سیاسی

سد فرخی قاین؛ یکی از حیرت انگیزترین سدهای مخزنی جهان

به گزارش نسیم قائن ، در این روزهای بهاری، به علت بارندگی‌های اخیر، سد فرخی قاین به خوبی آبگیری شده و پذیرای گردشگران است.
سد خاکی فرخی بود به دلیل استقرار در یک منطقه دشتی و کم‌ارتفاع در بالادست روستای فرخی به ناچار طول تاج آن به ۹۳۸ متر می‌رسد.
سدی که هفت سال برای ساخت آن زمان صرف شده و در سال گذشته آبگیری شده، با این وجود، به دلیل عمق متوسط اندک دریاچه سد که به نظر می‌رسد آشکارا از میزان تبخیر سالانه منطقه نزدیک به ۴ هزار میلی‌متر است، کمتر است.
ساخت چنین سدهایی که در مسیر آبراهه‌ اصلی خود جنگل‌های طبیعی بیابانی را ایجاد می‌کنند و بسیاری از طول مسیر رودخانه را در زیر سطح و محفوظ از تابش خورشید طی می‌کنند، به شدت میزان انباشت طبیعی آب در سفره‌های آب زیرزمینی تهی‌شده منطقه را کاهش می‌دهد و در انتها با خشک‌تر کردن پایاب آبخیز، تولید یک چشمه گرد و خاک جدید در منطقه کرده و بدین‌ترتیب وخامت کانون‌های بحرانی فرسایش بادی در خراسان جنوبی را افزایش می‌دهد؛ استانی که هم‌اکنون نیز چند سالی است که از بادهای ۱۲۰ روزه‌ی مشهور سیستان متأثر شده و سال به سال بر میزان گسترش دامنه‌ی اثر این بادها در منطقه افزوده نیز می‌شود.
اخیراً مسیر رودخانه فرخی به عنوان یکی از گنجینه‌های تنوع زیستی استان نیز معرفی شده است.
بهره برداری از سد مخزنی فرخی شهرستان قاین
سد مخزنی فرخی شهرستان قاین و شبکه آبیاری و زهکشی آن در سال ۹۲ به بهره برداری رسید که هدف از اجرای این پروژه، کنترل سیلاب های فصلی، ذخیره سازی و تنظیم حدود چهار میلیون مترمکعب رواناب جهت مشروب کردن حدود ۷۱۰ هکتار (۵۲۰ هکتار توسعه و ۱۹۰ هکتار بهبود) از زمین های پایاب است.
ویژگی‌های شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد فرخی شامل خط انتقال از آبگیر تا زمین‌های روستای مهدی آباد به طول ۱۲۶۶۵ متر، خط انتقال از آبگیر تا زمین های روستای فرخی به طول ۲۴۳۵ متر، شبکه اصلی درجه ۲ فرخی به طول ۳۱۳۶ متر و طول شبکه اصلی درجه ۲ مهدی آباد ۸۳۲۷ متر است.
مطابق آمارهای موجود، در حال حاضر بیش از ۹۳۰ میلیون متر مکعب از آب‌های زیرزمینی استان توسط ۲۷۴۷ حلقه چاه، ۴۱۷۴ رشته کاریز و ۱۳۳۹ دهنه چشمه برداشت می‌شود که این میزان، دست‌کم ۱۳۲ میلیون متر مکعب بیشتر از آبی است که سالانه در آبخوان‌های استان نفوذ می‌کند.
سد فرخی قاین، ظرفیتی بی نظیر برای جذب گردشگران و مسافرانی است که برای دیدن جاذبه‌های طبیعی به استان کویری خراسان‌ جنوبی سفر می‌کنند.
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا