سیاسی

سریال وعده‌ها برای تکمیل سالن سنندج/ وعده جدید وزیر برای سال ۹۷

به گزارش نسیم قائن ، سالن شش هزار نفر کردستان قرار بود که سال ۸۶ مورد بهره برداری قرار گیرد، امروز بعد از گذشت ۱۲ سال از کلنگ زنی این پروژه تازه وزیر فعلی ورزش و جوانان وعده سال ۹۷ را برای تکمیل و بهره برداری از این پروژه را مطرح می کند.
استان کردستان در حوزه زیرساخت های ورزشی شرایط چندان مناسبی ندارد و آمارهای اعلام شده از سوی وزارت ورزش و جوانان نشان می دهد که سرانه فضای ورزشی این استان خیلی کمتر از میانگین کشوری است و به همین دلیل افزایش سرانه فضای ورزشی در این استان یکی از نیازهای ضروری و جدی است.
کردستان جزو معدود استانهای کشور است که در بخش فضای ورزشی مسقف و سالن تقریبا در محرومیت کامل به سر می برد و این مهم را زمانی می توان بهتر درک کرد که تنها سالن برای برگزاری مسابقات تیم های ورزشی این استان در رقابت های ملی و باشگاهی، ظرفیتی کمتر از دو هزار نفر دارد و به همین دلیل همواره علاقمندان به ورزش پشت درهای بسته سالن ها قرار دارند.
از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید در کردستان به این بهانه که باید پروژه های نیمه تمام در کلیه حوزه ها به اتمام برسد تا پروژه جدید آغاز شود، طی چهار سال اخیر هیچ پروژه ای به ویژه در بخش ورزشی کلنگ زنی نشد و جالب تر اینکه یکی از مهمترین پروژه های ورزشی استان نیز در بلاتکلیفی گیر کرده و هر چه زمان می گذرد باز هم وعده ای تازه در خصوص تکمیل آن اعلام می شود.
سالن سرپوشیده و شش هزار نفری شهر سنندج در سال ۸۴ کلنگ زنی شد و خیلی سریع در همان سال اول با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی عملیات اجرایی آن در مجموعه ورزشی ۲۲ گولان دنبال می شد تا اینکه تغییرات متعدد مدیریتی و بی توجهی های مسئولان استانی دامن آن را گرفت و تیره بختی های آن نیز آغاز شد.
در سال ۸۵ پروژه عملا تعطیل شد و بعد از گذشت دو سال و علیرغم حضور دو مدیرکل دیگر برای اداره کل ورزش و جوانان، چندین پیمانکار نیز برای پروژه تغییر کرد ولی ادامه روند عملیات احداث سالن ورزشی سنندج همچنان در رکود بود و هر بار مسئولان وعده ای تازه را برای آغاز عملیاتی اجرایی آن اعلام می کردند.
افتتاح سالن ۶ هزار نفره سنندج در دولت های نهم و دهم عملی نشد
مدیران کل ورزش و جوانان کردستان یکی پس از دیگری می آمدند و می رفتند و سرنوشت سالن شش هزار نفری سنندج هم به وعده های عملی نشده آنها گره خورده بود و البته وعده برای از سرگیری عملیاتی اجرایی این پروژه از سوی استانداران وقت کردستان و حتی مسئولان وزارت ورزش و جوانان نیز هر بار سر داده می شد.
تغییر پنج مدیرکل برای ورزش و جوانان کردستان و حضور سه استاندار در این استان هم تاکنون دردی از وضعیت سالن شش هزار نفره سنندج را دوا نکرده است و هر بار که می گذرد وعده پایان سال برای بهره برداری از این پروژه سر داد می شود و سالها می آیند و می روند و همچنان آهن های زنگ زده بر چهره سالن شش هزار نفره سنندج خودنمایی می کنند.
در حالی که عبدالمحمد زاهدی استاندار فعلی کردستان تاکنون چندین بار خود از محل پروژه بازدید کرده و بهره برداری از آن را یکی از نیازهای اصلی سنندج و جزو مطالبات اصلی مردم عنوان کرده است که متاسفانه این تاکید ها و وعده های داده شده هم کارساز نبوده و آینده سالن ۶هزار نفره سنندج مشخص نیست.
روز دوشنبه ۲۷ دی ماه سال ۹۵ نشست مسئولین استان کردستان با مدیرکل طرح و برنامه وزارت ورزش و جوانان در جهت رفع مشکلات پروژه های ورزشی استان کردستان برگزار شد که در این نشست استاندار کردستان اظهار داشت: سالن سر پوشیده شش هزار نفری به عنوان مهم ترین پروژه نیمه تمام ورزشی می باشد که ساخت و اتمام این سالن از اولویت های این استان به شمار می رود.
تامین اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی برای افتتاح سالن ورزشی سنندج
عبدالمحمد زاهدی گفت: مدت زمان احداث سالن ورزشی سرپوشیده شش هزار نفری طولانی شده است و این امر در اذهان عمومی مشکلات زیادی را برای مسئولان استان به وجود آورده است.
وی افزود: برای احداث و اتمام سالن شش هزار نفری ۱۰ میلیارد تومان از ماده ۱۸۰ و همچنین شش میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر ریاست جمهور مصوب شده است.
در حالی که مسئولان دولت یازدهم از بدو حضور در استان کردستان وعده بهره برداری یک ساله از این پروژه را مطرح می کردند، حال که دولت یازدهم به روزهای پایانی خود نزدیک شده این بار وعده های تازه برای آینده را در خصوص زمان افتتاح سالن شش هزار نفره سنندج اعلام می کنند.
مدیر منطقه غرب شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور چهارشنبه ۲۳ فروردین ماه سال ۹۶ به همراه رئیس سازمان برنامه و بودجه استان و مدیرکل ورزش و جوانان کردستان از سالن شش هزار نفری سنندج بازدید به عمل آوردند.
مدیرکل ورزش و جوانان کردستان در این دیدار گفت: پروژه شش هزار نفری شهر سنندج باید در چند سال گذشته افتتاح می شد که این امر با توجه عدم اعتبار، نظارت و پیگیری های لازم هنوز به بهره برداری نرسیده است.
وی افزود: احداث پروژه شش هزار نفری شهر سنندج با مدیریت شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور صورت می گیرد و با مذاکرات متعدد با مسئولان شرکت در تکمیل پروژه اهتمام لازم را انجام خواهند داد.
وعده های ریز و درشت مسئولان و مدیران استانی و کشوری دردی از سالن شش هزار نفره سنندج را دوا نکرد تا اینکه این بار نوبت به اصل کار یعنی وزیر ورزش و جوانان رسید تا وی نیز ضمن بازدید از این پروژه بار دیگر وعده ای جدید و نو را برای افتتاح آن مطرح کند.
وعده وزیر ورزش و جوانان برای تکمیل سالن شش هزار نفره سنندج
وزیر ورزش و جوانان که روز شنبه ۲۴ تیرماه مهمان کردستانی ها بود در یکی از برنامه های کاری خود از سالن شش هزار نفر سنندج بازدید کرد و طی سخنانی، اظهار داشت: پروژه سالن شش هزار نفری کردستان پیشرفت بیشتری به نسبت سالن هایی دیگر در استان های کشور داشته است.
مسعود سلطانی فر افزود: اتمام این پروژه باید در اولویت قرار گیرد و همه مسئولان از خود وزارت خانه و خود بنده تا مسئولان استان باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا این پروژه تا پایان سال ۹۷ به پایان برسد.
نماینده شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی در استان کردستان نیز در جریان این بازدید اظهار داشت: مساحت کل این پروژه ۱۰ هزار مترمربع بوده که هم اکنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
محمد فیض بخش با اشاره به اینکه تاکنون ۱۲ میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده است، افزود: برای تکمیل این پروژه ۲۰ میلیارد تومان دیگر نیاز است که در صورت تامین اعتبار تا پایان خردادماه سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
تمدید وعده های ریز و درشت از سوی مسئولان و مدیران استانی و کشوری در خصوص سرنوشت سالن شش هزار نفره سنندج در حالی همچنان ادامه دارد، که بعد از بیش از یک دهه این پروژه تازه به نیمه راه رسیده است و به همین دلیل به نظر می رسد که این وعده ها بیشتر در حد یک حرف باقی می ماند و کردستان باید همچنان در این بخش محرومیت خود را به دوش بکشد.
منبع : مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا