سیاسی

سفر رئیس مجلس ملی فرانسه به ایران، نقطه برجسته‌ روابط پارلمانی دو کشور/ بررسی زمینه‌های توسعه روابط اقتصادی

به گزارش نسیم قائن ، به نقل ازجهان، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز در کنفرانس خبری با ژان کلود بارتلون رئیس مجلس ملی فرانسه با خیرمقدم به حضور هیات پارلمانی این کشور در ایران گفت: خوشبختانه میان پارلمان ایران و فرانسه ارتباط خوبی از گذشته وجود داشت و فکر می کنم سفر این هیات نقطه برجسته ای در روابط پارلمان دو کشور خواهد بود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در تشریح دیدار امروز با رئیس مجلس ملی فرانسه افزود: ما در مذاکرات امروز در زمینه توسعه روابط اقتصادی و رفع برخی از موانع مذاکره و صحبت کردیم، همچنین در زمینه بحران‌های منطقه‌ای و مشکل تروریسم نکات مشترکی میان ما وجود داشت.
لاریجانی تصریح کرد: در دیدار امروز همچنین نگاهی به راه‌حل‌ها در مسایل مختلف منطقه از جمله مسائل عراق، سوریه و لبنان صورت گرفت و این مسائل بررسی شد و امیدوارم سفر آقای بارتلون و هیات همراه به ایران سفر موفقی باشد.
همچنین ژان کلود بارتلون رئیس مجلس ملی فرانسه در کنفرانس خبری امروز گفت: در اینجا باید از دکتر لاریجانی ریاست مجلس ایران و پارلمان این کشور به خاطر دعوت من و هیات همراه به ایران تشکر کنم البته هیات پارلمانی فرانسه در سفر به ایران شامل رئیس گروه دوستی پارلمانی دو کشور و اعضای کمیسیون سیاست خارجی و دفاع فرانسه است و من افتخار می‌کنم که به ایران سفر کرده‌ و در خدمت شما هستم.
رئیس مجلس ملی فرانسه ادامه داد: از طرفی دیگر از ابراز تسلیت و همدردی مقامات جمهوری اسلامی به خاطر سوءقصد تروریستی در شهر نیس فرانسه، تشکر می‌کنم که این مسئله موجب شد که سفر من در ۱۵ ژوئیه سال گذشته به تعویق بیفتد.
وی افزود: به طور حتم اینگونه سفرها به نمایندگان مردم اجازه می‌دهد که صحبت‌ها و تعاملاتی را با یکدیگر داشته باشند و در دیدار امروز مسائلی مانند توافق هسته ای در ژوئیه سال ۲۰۱۵، بحران‌های منطقه‌ای و توسعه روابط اقتصادی دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.
بارتلون ادامه داد: روابط پارلمانی میان کشورها این امکان را مهیا می‌سازد که روابط دو دولت کامل شده و در جهت غنای آن روابط و تعاملات پیش بروند. از طرفی دیگر در زمینه روابط پارلمانی ایران و فرانسه این نکته حائز اهمیت است که مجلس ملی این کشور بر حفظ روابط پارلمانی دو کشور تاکید داشته به طوری که قبل از امضای توافق وین نیز رئیس کمیسیون سیاست خارجه مجلس فرانسه به ایران سفر کرد.
رئیس مجلس ملی فرانسه تصریح کرد: بعد از اجرای توافق وین اینگونه سفرها به ارتقاء روابط دو کشور کمک می‌کند به طوری که رئیس جمهور اسلامی ایران در ژانویه سال گذشته به کشور فرانسه سفر کردند همچنین سفرهای متعددی از سوی وزرای جمهوری اسلامی صورت گرفت و سفر وزیر محیط زیست فرانسه نیز آخرین سفر وزرای این کشور به جمهوری اسلامی بوده است.
وی ادامه داد: من از دیدار امروز با رئیس مجلس شورای اسلامی ایران خوشحال هستم و امیدوارم تمام این رفت و آمدها به نگارش صفحه جدیدی از روابط دو کشور کمک کند، البته امروز در زمینه های مختلف میان دو کشور صحبت های بسیاری صورت گرفته که به طور حتم این دیدار و مذاکرات به ارتقاء روابط، اجرای کامل توافق وین، برداشته شدن یک سری موانع بانکی و موانع حضور شرکت های فرانسوی در ایران و ارتقاء روابط اقتصادی دو کشور کمک می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا