سیاسی

سردار صفوی: افغانستان در آینده سرمنشاء مناقشات آبی است

به گزارش نسیم قائن ، سرلشکر سیدیحیی صفوی مشاور نظامی فرمانده کل قوا صبح امروز سه‌شنبه ۸ اسفند در همایش دیپلماسی آب و فرصت‌های هیدروپلتیک غرب آسیا طی سخنانی گفت: مسئله آبهای مشترک بین کشورها و کمبود منابع آبی فرصتی است که می‌تواند موجب تعامل و یا ایجاد تنش بین کشورها شود.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با ۱۵ کشور همسایه است که با ۱۲ کشور از آنها حوزه آب‌ریز مشترک دارد که این رودخانه‌های مرزی می‌توانند موجب تعامل و یا تنش بین ایران و سایر کشورها باشد.
مشاور نظامی فرمانده کل قوا با بیان اینکه امروز حدود ۹۰ درصد منابع آبی کشور در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود، عنوان کرد: ما می‌بایست الگوی کشت در کشاورزی کشور را اصلاح کنیم و اگر بتوانیم تنها ۱۰ درصد از آب مصرفی در کشاورزی را صرفه‌جویی کنیم شرایط‌مان خیلی بهتر می‌شود.
سرلشکر صفوی با بیان اینکه امروز آمریکا پیشرو در استفاده از دیپلماسی عمومی در جهان است، عنوان کرد: آمریکایی‌ها از دیپلماسی عمومی به عنوان ابزار قدرت نرم در جهت گسترش روابط با نزدیکترین متحدان و یا رویارویی با مخالفان خود استفاده می‌کنند و از وزارت امور خارجه، بنیاد صلح آمریکا و نهادهای فرهنگی و عمومی برای پیاده‌سازی این سیاست استفاده می‌کنند.
وی با اشاره به نقش ویژه دیپلماسی آب در ارتباط بین کشورها خاطرنشان کرد: دیپلماسی آب نقش ویژه‌ای در تامین امنیت ملی و منطقه‌ای و توسعه سیاسی و اقتصادی و تعامل یک کشور با کشورهای همسایه خود دارد.
مشاور نظامی فرمانده کل قوا ادامه داد: در حال حاضر حدود ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب از کشور ما خارج می‌شود که ۷ میلیارد متر مکعب آن وارد کشور عراق می‌شود.
وی با اشاره به حوزه‌های آبریز مشترک بین ایران و افغانستان تصریح کرد: یکی از دلایل حضور آمریکایی‌ها در افغانستان تاثیرگذاری بر حکومت این کشور جهت اعمال سیاست‌هایی در حوزه آب‌های مشترک بین ایران و افغانستان بود.
سرلشکر صفوی تاکید کرد: ایران یکی از خاص‌ترین کشورهای دنیا از لحاظ هیدروپلتیک است و در منطقه‌ای واقع شده که در آینده‌ پرمناقشه‌ترین منطقه در حوزه آب خواهد بود و کشور افغانستان در آینده سرمنشاء مناقشات آبی است.
مشاور نظامی فرمانده کل قوا با بیان اینکه تعداد رودخانه‌های ورودی به ایران ۷ رودخانه و تعداد رودخانه‌های خروجی از ایران ۴۱ رودخانه است، گفت: ما می‌بایست از ابزار قدرت نرم و توسعه دیپلماسی فرهنگی و اقتصادی در جهت پیشبرد دیپلماسی آب با کشورهای منطقه استفاده کنیم. ما می‌خواهیم از قدرت نرم برای تامین منافع مشترک بین کشورها استفاده کنیم و ایران به دنبال صلح در منطقه غرب آسیاست که یکی از مسائل مهم در این حوزه تعامل با سایر کشورها در حوزه آبهای مشترک است.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا