سیاسی

سکوت در بوستان های قاین

به گزارش نسیم قائن ، نبود امکانات بازی و روشنایی مناسب سبب شده کودکان تنها در گوشه ای بنشینند و از بازی کردن کودکانه در پارک ها بی بهره باشند . تابستان و فصل تعطیلات مدارس و دانشگاه هاست، روزهای پر از دغدغه و نگرانی خانواده های قاینی برای گذران اوقات فراغت فرزندانشان که به دلیل کمبود مراکز تفریحی روز به روز بیشتر می شود. به گزارش «خراسان جنوبی» فضاهای تفریحی و فرهنگی نقش چشمگیری در سلامت جسمی و به تبع آن روانی اقشار مختلف جامعه دارد، این در حالی است که همواره یکی از دغدغه‌های اصلی شهروندان قاین کمبود فضاهای تفریحی است. وقتی نوجوانان و جوانان مکان سالمی برای گذراندن اوقات فراغت خود نداشته باشند ممکن است به تفریح های نامناسب روی آورند، تفریحاتی که می تواند زمینه ساز افزایش آسیب های اجتماعی باشد.
یک زن میانسال که دو نوجوان پسر دارد و ۱۰سالی است در قاین زندگی می کند با بیان این که بوستان و فضای سبز و بازی در قاین کم است و به فضاهای موجود هم رسیدگی نمی شود، می گوید: قاین فقط یک آرامگاه بوذرجمهر دارد که همه شهروندان همان جا می روند و برای رفتن به این مکان هم اگر خودروی شخصی نداشته باشی که دیگر هیچ . «ساجدی پور» یک دختر جوان تاریکی فضاهای سبز را از مشکلات می داند و می گوید:به زیباسازی و تجهیز این فضاها چندان رسیدگی نمی شود و نتیجه این که نه زیبایی دارد و نه روشنایی. «موسوی نسب» یکی دیگر از شهروندان که دارای سه فرزند است هم به کمبود فضای تفریحی در قاین به عنوان یک دغدغه مردمی اشاره می کند و این که شهر بازی (پارک شادی) قاین چند سالی است غیر فعال و درش به روی شهروندان بسته است و آنها از این موضوع گلایه دارند. وی با بیان این که فضاهای موجود مربوط به ۱۰سال قبل و توسعه نیافته است، می افزاید: وقتی‌ از پارک و فضای سبز صحبت می شود باید محیطی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت خانواده‌ها به‌ ویژه کودکان را متصور شد اما فضای پارک‌های شهر به گونه ای است که خیلی از شهروندان به‌خصوص کودکان نمی توانند اوقات فراغت خوبی داشته باشند چرا که نبود امکانات بازی و روشنایی نامناسب سبب می شود گوشه‌ای بنشینند و از بازی های کودکانه در پارک‌ها بی‌بهره باشند.
به گفته وی، بی‌توجهی متولیان از جمله شهرداری باعث شده درست زمانی که کودکان در شهرهای بزرگ از امکانات مناسبی برخوردارند که به همت دستگاه های مرتبط فراهم شده است؛ کودکان این منطقه از حداقل امکانات بازی محروم باشند. یک جوان هم با بیان این که تنها شهر بازی کوچک قاین که روزگاری با همان اسباب های بازی اندک باعث شادی بچه ها می شد نیز تعطیل شده است، می گوید: تنها دلخوشی مردم قاین نیز به دلیل سوء مدیریت تعطیل شد.
منابع مالی
در این زمینه «مجتبی نوروزی» شهردار قاین با بیان این که۳۱ پارک و بوستان محله به وسعت ۳۲هکتار در این شهر وجود دارد می گوید: به جز پارک ها ۱۴۰هکتار فضای سبز در قاین موجود است که متناسب با نیاز جمعیت ۴۲هزار نفری این شهر می باشد. موضوع نگهداری پارک ها و تجهیز و سامان دادن آن ها برای شهردار مهم و دارای اولویت است اما آن چه به گفته این مدیر شهری سبب ایجاد ضعف هایی شده کمبود اعتبار و منابع مالی است ؛ با این حال شهردار از واگذاری بوستان های شهر به بخش خصوصی می گوید و این که هر ماه ۳۰۰میلیون تومان فقط صرف پرداخت به شرکت ها و پیمانکاران می شود .
وی اولویت را به پارک های اصلی می دهد و با بیان این که نوسازی وسایل بازی پارک ها در برنامه است و به تازگی دو مجموعه بازی پلی اتیلن خریداری و نصب شده است می افزاید: قرار است دو مجموعه بازی دیگر هم با کفپوش به صورت استاندارد نصب شود و یک بوستان دو هکتاری به نام امام علی (ع) در حاشیه جاده قدیم قاین تا دو ماه دیگر افتتاح خواهد شد.
روشن می شود
وی می گوید: برای نوسازی مجموعه های بازی پارک های قدیمی شهر هم نامه ای به شورا دادیم تا از محل فروش زمین یا در صورت تامین منابع اصلاحاتی را انجام دهیم که برای هر پارک ۸۰میلیون تومان مورد نیاز است . وی در مورد روشنایی پارک ها هم با بیان این که انتظار شهروندان با استاندارد تعریف شده متفاوت است می گوید: تا دو ما آینده روشنایی بخش زیادی از بوستان های اصلی شهر از جمله باغ ملی و بوستان وحدت تامین می شود.
تعطیلی ۱۰ساله شهر بازی
وی به اقدامات انجام شده برای بازگشایی شهر بازی قاین از دو ماه گذشته اشاره می کند و این که دیوار این مکان برداشته و مقرر شد از این مجموعه نه فقط به عنوان شهربازی بلکه برای مردم هم استفاده شود. وی به خراب بودن وسایل بازی این شهر بازی و این که از حدود ۱۰سال قبل تعطیل است اشاره و عنوان می کند: با تبدیل شدن این فضا به پارک و تعمیر و استاندارد سازی وسایل بازی آن با همکاری سرمایه گذاران مکانی شاد برای تفریح شهروندان فراهم خواهد شد .
خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا