سیاسی

سیف: تبدیل ریال به تومان هزینه چندانی ندارد

به گزارش نسیم قائن ،
لی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به برخی اظهار نظرها پیرامون هزینه‌های بالای تبدیل واحد پول ایران به تومان اظهار داشت: در گذشته بحثی داشتیم با عنوان رفرم پولی که حذف سه صفر و یا چهارصفر در آن زمان مورد نظر بود که این مطلب سرجای خودش است و به هیچ وجه نباید با این موضوع تداخل داشته باشد.
وی افزود: تبدیل واحد پول ایران به تومان، تنها تطبیق قانون، براساس عرف جامعه است و برای ایجاد سهولت و احترام قائل‌شدن به فرهنگ و در حقیقت ایجاد سهولت روانی برای مردم بود.
رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: به همین دلیل وقتی که لایحه قانونی بانک مرکزی در دولت بررسی ‌می‌شد در آن ماده‌ای بود که اشاره داشت که واحد پول ریال و از ۱۰۰ دینار تشکیل می‌شود. این بحث مطرح شد که ریال بر می‌گردد به ۷۰ تا ۸۰ سال قبل و در آن زمان هم مردم هیچ‌گاه با آن کنار نیامدند و همیشه تومان واحدی است که مردم در محاوره‌ها و به‌صورت لفظی استفاده می‌کنند.
سیف خاطرنشان کرد: این موضوع جنبه احترام گذاشتن به ذهنیت در جامعه بود و براین اساس آن، ماده به این نحو اصلاح شد که واحد پول در ایران تومان و مرکب از ۱۰ ریال باشد.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: این در حال حاضر هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند و به نظر نمی‌آید که هزینه چندانی هم داشته باشد. در صورتی که این پیشنهاد و لایحه در مجلس تصویب شود از اسکناس‌های چاپ شده می‌توان تا آخرین لحظه استفاده کرد. به تدریج ‌اسکناس‌های جدید به‌جای ریال به تومان چاپ و تا زمانی که اسکناس‌های قدیمی وجود دارد، می‌توان همزمان استفاده شود. بقیه آن موارد پیچیده‌ای نیست و با دستورالعمل‌هایی می‌تواند حل و فصل شود که جای نگرانی نیست.
منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا