سیاسی

شاهد افزایش رکود در دولت هستیم/ نقدینگی در جامعه راکد شکننده است

به گزارش نسیم قائن ، حجت الاسلام علی رحمانی امام جمعه قاین در خطبه های این هفته نماز جمعه با دعوت مردم به رعایت تقوای الهی و با بیان حدیثی از پیامبراکرم(ص) در خصوص احترام واکرام پدر و مادر اظهارکرد:پیامبر(ص) می فرمایند:بهشت و جهنم شما پدر و مادر شما هستند و رضایت آنها بهشت و نارضایتی آنها برایتان جهنم است.
وی در ادامه اظهارکرد: پدر و مادر زنده ومرده ندارد وهمان طور که زنده آنها باید مورد احترام باشد به مرده آنها هم باید احترام گذاشت.
حجت الاسلام رحمانی با اشاره به نامه های ۸۵ نفر از متخصصین خبره در امور اقتصادی به رئیس جمهور محترم که درآن راهکارهایی را هم در خصوص مشکلاتی که تا به حال وجود داشته و هنوز هم اهمال می شود گفت: مقام معظم رهبری در دیدار با هیئت دولت در چند هفته گذشته با استناد به این نامه مواردی را نیز بیان داشتند.
وی وجود نقدینگی فراوان را یکی از مشکلات جامعه امروز مردم ذکر کرد و گفت:نقدینگی پولی است که از بانک مرکزی خارج شده و مقداری از آن در دست مردم ومقداری به صورت سپرده گذاری های بلند مدت و کوتاه مدت و قرض الحسنه در بانکها گذاشته می شود.
امام جمعه قاین با اشاره به مسئله تورم و رکود گفت: در دولت های گذشته تورم را داشتیم اما جامعه راکد نبود ودر همه عرصه ها و زمینه ها فعایت فراوانی وجود داشت.
وی اضافه کرد: در دولت یازدهم ودر دولت فعلی برای این که جلوی تورم گرفته شود اعمال سیاستی کردند که رکود فوق العاده ایجاد شد و فعالیتی هم در بسیاری از زمینه ها وجود ندارد.
حجت الاسلام رحمانی اظهارکرد: در این دولت شاهد سخن هایی از سوی برخی از افراد دولت هستیم که تورم را مهار و تک رقمی کرده ایم و اما به چه قیمتی؟؟
وی ادامه داد: بارها گفته ام کار دولت همانند کار چوپانی است که گوسفندهایش را در یک آغل جا کرده است و با افتخار می گوید هیچ گوسفندی را به چنگال گرگ نیانداخته ام اما سوال این است که به چه قیمتی گوسفند را به گرگ نداده اید ؟ به قیمت از دست دادن گوسفندان از شدت گرسنگی؟؟
خطیب جمعه قاین گفت: اگر جلوی تورم به این قیمت گرفته شود؛ ودر بازار و صنعت تحرکی نباشد دولت و جامعه آسیب می بینند و دخل دولت وجامعه در می آید.
حجت الاسلام رحمانی بیان داشت: نقدینگی در صورتی که تولید هم وجود داشته باشد و مسکن وجنس به اندازه کافی باشد نمی تواند مشکلی ایجاد کند اما در یک جامعه راکد که جنس و تولید وجود نداشته باشد نقدینگی می تواند بسیار شکننده باشد.
امام جمعه قاین با اشاره به سخنان و تذکراتی که در سال ۷۴ توسط مقام معظم رهبری به دولت سازندگی در خصوص افزایش نقدینگی داده شد گفت: ایشان فرمودند که خاصیت دوران سازندگی دراین است که پول و نقدینگی وانجام هزینه های فراوان در کشور افزایش پیدا می کند ودرچنین دورانی اگرقوانین به دقت رعایت نشود نوکیسگانی در کشور به وجود خواهد آمد که به هیچ حدی از حدود در استمتاع مالی وبهره گیری از امکانات قانع نخواهد بود.
وی افزود: در آن دوران ایشان اشاراتی داشتند که جامعه در دوطبقه بزرگ که شکاف عمیقی در بین آنها باشد تقسیم خواهد شد و نوکیسگانی که یک شبه پولدار می شوند و افراد قانعی که یک شبه ذلیل و خوار می گردند و …
حجت الاسلام رحمانی گفت:مقام معظم رهبری در سال ۷۴ موضوع نقدینگی را رصد می کنند و به هیئت دولت وقت تذکر می دهند ودر خطبه های متعدد ودر نشست های متعدد ودر جاهای مختلفی علی الدوام دولت را از آن پرهیز می دارندودر خطبه های عید فطر امسال و در نشست اخیر با هیئت دولت هم این موضوع را متذکر می شوند.
امام جمعه قاین گفت: نقدینگی در جامعه ای که رکود داشته باشد بلاست و همین که ملک وکامیون فروخته می شود و در بانک سرمایه گذاری می شود ،نمیدانید که چه ضربه ای بر پیکر جامعه وارد می شود.
وی به موضوع سود سرمایه گذاری در بانکها اشاره کرد و گفت: دولت بارها اعلام کرده است که سود سرمایه گذاری را پایین خواهد آورد ولی متاسفانه در چند روز اخیر شاهد بودیم که بانک با انتشار اوراقی ۱۸ درصد سود را پذیرفتند .
امام جمعه قاین با تاکید بر این که اگر دولت برنامه ای اتخاذ کند که به سود های سرمایه گذاری هم مالیات تعلق بگیرد و این مالیات فقط برای کارمندان دولت نباشد گفت: قطع به یقین وقتی دولت از سود سرمایه بانکها حداقل ۶ درصد را به عنوان مالیات دریافت کند بخش وسیعی از کارهای دولت راه اندازی خواهد شد واقبال مردم نسبت به سرمایه گذاری در بانکها هم کمتر خواهدشد و پولهایشان را در جای دیگر هزینه وسرمایه گذاری خواهند کرد.
حجت الاسلام رحمانی در بخش پایانی سخنان خود با تبریک دهه ولایت و عید غدیر خم به شهادت شهیدان رجائی و باهنرو آغاز هفته دولت و سالروز شهادت سید علی اندرزگو نیز اشاراتی داشت.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا