سیاسی

شب چله وکف زنی درقاین،آیینی شاد و سپید درطولانی ترین شب سال

به گزارش نسیم قائن ، شب اول زمستان را شب چله Celle یا شب یلدا می گویند و مردم از روزگاران قدیم این شب را گرامی داشته و جشن می گیرند و اقوام و خویشان دور هم در خانه بزرگتر فامیل جمع شده و به شادی می پردازند بعضی نیز خود را با دایره زدن و خواندن چهار بیتی مشغول می کنند صاحبخانه از آنان با انواع شیرینی و آجیل و میوه هایی که هنوز پیدا می شده و یا آنها را برای آن شب نگهداری می کرده اند به ویژه هندوانه و انار و …… پذیرایی می کنند
در میان میوه ها هندوانه بیش از همه خورده می شده چراکه معتقد بودند چنانچه در این شب هندوانه بخورند از گرمای تابستان در امان خواهند بود.
از جمله برنامه های محلی خاصی که در این شب درشهرستان قاین برگزار می شود کف زنی است.
هر چند در شب های دیگر زمستان هم برخی از مردم برای تفریح و سرگرمی کف می زنند ولی کف زنی در شب چله مهم تر از سایر زمانهای دیگراست.
کف زنی به این صورت است که ریشه چوبک که دراصطلاح محلی به آن بیخ می گویندرا ازدامنه مناطق سردسیرکنده ویا ازمغازه های بقالی وعطاری می خرند. ریشه ها را درظرف آبی جوشانده وآب جوشیده سرد شده را درظرف بزرگ سفالی بنام تغارریخته وبوسیله دسته گزی آن را به هم زده وسپس کف روی آن را جدا ودرظرف سفالی دیگری می ریزند. آنقدربهم می زنند که بصورت خامه درآید.
آنگاه مقداری شکریا شیره انگوربه آن مخلوط ومجدداً بهم زده، با مقداری مغزبادام، پسته وگردو تزیین می کنند. این شیرینی محلی علاوه براینکه ازنظراقتصادی مقرون به صرفه می باشد.
کف برای درمان بیماریهای گوارشی نافع است. تهیه کف موجب تفاهم، همدلی وصله رحم به بزرگترها می شود.
درگذشته جهت مراسم خواستگاری بعد ازتعیین مهریه اقوام وخویشان عروس وداماد درخانه عروس کف تهیه وبه نشانه شادی ومبارک باد عروسی برای همسایه ها می فرستادند. درصورت فوت یا عزاداری تا مدتی ازدرست کردن کف خودداری می شد. ازکف نیم رس نیز می سازند. تهیه کف نیم رس درمنازل اغلب شهروندان قاینی حتی آنهایی که درسایرشهرستانها زندگی می کنند بویژه شبهای سرد زمستان وشب یلدا رایج است.
در حال حاضرنیز درشهرستان قاین وسایر شهرهای استان به مناسبت شب چله برای تازه عروس ها شب چله ای که شامل مجموعه ای از هدایا برای عروس و در کنار آن انواع میوه ها و آجیل و تنقلات است می برند.
آیین و مراسم شب چله به شماره ۸۰۷ در تاریخ ۴/۱۱/۱۳۹۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا