سیاسی

سومین دور گفتگوهای سطح بالای ایران و اتحادیه اروپا در تهران آغاز شد

به گزارش نسیم قائن ، ریاست این دور از گفت و گوهای سطح بالای جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپایی را سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و هلگا اشمید دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا بر عهده دارند.
استاورورس لامبرینیدیس نماینده ویژه حقوق بشر، استفانو ماترویسی مدیر کل توسعه همکاری های بین المللی و دومنیک ریستوری مدیر کل انرژی اتحادیه اروپایی اعضای تیم مذاکره کننده اتحادیه اروپاییی در این گفت و گوها هستند.
این نشست در ادامه دو دور گفت گوهای پیشین به ترتیب در تهران و بروکسل بعد از اجرایی شدن توافق هسته ای ایران و ۱+۵ صورت می گیرد.
در گفتگوهای مذکور موضوعات مورد علاقه طرفین درحوزه های مختلف مناسبات دوجانبه از جمله اقتصادی و تجاری، انرژی (انرژی هسته ای، نفت و گاز، برق و انرژی های تجدیدپذیر)، محیط زیست، حمل و نقل، حقوق بشر، آموزش عالی، تحقیقات و فنآوری و فرهنگی و همچنین آخرین تحولات منطقه ای مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد.
به گزارش ایرنا فردا سه شنبه هم قرار است ادامه این گفت و گوها در قالب سمیناری با موضوع«همکاری های هسته ای: پیشرفت ها و چشم اندازها» با حضور هلگا اشمید و سید عباس عراقچی و بهروز کمالوندی در اصفهان برگزار شود.
بعد از توافق هسته ای و در دوره پسابرجام، مبادلات تجاری دوجانبه شاهد رشد بوده است بطوریکه در سال ۲۰۱۶ مناسبات تجاری نسبت به سال قبل، ۷۹ درصد رشد داشته و ارزش مبادلات تجاری به رقم ۱۳ ممیز ۷ میلیارد یورو بالغ شده است. این ارقام کماکان در هفت ماهه اول سال ۲۰۱۷ روند صعودی خود را حفظ کرده و به رقم ۱۱ و نیم میلیارد یورو بالغ گردیده است.
اتحادیه اروپا از مدافعان جدی توافقه هسته ای ایران و گروه۱+۵ است و به ویژه از زمان راهیابی ترامپ به کاخ سفید تلاشهای گسترده ای برای حفظ این توافق انجام داده است به طوری که طی هفته های اخیر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی،بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس برای رایزنی در خصوص مزایای برجام و تبعات کنار کشیدن از آن در کنگره آمریکا حضور یافتند و با سناتورهای آمریکایی گفت و گو کردند.
گفت و گوهای سطح بالای ایران و اتحادیه اروپایی در چارچوب بیانیه مشترک محمدجواد ظریف، وزیرامور خارجه و فدریکا موگرینی، نماینده عالی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا برگزار می شود.
منبع : ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا