سیاسی

سی ام خرداد در آینه تاریخ معاصر ایران

به گزارش نسیم قائن ، مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
۳۰ خرداد ۱۳۷۳
مردم در حال برگزاری مراسم عزاداری عاشورا حسینی (ع) بودند که بمبی به وسیله ی منافقین کوردل داخل حرم مطهر و در نزدیکی ضریح امام رضا(ع) در مشهد منفجر شد. در پی این انفجار، ده ها تن از زایران و علاقه مندان اهل بیت(ع) در حرم امام رضا(ع) شهید و مجروح شدند.
۳۰ خرداد ۱۳۶۲
خاویر پرز دکوئیار دبیرکل سازمان ملل گزارش تیم اعزامی خود به منطقه های جنگی ایران و عراق را که حاکی از ویرانی سنگین خانه های مسکونی ایران براثر بمباران هوایی و حملات موشکی عراق بود، به شورای امنیت ارایه کرد.
۳۰ خرداد ۱۳۵۶
اسحاق رابین در پایان دوران نخست وزیری خود، در پیامی به ارتشبد نصیری رییس سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) از نقش وی در توسعه ی مناسبات ایران و رژیم صهیونیستی قدردانی کرد.
۳۰ خرداد ۱۳۲۹
لایحه ی کمک ۱۱٫۵ میلیون دلاری آمریکا به ایران به وسیله ی کمیته ی مشترک روابط خارجی سنای آن کشور تصویب شد.
۳۰ خرداد ۱۳۲۶
یک موافقتنامه ی نظامی میان ایران و آمریکا به امضا رسید. به موجب این موافقتنامه، ایران ۱۰ میلیون دلار تجهیزات نظامی را از این کشور خریداری کرد.
۳۰ خرداد ۱۳۰۲
در جلسه ی مجلس شورای ملی لایحه ی خروج روپیه بدین شکل تصحیح شد و به تصویب رسید:«از تاریخ این قانون تا مدت سه سال خروج طلا و نقره اعم از مسکوک و غیرمسکوک به استثنای روپیه از سرحدات ایران به کلی ممنوع است.»
۳۰ خرداد ۱۳۰۲
کنسول ایران در عشق آباد در گزارشی اقتصادی که به وزارت امور خارجه فرستاد، نوشت که از اواخر سال گذشته که گمرک آسیایی جایگزین تعرفه گمرک اروپایی شد، تا اندازه ای به رونق تجارت میان ایران و روسیه افزود.
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا