌آور غرب و متحدان منطقه‌ای آن از تروریست‌های شناسنامه‌دار که سابقه جنایت و اقدامات ضد بشری آنها کاملا در معرض نگاه و قضاوت افکار عمومی جهان است، اظهار کرد: این رفتار غیرقابل قبول غرب و برخی از کشورهای منطقه نشان می‌دهد که رویکرد بهره‌برداری ابزاری از تروریسم برای مقاصد سیاسی دارای ابعاد راهبردی بوده و مردم منطقه باید طی سال‌های آینده نیز هزینه‌های انسانی و اقتصادی این سیاست‌ها را بپردازند.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اراده قاطع روسیه و ایران برای تداوم همکاری‌ها در مبارزه با تروریسم و پشتیبانی از دولت قانونی سوریه، افزود: روسیه هم‌پیمان ما در جنگ با تروریسم بوده و در این عرصه در حوزه‌های سیاسی و نظامی به خوبی درخشیده است.
شمخانی افزود: علیرغم تلاش‌های گسترده دشمنان برای مخدوش نمودن این همکاری با درایت رهبران دو کشور هماهنگی‌های فیمابین در حد بسیار بالایی بوده که در کنار هزینه‌های انجام شده فرصت‌ها و موقعیت‌هایی را برای دو کشور ایجاد کرده است.
منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا