تاریخ : چهارشنبه, 29 دی , 1400 16 جماد ثاني 1443 Wednesday, 19 January , 2022
0

سخنی با پنجمین استاندار خراسان جنوبی

  • کد خبر : 25291
  • 12 تیر 1395 - 13:03
سخنی با پنجمین استاندار خراسان جنوبی
نگاه سیاسی و بعضاً قومی و قبیله ای دستگاه های اجرایی به سرمایه انسانی، قاینات را از خیل عظیم نیروهای متعهد و کارشناسان مجرب و منابع مورد اشاره محروم نموده تا جایی که می توان نوعی خود تحریمی در مدیران سیاسی شهرستان مشاهده کرد .

نسیم قائن : جناب پرویزی استاندار محترم خراسان جنوبی خوش آمدید، مطالعه کارنامه عملکردی شمال خراسان(بجنورد و اسفراین) و اطلاع از اراده قوی و قاطعیت اداری بدون رودربایستی های معمول جنابعالی برای تحقق آرمان ها و برنامه های نظام اسلامی و محرومیت زدایی، حقیر را برآن داشت تا چند کلامی با پنجمین استاندار استان جدید التأسیس خراسان جنوبی که هنوز از قواعد بازی جمعی و وظیفه ملی برخوردار نشده و بخاطر نگاه ناتنی اداری و فرهنگی نسبت به شهرستان های تابعه در رنج بوده و بیمناک توانایی و رفاه مردم همسایه است و همه چیز آن نیز باید بنام و برای مرکز تعریف و از مقبولیت برخوردار شود سخن بگوید .
قاینات با شرح حالی که از(( زرشک و زعفران آن درکشاورزی، صنعت آن در فولاد و صنایع تعطیل و نیمه تعطیل شهرک صنعتی ، معادن مهر و موم شده آن، اشتغال و معیشت آن که در فراموشی مدیریتی است و بهداشت و درمانی که از حداقل ها در تخصص و تجهیزات بهره مند است، آلودگی سیاسی حوزه فرهنگ و آموزش شهرستان که روشنایی و امید را از مردم دریغ نموده است و . . .)) می توان برای آن برشمرد و قطعاً جنابعالی نیز در مطالعات خود در بدو ورود به استان به آن رسیده اید، عضوی بزرگ و تأثیر گذار درمجموعه تحت مدیریت شما در سفر از شمال به جنوب خواهد بود که هیچ گاه تندی و کندی سیاسی در آن مؤثر نبوده و بر محور اعتدال غیر سیاسی و واقعی و پشتیبانی از ولایت مطلقه فقیه موضع گرفته و حرکت نموده و دولت ها و دولتمردان را نیز بر این مقیاس ها سنجیده و تصمیم گرفته است .
با این مقدمه انتظار اندیشه و تدبیر استاندار در ((خاموشی چراغ صنعت قاینات ، بی مهری که نسبت به محصولات استراتژیک زرشک و زعفران بومی و اقلیمی قاینات صورت می پذیرد، مشاهده معادن مهر و موم و از طرفی دغدغه جوانان بیکار و سختی معیشت شهروندان، اندک بهره قاینات از سهم طرح سلامت دولت و مشکلاتی که فرماندار قاینات در این بخش برمی شمرد، ژست حق به جانب مدیریت در حوزه آموزش و فرهنگ شهرستان و مشق برنامه های تکراری و غیر خلّاقانه در سایه روابط و حمایت های بدون کارنامه دوستانه، افزایش هنجار شکنی و ناهنجاری های فرهنگی و اجتماعی و گسترش آسیب های اجتماعی و نیز گلایه از گرفتاری مدیران اجرایی شهرستان در باتلاق سیاست زدگی و سیاسیون رفیق باز و گزینش های قومی و قبیله ای و …)) انتظاری غیر کارشناسانه و زیادی خواهانه نمی تواند باشد مگر اینکه بخواهیم از عناوینی چون نخبگی، فراجناحی، اعتدال گرایی، یافته ها و صلاحیت های علمی و کارشناسی، آمار و اطلاعات، تدبیر و امید و دولت قبل که ردیف و قافیه همه توجیهات در ناکامی ها و شکست ها در شهرستان شده، همچنان بخواهد استفاده ابزاری بشود و در پی کسب توفیق و کارنامه موفقی برای دولت در استان و گره گشایی از مشکلات فراوان فرا روی شهروندان قاینی نباشیم که البته در این صورت با سابقه، کارنامه عملکردی و شعار و برنامه های اعلامی جنابعالی در تضاد خواهد بود .
جناب پرویزی؛ قاینات در اوج خشکسالی و سختی معیشت مورد اشاره از سرمایه و ثروت قابل توجهی در نیروی انسانی و سرمایه عظیم اجتماعی – مادی ومعنوی – برخوردار است که به دلایل بداخلاقی های سیاسی و ضعف مدیریت ها که پیوسته مورد اذعان نمایندگان و فرمانداران شهرستان بوده است، کمتر مورد تکیه و اعتماد قرار گرفته و به استفاده از حداقل سرمایه و داشته های بومی بسنده شده است .
نگاه سیاسی و بعضاً قومی و قبیله ای دستگاه های اجرایی به سرمایه انسانی، قاینات را از خیل عظیم نیروهای متعهد و کارشناسان مجرب و منابع مورد اشاره محروم نموده تا جایی که می توان نوعی خود تحریمی در مدیران سیاسی شهرستان مشاهده کرد و البته جنابعالی هم نخواهید پذیرفت که قطار توسعه در هیچ جای استان از ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد مشارکت و همراهی برخوردار باشد و به گفته نماینده قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی دود اینگونه اقدامات به چشم مردم برود .
مردمی قانع و همراه که از جنابعالی بعنوان نماینده عالی دولت در استان جز تدبیر، صداقت، نظارت و پیگیری قانونمند مطالباتشان هیچ افزونی نخواهند خواست و قدرشناسی شان، قدر زحمات شما را برای همیشه در تاریخ پر آوازه مردمان بزرگ آن ماندگار خواهد کرد .
با این حال تورّق گزارشات و مرورنشست های اداری و خبری شهرستان، مهمترین مطالبات و مشکلات فرا روی شهروندان قاینی را به شرح زیر در اختیارمان قرار می دهد که تقدیم می شود و امید است مورد توجه و بررسی و سپس پیگیری آن مقام عالی قرار گیرد .
* تعدیل اقدامات خودسرانه مدیران سیاسی در محرومیت دستگاه های اجرایی از ظرفیت سرمایه انسانی و منابع موجود شهرستان و خدمت جهادی، انقلابی، خلاقانه و برنامه ای در شرایط خاص دولت که با تنگناهای ریالی و افزایش مطالبات مواجه است .
* توسعه زیرساخت ها و مراکز تحقیقات کشاورزی و توجه ویژه به محصولات استراتژیک زرشک و زعفران قاینات که اشتغال و ورود سرمایه برای استان و شهرستان را بدنبال خواهد داشت و با اقلیم و کم آبی منطقه کاملاً سازگاری دارد .
* اصلاح و تأمین زیرساخت های بخش بهداشت و درمان شهرستان با علاقه ای که در مشارکت شهروندان در بهبود وضعیت موجود وجود دارد بمنظور فراهم شدن امکان بهره مندی هر چه بیشتر شهروندان از تسهیلات طرح سلامت دولت .
* دستور در مطالعه امکان بهره مندی فرهنگ و آموزش قاینات از ظرفیت کامل کارشناسی و تعهد سرمایه انسانی موجود و تدبیر رنگ و سایه سیاست بر عزل و نصب های سنواتی که از هیچ آیین نامه عزل و نصبی تبعیت نمی کند و از آموزش و تجربه بی بهره است .
* تدبیر بحران آب بویژه در مناطق روستایی شهرستان که مهاجرت، ناامنی مرزی، بیکاری و آسیب های اجتماعی و اخلاقی فراوانی را بدنبال دارد و بنظر می رسد بایستی یکی از اولویت های کاری استان قرار گیرد .
* بازدید میدانی از شهرک صنعتی، معادن و فولاد قاینات و مطالعه چگونگی گره گشایی واحد های تعطیل و نیمه تعطیلی که در صورت انجام، بخش مهمی از بیکاری و پرونده های اداره کار شهرستان را پاسخگو خواهد بود
* گسترش آسیب های اجتماعی و افزایش حاشیه نشینی در قاینات، تهدیدی جدی است که در جلسات رسمی مدیریتی و با ظرفیت کارشناسی بسیار محدود و در حد بحث و گفتگو به آن پرداخته می شود نیازمند توجه و ورود تخصصی اهل فن و تأمین فرهنگی و آموزشی و برخورداری از توانی بالاتر از سطح شهرستان می باشد .
* قانون مندی، فعالیت واقعی و کار مسئولانه و بر اساس شرح وظایف شوراهای مختلف حوزه های اداری شهرستان، فرصت قابل توجهی در تدبیر مطالبات و مشکلات شهروندان در اختیار مدیران دستگاه های مربوطه قرار می دهد که با همدلی و برخورداری از همه سلایق، نخبگان و پیشکسوتان می تواند ضعف ها و کاستی های مدیریتی را اصلاح و نقاط قوت عملکردی را تقویت نماید .
* میراث تاریخی و آثار برجای مانده از بزرگان قاینات در منطقه نمونه گردشگری شهرستان فرصت بی بدیل اشتغالی و سرمایه ای عظیم است که می تواند در پیشبرد بخش مهمی از برنامه ها و اهداف دولت مؤثر باشد لذا جنابعالی را در اولین فرصت ممکن دعوت می کند با بازدید و تعیین تکلیف منطقه که با همه عظمت و استعداد بالقوه فاقد متولی مشخص در توسعه و بهره برداری است شهروندان را امیدوار نمایند .
و بالاخره بیداری وجدان ها و افزایش انگیزه خدمتی مدیران با انتخاب هوشمندانه و ابلاغ وظایف مصرّح قانونی و نظارتی و فرمانی همچون فرمان حضرت علی (ع) به مالک اشتر نخعی که اگر بدلیل محدودیت منابع نتواند پاسخ گوی همه مطالبات و رفاه کامل شهروندان قاینی باشد و به شعارهای مورد ادعای دولت در محرومیت زدایی کامل از چهره قاینات جامه عمل بپوشاند، حداقل بتواند احساس عدالت و رفاه را تقویت و همراهی و رضایتمندی مردم ولایی و انقلابی قاینات را افزایش دهد و از نفوذ بیشتر فقر اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و . . . در تارو پود جامعه و میان جوانان بکاهد .
و پایان سخن روایتی از حضرت علی (ع) که می فرمایند:”اگر در شهر مسلمانان فقیری را دیدی، بدان که دولتمردان آن شهر مال آنها را می دزدند!”
ودرجایی دیگر امام علی (ع)فرمودند” هرصاحب قدرتی که به داد ستمدیده ای نرسد کفران نعمت کرده است وقدرت از دست او خواهد رفت.”
والسلام
محمدرضافرخی

لینک کوتاه : https://nasimeqaen.ir/?p=25291

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.