سیاسی

سهم قاینات از ۷۰۰میلیون سکونت گاههای غیررسمی کجاست؟؟؟

به گزارش نسیم قائن ، کهن ترابی فرماندارقاین در نشست تخصصی بررسی آسیب های اجتماعی که با حضور مسئولین کشوری واستانی وشهرستانی برگزار شد گفت: بارها گفته ایم که زیرساخت فرهنگ است وآسیب های اجتماعی وفرهنگی برای ما بسیار مهم است ودر شهرستان قاینات که به دارالمومنین مشهور است نباید ما شاهد آمارهایی که متاسفانه بعضا مطرح می شودوتناسبی با دارالمومنین بودن وشهرستان قاینات نداردباشیم واین آسیب های اجتماعی دامن گیر ما شده است .
با توجه به اینکه شهرستان قاینات ظرفیت های بسیار خوبی برای توسعه دارد؛ لذا به جهت رسیدن به توسعه متوازن در همه حوزه ها، نیازمند تحول فرهنگی با مشارکت و حضور همه نخبگان، فرهیختگان و افراد تأثیرگذار و غیره می باشد که بدون حضور آنان و فراهم نمودن زیرساخت های لازم این مهم میسر نخواهد شد.
وی افزود: وجه معیشت و اقتصاد اکثر مردم این شهرستان کشاورزی و دامپروری است و آن هم وابسته به آب هست؛ یکی از مسائل و مشکلاتی که همه مردم و مسئولین با آن مواجه هستیم و یک سری آسیب هایی اجتماعی را هم به دنبال داشته است؛ بحث خشک سالی های متوالی ۱۸ ساله هست که باعث مهاجرت روستائیان به حاشیه شهر ها شده که این خود یک سری آسیب های اجتماعی در سطح شهرستان به دنبال داشته است.
وی بااشاره به اهم مسائل و مشکلات و همچنین آسیب های اجتماعی در سطح شهرستان افزود: دلایل مختلفی زمینه ساز این آسیب ها در سطح شهرستان شده است؛ از جمله: بحث بیکاری، موازی کاری دستگاه های فرهنگی، ورزشی و نهاد های حمایتی، عدم وجود زیرساخت های فرهنگی، رشد تکنولوژی مدرن و عدم فرهنگ سازی و استفاده از این تکنولوژی و دیگر موارد که از ابتدای کار در فرمانداری تلاش نموده ایم، مردم را درگیر و از حضور و مشارکت آنان خصوصا، سازمان های مردم نهاد در اجرای برنامه های مختلف فرهنگی، ورزشی و غیره استفاده نماییم که در یکی دو سال گذشته در حوزه توانمند سازی بانوان و حضور آنان در عرصه های مختلف در شهرستان قاینات گام های بسیار خوبی با همکاری گروه های داوطلب و تعامل و همراهی سازمان های مردم نهاد شهرستان برداشته شده است.
کهن ترابی بیان داشت: در کشور ما خیلی به کار تیمی و گروهی توجه نشده و فقدان فرهنگ کار تیمی و گروهی و استفاده از خرد جمعی در انجام خیلی از امور ما را با مشکل مواجه کرده است. در صورتی که حضور سمن ها و مشارکت آنان در کنار مدیران و دست اندرکاران دولتی و حکومتی به عنوان بازوی کمکی بسیار مؤثر و تأثیرگزاری می تواند در انجام بهتر امور باشد.
وی گفت: رهبری به موضوع آسیب های اجتماعی توجه ویژه ای دارند وامیدواریم این دغدغه رهبری در خصوص آسیب های اجتماعی بسیار مورد توجه قرار گیرد وبه دنبال راه حل برای این موضعات باشیم که مشکلات اجتماعی وآسیب های اجتماعی را کمتر کنیم.
فرماندار قاین درادامه با گلایه از مسئولین استانی گفت: کارگروههای اجتماعی وفرهنگی درشهرستان فعال شده است ودرسال گذشته بحث آسیب های اجتماعی بسیار جدی گرفته شد وبه بحث سکونتگاههای غیررسمی نیز درشهرستان توجه ویژه ای شد وحتی قبل از مرکز استان این موضوع درشهرستان پیگیری وجلساتی هم دراین زمینه برگزار شد ودر این خصوص مستقیم با دکتر روستا مسئول ستاد بازآفرینی سکونت های غیررسمی درارتباط بودیم وحتی قول اعتبار هم داده شد وگلایه ای از مرکز استان می کنیم که بعد از صحبتهایی که با دکترروستا داشتیم وقول هایی برای کمک دادند اما مرکز استان پنهانی ایشان را به مرکز استان دعوت وحدود۷۰۰میلیون تومان کمک ازدکتر روستا که استارت این کاراز شهرستان زده شد دریافت وحتی یک ریال هم به قاین داده نشد واین کارها شایسته جمهوری اسلامی ایران نیست.
ابراهیمی مدیرکل اموراجتماعی وفرهنگی استانداری خراسان جنوبی گفت:یکی از موضوعات مهمی که گریبانگیر جامعه ماست موضوع آسیب های اجتماعی است.
وی افزود:باتوجه به اهمیت موضوع آسیب های اجتماعی شخص مقام معظم رهبری دراین زمینه ورود پیدا کرده اند ودولت هم در طی این دوسال اقدامات بسیار خوبی را انجام داده است وجلسات متعددی با حضور مقام معظم رهبری نیز دراین زمینه برگزارشده است.
ابراهیمی گفت: اهمیت این موضوع به حدی است که بعد از موضوع اقتصاد مقاومتی رهبری این موضوع را دردستور کارقرارداده اند وحتی در برخی از جلسات شخصا نیز حضور داشته اند.
وی افزود: ستاد مدیریت فرهنگی وسامان دهی آسیب های اجتماعی دراستان فعال شده است وبه تناسب این ستاد در شهرستان ها هم فعال خواهدشد.
مدیرکل امور اجتماعی وفرهنگی استانداری خراسان جنوبی بیان داشت:با یک سری مشکلات از جمله موازی کاری برخی از دستگاههای اجرایی مواجه هستیم ودراین راستا جلساتی گرفته شد واینکه اقدامات فرهنگی باید در یک راستا وهماهنگ برگزار شودتا جلوی این موازی کاری ها گرفته شودوبا وجودی که می دانیم اعتبارات فرهنگی بسیار ناچیز است باید مدیریت خوبی صورت گیرد واستفاده بهینه ای از آن کرد و برنامه ریزی برنامه های خوبی در سطح استان انجام داد.
ابراهیمی گفت: کار فرهنگی یک کار زمان براست وممکن است چندین سال طول بکشد ودستگاههای اجرایی هم باید دراین زمینه ها پای کار باشند واقدامات خاصی را داشته باشندودرخواست ما این است که بودجه های فرهنگی افزایش پیدا کند وامیدواریم که اعتبارات فرهنگی هم محقق شود وبحث آسیب های اجتماعی که دغدغه ماست کارهایی را انجام دهیم.
وی افزود:یکی از موضوعات بسیار مهم در بحث آسیب های اجتماعی موضوع طلاق است که شهرستان قاین بعد از بیرجند وفردوس سومین شهری است که طلاق درآن رشد زیادی دارد
وی افزود: میانگین رشد طلاق در خراسان جنوبی ۱۴/۷درصد است که درشهرستان قاین این میزان ۱۷/۷درصدرسیده است ونسبت به میانگین استانی بالاتر است.
ابراهیمی اظهارداشت: میزان طلاق در سطح کشور ۲۳/۵درصد است ولی بازهم برای شهرستانی هم چون قاین وخراسان جنوبی زیبنده نیست که این موضوع چشم گیرباشد.
امیرآبادی زاده فرمانده انتظامی شهرستان قاین گفت:رفتاری که با انتظارات مشترک جامعه هم خوانی ندارد وقریب به اتفاق افراد جامعه آن را ناپسند می دانند را آسیب های اجتماعی می نامند واین رفتار های ناپسندممکن است پنهان ویا آشکار باشد.
امیرآبادی زاده گفت:درشهرستان قاین متاسفانه نزاع های دسته جمعی تاحدودی نگران کننده است به طوری که در سال گذشته چند قتل در راستای نزاع های دسته جمعی در شهرستان صورت گرفته است واین یکی از آسیب های بسیار مهم است که باید مورد توجه قرارگیرد.
وی درراستای کشف سرقت های صورت گرفته گفت: ۸۰درصد سرقت ها درشهرستان کشف شده است ودر سطح شهر نیز حضور معتادان کمرنگ است وتلاش شده است دراین زمینه ها اقدامات اساسی صورت گیرد واین آسیب ها در شهرستان قابل پیشگیری است وهمان طور که بیان شدیکی از مسائل وآسیب های اجتماعی نزاع های دسته جمعی است ونیاز است که دراین زمینه بیشتر توجه شود.
صدیقی مشاور امور بانوان فرماندار قاین گفت: درشهرستان هامهم ترین مشکل ما دیده نشدن است وایمان داریم که حوزه سمن ها وجامعه مدنی شهرستان قاین یکی از پرکارترین وفعال ترین حوزه هاست ومتاسفانه درسال گذشته شاهد سفرمسئولین کشوری در حوزه بانوان به استان بوده ایم اما مسئولین عالی رتبه کشور به شهرستان سفری نداشته اند وسفرها متمرکز درمرکز استان بوده است وعلی رغم صحبتهای زیادی که در دفاع از حوزه بانوان شهرستان داشته ایم حتی یک ریال برای حوزه بانوان شهرستان قاین تخصیص داده نشده است.
وی افزود:در دوماه گذشته بیش از۱۲میلیون تومان در بین خیرین برای سمن های شهرستان جمع آوری شده است واما برای فعالیت بیشتر به توجه مسئولین هم نیاز داریم.
صدیقی بیان داشت:بالغ بر۱۲طرح در حوزه فعالیت های سمن ها واقدامات حوزه بانوان در سال گذشته مستقیم به کشور وهم چنین استانداری ارسال شده است اما متاسفانه حتی یک طرح از شهرستان هم بودجه ای دریافت نکرده است.
نوربخش به نمایندگی از سمن های مردم نهاد شهرستان اظهارداشت: سمن ها نقش بسیار مهمی در کاهش آسیب های اجتماعی دارند ومی توانند دربسیاری از امورات به ادارات ونهاد وسازمان ها کمک کنند اما آنچه دراین موضوع مارابا چا لش هایی در گیر کرده است عدم آشنایی برخی از ادارات با این سمن ها وهمچنین کم توجهی به سمن هاست که در اجرای برنامه ها نیز همکاری قابل توجه ای با اعضای سمن های فعال شهرستان ندارند.
وی دربخش دیگری از سخنان خود گفت: متاسفانه قانون های دست وپاگیر در ثبت سمن ها نیز برای ما مشکلاتی را ایجاد کرده وگاها ماهها طول می کشد که بتوانیم روند اداری ثبت سمن را پیش ببریم.
نوربخش خواستار توجه بیشتر مسئولین کشوری واستانی به سمن های فعال در سطح شهرستان ها شد وگفت: امیدواریم به سمن های فعال در سطح شهرستان ها توجه بیشتری توسط مسئولین کشوری و استانی صورت گیرد.
در این نشست حاجیان رییس دبیرخانه شورای اجتماعی کشور و کارشناس حوزه امور اجتماعی وزارت کشور ضمن تقدیر و تشکر از نگاه ویژه فرماندار به سمن ها و اقدامات بسیار خوب وی در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سمن های ما نوپا هستند و برای اینکه بتوانند کمک کار ما در راستای بررسی، پیگیری و کاهش آسیب های اجتماعی باشند؛ نیازمند توجه و حمایت معنوی و مادی هستند. لذا از طرفی عدم توسعه متوازن، مسائل و مشکلات و آسیب های اجتماعی عدیده ای را در سطح کشور بوجود آورده است که تمام تلاش ما توسعه متوازن در سطح کل کشور و کاهش آین آسیب های اجتماعی است.
کوچکیان، رییس اداره سلامت، سرمایه اجتماعی، امور فرهنگی و سبک زندگی وزارت کشور در این نشست نیز تأکید نمود: شرایط روز کشور ایجاب می کند تلاش جدیدی در راستای بررسی، پیگیری و سیاست گذاری در حوزه آسیب های اجتماعی صورت پذیرد. لذا پیرو توصیه و تأکیدات مقام معظم رهبری به همه مسئولین، پنج آسیب اجتماعی، از قبیل: اعتیاد، حاشیه نشینی، طلاق، فساد و بی بندوباری و مناطق بحرانی را بایستی همه مسئولین با انجام کار فوق العاده، فوق عادت و مضاعف در اولویت کاری خود قرار بدهند.
در این نشست هر یک از مسئولین دستگاه ها، نهاد های حمایتی، مشاور فرماندار در امور زنان و خانواده و نماینده سازمان های مردم نهاد شهرستان گزارشی از اهم اقدامات صورت گرفته در راستای کاهش آسییب های اجتماعی و همچنین مسائل ، مشکلات و آسیب هایی که با آن در سطح جامعه روبرو هستند؛ بیان نمودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا