سیاسی

سفربه سرزمین مجاهدت های خاموش+تصاویر

به گزارش نسیم قائن ،روزهای گرم تابستان برای بسیاری از مردم همراه با سفر به منطقه‌ای خوش آب و هواست تا از مشغله جسم بکاهند و از منظر مسافر جهان را تماشا کنند، اما در همین روزها که برخی جزایر جنوبی و سواحل شمالی مقصد گردشگران و مسافران می‌شود، گروهی از مردم ترجیح داده‌اند همراه کاروان راهیان نور به مناطق عملیاتی غرب و شمال‌غرب کشور سفر کنند تا در کنار جسم، جانشان را هم صفایی دهند و از نزدیک سرزمینی را زیارت کنند که روزگاری شاهد مجاهدت‌های فراوانی بوده است.
کاروان خادمین شهدای خراسان جنوبی نیز دراین روزها عازم سفری معنوی می شود.
سفر به غرب کشور وبازدید از مناطق عملیاتی غرب ،آن هم برای کسانی که خود روزی خادم زائرین کربلای جنوب ایران بوده اندبسیار خاطره انگیز وماندگار است.
سفرآغاز می شود وکاروان با بدرقه مسئولین راهی این سفر معنوی می شوند.
بسیاری از این خادمین تصورشان این است که مناطق غرب هم حال وهوای جنوب را خواهد داشت .
اما رسیدن به مقصد وحضور در محل عملیات مرصاد فضای دیگری را برای خادمین رقم می زند واینجاست که کاروان بیشترپی به غربت شهدای غرب می برندوبه قول برخی از زائرین کربلا را دراین جا می توان تداعی کرد.
در دومین روز سفر کاروان خادمین شهدا با حضور در گلزار شهدای گمنام کرمانشاه عهد وپیمانی دیگر با شهدا می بندند وپس از قرائت فاتحه راهی یادمان شهید چمران درپاوه می شوند.
یادمان شهدایی که براساس آنچه از زبان راویان گفته می شود مظلومیت دراین یادمان موج می زند.
شهدایی که در جلوی چشمان نیروها در بیمارستان پاوه تیرخلاصی می خورند وبه طرز فجیعی به شهادت می رسند به طوری که حتی امکان انتقال اجساد این شهدا به شهرهایشان وجود ندارد واینک این مکان هرساله شاهد حضور جمع زیادی از مردم از نقاط مختلف کشور است.
باشگاه افسران در سنندج نیز محل رشادت های دلاور مردانی است که نام آنها هم در تاریخ ماندگار شده است.
دراین مکان مقدس نیز راوی روایت مظلومیت شهدارا دارد.
شهدایی که با جان ودل از این مکان محافظت کردند ونگذاشتند این مکان به دست دشمنان بیفتد.
صبح روز بعد کاروان راهی تپه های الله اکبردرشهر سنندج می شود .هرکدام از یادمان های این مناطق حس غریبی دارد.راویان که سخن می گویند اشک از چشمان تک تک افراد جاری می شود.
اشک هایی که برای مظلومیت وغربت این شهدا ریخته می شود.
راوی از سختی های مسیر راه ورشادتها ومجاهدت های رزمندگان وشهدا دراین مناطق می گویندواینکه پس از موفقیت به محض ورود رزمندگان به بالای تپه طنین” الله اکبر” رزمندگان بلند شد و از آن پس این تپه را ” تپه الله اکبر ” می نامند.
حضور کاروان در یادمان شهدای سیرانبند که به یادمان شهدای غریب مشهور است واقامه نمازجماعت وبازهم شنیدن قصه جنگ از زبان رزمندگانی که پابه پای هم رزمانشان آمده اند ودراین سرزمین خون ریخته اندبسیارشنیدنی است.
شهدایی که با زبان روزه دراین سرزمین به فجیع ترین وضع ممکن به شهادت می رسند وچون بدن ها قطعه قطعه شده است امکان تشخیص هرشهیدی با نام ونشان وجود ندارد ومردم روستا شهدا را در ۱۰ قطعه دفن می کنندوقبور این شهدادرعین این که میدانند چه تعداد بوده وهرکدام نام ونشانی داردگمنام است، چون هیچ کس نمیداند کدام قطعه مربوط به شهیدشان است.
.
وآخرین یادمانی که دراین سفر زیارت می شودیادمان بوالحسن است.
بوالحسن روستایی در۲۷کیلومتری غرب شهربانه است ویکی از خاطره انگیزترین یادمان های دفاع مقدس در غرب کشور ورزمندگان بسیاری در۲سال پایانی جنگ ازاین جا پا به مناطق عملیاتی گذاشتند.
اینجابوی کربلا می دهدوشاید کربلای ایران دراین نقطه از کشور هم تداعی شده است چراکه دراین مکان ودر گودی این قتلگاه عده زیادی از رزمندگان ما به درجه رفیع شهادت نائل آمده اند.
اینجا قدم گاه رزمندگانی است که در سخت ترین شرایط آب وهوایی پابه میدان گذاشته اندواین فقط گوشه ای از یادمان های دفاع مقدس در غرب کشور است وراست گفته اند شنیدن کی بود مانند دیدن.
شادی روح شهدای اسلام وبه خصوص شهدای مدفون شده در غرب کشور صلوات.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا