سیاسی

سفره آردی قاین در لیست دریافت مهر اصالت یونسکو/قاینات پیش قراول صنایع دستی استان

به گزارش نسیم قائن ، حسین عباس زاده معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در جلسه برنامه ریزی برگزاری سومین نمایشگاه منطقه ای خراسان جنوبی به میزبانی شهرستان قاینات گفت: قاینات قطب صنایع دستی خراسان جنوبی است وبرخوردار ازرشته های متنوع هنری است.
وی ادامه داد: شهرستان قاینات نشان داده است که همچنان پیش قراول صنایع دستی استان است .
عباس زاده در ادامه گفت: صنایع دستی به عنوان منشاء اصلی ارتزاق مردم و به خصوص روستائیان و عشایر روز به روز رونق بیشتری می گیرد.
وی در ادامه با بیان این که سومین نمایشگاه منطقه ای خراسان جنوبی از ۷تا۱۱ بهمن به میزبانی شهرستان قاینات برگزار خواهد شد گفت: دراین نمایشگاه هنرمندان استانهای گلستان،سیستان و بلوچستان،کرمان،یزد،خراسان رضوی،شمالی و جنوبی حضور خواهند داشت.
عباس زاده با بیان این که ۷۰ غرفه برای این نمایشگاه پیش بینی شده است گفت: علاوه بر این که این نمایشگاهها برای هنرمندان در شهرستانها درآمد زاست از ارزش افزوده بالایی نیز برخوردار است.
معاون صنایع دستی وگردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان با اشاره به نمایشگاه سراسری در استان که آذر برگزار شد گفت: دراین نمایشگاه هنرمندان ۹۰۰ میلیون تومان فروش داشته اند .
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که شهرستان قاینات ظرفیت این را دارد که روستاهای ملی و جهانی داشته باشد گفت: پلاس،جاجیم و سفره آردی از ظرفیت های شهرستان قاینات است که در معرفی روستاها نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.
عباس زاده با اشاره به نشان ملی صنایع دستی استان گفت: ۱۷ صنعت دستی استان موفق به دریافت نشان ملی شده است که از این تعداد ۸ طرح مربوط به هنرمندان شهرستان قاین بوده است و امیدواریم که سفره آردی قاینات به عنوان اولین دست بافته در استان بتواند مهر اصالت یونسکو را دریافت کند.
وی از پیگیری اعتبار ملی برای پلاس بافی خبر داد و گفت: روستای فلک شهرستان قاینات به عنوان روستای پایلوت دراین صنعت مورد حمایت قرار خواهد گرفت.
محمد کریمی فرماندار قاین درجلسه با تاکید بر همکاری مسئولین در جهت برگزاری این نمایشگاه به میزبانی شهرستان قاین گفت: باید بتوانیم از این فرصت در جهت شناسایی صنایع دستی شهرستان استفاده کنیم.
وی درادامه گفت: یکی از دغدغه های تولید کنندگان ما بازار فروش برای تولیدات است که بایستی زمینه های فروش تولیدان این هنرمندان فراهم شود .
وی خطاب به مسئولین شهرستانی، تأکید نمود: برگزاری اینگونه نمایشگاه ها در این شهرستان فرصت بسیار مناسب و مغتنمی برای معرفی توانمندی های ۲۵۰ هنرمند قایناتی در حوزه های مختلف صنایع دستی است.
کریمی با اشاره به اینکه بهترین توسعه پیشرو ، توجه به صنایع دستی در رشته های مختلف است؛ بیان کردد: باتوجه به اینکه شهرستان قاینات از ظرفیت ها و نیروهای توانمند بسیار خوبی در حوزه صنایع دستی برخوردار می باشدمسئولین امر استانی و شهرستانی بایستی بستر و زمینه حضور این هنرمندان را در نمایشگاه های استانی، کشوری و بین المللی فراهم نموده و همچنین در رابطه با بحث بازاریابی و فروش تولیدات هنرمندان با ایجاد مکان های دائمی عرضه تولیدات صنایع دستی، تدابیر لازم اتخاذ نمایند.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا