سیاسی

سند آمایش خراسان جنوبی مصوب شد

به گزارش نسیم قائن ، مجری طرح آمایش استان در گفت و گو با خبرنگار خراسان جنوبی از تصویب سند آمایش خراسان جنوبی در کارگروه ملی آمایش کشور خبر داد و گفت: منتظر ابلاغ کتبی این سند از سوی کارگروه ملی به استان هستیم تا قابلیت اجرایی پیدا کند.
بنابر رسالتی که «خراسان جنوبی» در زمینه کمک به توسعه استان دنبال می کند ۱۶ اسفند سال گذشته نیز با انتشار مطلبی با عنوان« طرح آمایش در مرحله هماهنگ سازی با استان های شرق کشور است:ترسیم افق توسعه یافته خراسان جنوبی» به این موضوع اشاره شد که روزهای پایانی سال ۹۱ استانداری قرارداد انجام مطالعات طرح آمایش سرزمینی استان را با دانشگاه بیرجند منعقد کرده است اما ابلاغ شروع اجرای آن پنج ماه زمان برد.
مطالعات این طرح هم پس از چهار سال کار علمی و میدانی ۴۰ کارشناس خبره دانشگاهی بومی و غیر بومی خراسان جنوبی اردیبهشت سال۹۵ به پایان رسید و به استانداری به عنوان دستگاه مجری ارائه شد. بنا براین گزارش این سند، افق و راهبرد خراسان جنوبی را تا سال ۱۴۱۶ ترسیم می کند و در آن سناریوهای دستیابی به این چشم انداز ۲۰ ساله هم آمده است. آن طور که مجری طرح آمایش استان در زمان اتمام این طرح گفت: اگر این سند به درستی اجرا شود می توان در یک افق ۲۰ ساله خراسان جنوبی را به یک استان توسعه یافته تبدیل کرد.
بعد از ارائه مطالعات طرح آمایش سرزمینی به استانداری، شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان جنوبی آن را مصوب کرد البته در آن جلسه عده ای از اعضا معایبی را به طرح وارد دانستند که مقرر شد سند آمایش خراسان جنوبی بازنگری شود.
مدتی نیز از روند اجرای سند آمایش خراسان جنوبی خبری نبود تا این که سال گذشته مسئولان دانشگاه بیرجند به عنوان مجریان طرح مطالعات آمایش، دیداری با استاندار داشتند.
در این دیدار دکتر «مروج الشریعه» با تاکید بر توسعه مناطق ویژه اقتصادی تخصصی در استان گفت: باید طرح های مرتبط با تامین آب برای مصارف خانگی، صنعتی و کشاورزی در مطالعات آمایش استان پیش بینی شود و اتاق فکر آمایش استان به عنوان پشتوانه مدیریتی و اجرایی این طرح عمل کند.
اقبال مرکز از طرح آمایش
مجری طرح آمایش استان در آن مطلب به ارجاع طرح آمایش استان به پایتخت اشاره کرد و افزود: در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور هم از کیفیت کار انجام شده در مورد طرح آمایش استقبال و همین اقبال مرکز از طرح سبب شد تا با متخصصان در مورد آن به گفت وگو بنشینیم.
دکتر«خطیب» گفت: بعد از قبول طرح از سوی سازمان های متولی در مرکز، در مشهد مقدس هم جلسه ای با حضور مسئولان استان های خراسان شمالی، جنوبی، رضوی و سیستان و بلوچستان برگزار شد و قرار است طرح های آمایش این استان ها با یکدیگر مقایسه، مرتبط و هماهنگ سازی شود و اکنون در مرحله هماهنگ سازی طرح آمایش استان های شرق کشور هستیم.
حضور ۴۰ خبره دانشگاهی
به گزارش«خراسان جنوبی» ۱۱ آبان سال ۹۴ هم مجری طرح مطالعات آمایش استان گفت: شروع مرحله اول طرح آمایش سال ۹۳ بود که این مرحله شامل شناسایی وضعیت موجود و تاثیرگذاری بخش های مختلف بر روی همدیگر در سال ۹۴ بود که به اتمام رسید و مورد تایید کارفرما یعنی استانداری خراسان جنوبی قرار گرفت.
بخش دوم این طرح شامل اثربخشی، پیدا کردن چالش ها و سناریوی در دست اقدام است که در آن پنل های مختلف تشکیل و براساس روش های علمی ارزیابی می شود.
دکتر «محمد مهدی خطیب» گفت: در بخش اول یک تیم ۴۰ نفره از استادان دانشگاه و خبرگان که بیش از ۹۵ درصد آن ها بومی استان و از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها بودند در تهیه این طرح کمک کردند. زحمت بخش دوم این طرح را هم همین تیم می کشند اما از صاحب نظران خارج از استان که دارای تجربیات کاری در این زمینه هستند نیز استفاده می شود اما نقش اصلی این پروژه را دانشگاه بیرجند و استادان این مرکز آموزش عالی برعهده دارند.
۱۰ محور توسعه پایدار
در بخش اول به گفته وی ۱۰ محور برای دستیابی به توسعه پایدار خراسان جنوبی با توجه به نقاط ضعف و قوت استان ارائه شد که شامل تربیت نیروی انسانی، گسترش خطوط ترانزیت، تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی از محصولات آب بر به کم آب بر، گسترش، شناسایی و بهره برداری از معادن فلزی و غیر فلزی، توصیه نکردن برای استفاده از صنایع آب بر، گسترش صنایع دستی بومی، تامین امنیت سرمایه گذاری در تولید انرژی های نو، ایجاد صنایع تبدیلی و فراوری مواد خام شامل کشاورزی، معدنی و…، احداث زیرساخت های گردشگری به ویژه کویرنوردی، مناطق حفاظت شده محیط زیست و آن چه مربوط به نجوم و همچنین تثبیت جمعیت به ویژه در مناطق مرزی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا