سیاسی

سرقت هویت آنلاین چیست؟

به گزارش نسیم قائن ، با توجه به حضور فعال هکرهای مجرم و حجم عظیم بد افزارهای سایبری که این روزها از هر زمان دیگری پیچیده تر و باهوش تر شده اند، آشنایی با تهدیدات آنلاین و راههای حفاظت و پیشگیری از وقوع آنها یکی از ملزومات حضور آنلاین برای کاربران در سطح نت است،در نتیجه زمانی که این اتفاق در سطح آنلاین رخ دهد، می توان نام آن را سرقت هویت آنلاین نامید.
سرقت هویت آنلاین چیست؟
همانطور که ذکر شد سرقت هویت در واقع جعل هویت شخصی دیگر است،در حوزه آنلاین این کار می تواند با سرقت اطلاعات مالی یا هویتی قربانی نظیر ایمیل یا شماره های شناسایی هویتی صورت بگیرد،اطلاعاتی که به جاعل در جای زدن خود به جای قربانی کمک کند.
در اغلب موارد این جرم برای اهداف و مقاصد مالی صورت می گیرد و معمولا تا زمانی که قربانی متوجه لو رفتن اطلاعات خود بشود ادامه می یابد و قطعا هیچ کس دوست ندارد قربانی یکی از این جرایم شایع امروزی باشد.
سرقت هویت آنلاین چگونه رخ میدهد؟
یکی از معمول ترین و شایع ترین نمونه های سرقت اطلاعات هویتی به شکل آنلاین، هک و نفوذ به پایگاه داده های دولت ها و نهاد های مالی از طریق وب سایت های آن ها است.
البته این اتفاق می تواند تنها از روی یک وب سایت شخصی نیز رخ دهد.
نوع دیگر از روشهای شایع چیزی است که به آن اصطلاحا “فیشینگ Phishing” می گویند،در حالی که ما در خصوص بسیاری از ایمیل هایی و پیام های وب سایت هایی که از ما در خواست اطلاعات می کنند، بی تفاوت هستیم و سالیانه هزاران نفر در سراسر جهان به دلیل همین عدم توجه قربانی سرقت اطلاعات می شوند.
امروزه وجود بد افزارهایی که مخصوص به فیشینگ طراحی شده اند، این تهدید را نزدیک تر از هر زمانی نیز کرده است.
طریق مشهود سوم نیز معروف به “مهندسی اجتماعی”است که مجرم به ویژه در شبکه های اجتماعی با طرح دوستی زیر پوستی با قربانی به تدریج اقدام به شناسایی وی و سرقت اطلاعات می کند. بعدا این اطلاعات به طرق مختلف می تواند برای مجرم کاربرد داشته باشد.
چگونه از سرقت هویت آنلاین پیشگیری و محافظت کنیم؟
فرار و پیشگیری از سرقت هویت آنلاین چندان مشکل و دشوار نیست،ابتدایی ترین نکته در خصوص آن این است که هشیار باشید و عقل سلیم را در ارتباطات خود و به ویژه وب گردی ها به کار بگیرید:
*هرگز به ایمیل هایی که به شما می گویند در یک بخت آزمایی که هیچ گاه در آن شرکت نکرده اید، برنده شده اید، پاسخ ندهید. هیچ بخت آزمایی رسمی و قانونی وجود ندارد که به شکل اتفاقی عده ای را با ایمیل از برنده شدن خود مطلع کند.
*هیچ مرده ای وجود ندارد که برای انتقال دارایی هایش به کمک شما نیاز داشته باشد. این مورد به ویژه در ایران و در جریان معروف به Nigerian Phishing بسیار شایع شده بود. هیچ گاه گول ارقام و اعداد میلیون یورویی و میلیون دلاری را نخورید،اگر کسی نیاز به جابجایی این ارقام داشته باشد، سراغ من و شما نمی آید.
*هیچ موسسه مالی وجود ندارد که در سطح جهانی به دنبال کسانی برای دادن وام ارزی باشد، به شدت از این ایمیل ها و این ادعا ها دوری کنید.
*طلب و حرص نیروی محرکه قربانیان برای افتادن در دام مجرمین است،در نتیجه زمانی که قرار شد بدون هیچ دلیلی دست شما به میلیون ها دلار پول نقد برسد، هیجان زده نشوید و با یک نفس عمیق بیشتر فکر کنید!
*خرید های آنلاین خود را تنها از وب سایت های مطمئن صورت دهید، این وب سایت ها نام بنگاه یا شرکت را در نوار آدرس به رنگ سبز و همراه با آیکون یک قفل نمایش می دهند،البته به جز در اینترنت اکسپلورر. همچنین شهرت فروشگاه آنلاین خود را حتما مد نظر قرار دهید.
*در شبکه های اجتماعی حتما مراقب دوستان خود باشید و هر چند وقت یک بار نگاهی به فهرست دوستان خود بیندازید،بسیاری از این دوستان در پستو منتظر هستند تا اطلاعاتی هویتی بنا از شما درز کند و از آن نهایت استفاده را ببرند.
*توصیه آخر و همیشگی اینکه قبل از کلیک کردن بر روی هر لینکی در ایمیل ها، پیام های وایبری یا سایر پیام های آنلاین بیشتر فکر کنید و نسبت به پیام ها و ایمیل هایی که به شکل فوری و ضروری از شما در خواست هر نوع اطلاعات هویتی را میکنند، شدیدا مشکوک باشید.
پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا