سیاسی

سختی‌های کارمان گفتن ندارد/ایثار گری سرلوحه کار یک آتش نشان

به گزارش نسیم قائن ، می گویند رمز این کار عاشقی است و دست و پنجه نرم کردن با آتش برای نجات جان انسان‌ها جز عشق چیز دیگری نمی‌شناسند و هفتم مهرماه به یاد و نامشان روز آتش‌نشان نامگذاری شده اما هرروز بی ادعا، آتشی از جان می‌نشانند و زندگی را حیاتی دوباره می‌بخشند.
۷مهرماه روز آتش نشانی بهانه ای شد تا گفتگویی کوتاه بایکی از نیروهای آتش نشانی قاین داشته باشیم.
محمد جعفری از نیروهای آتش نشانی قاین است که ۲۷سال سابقه کار در شهرداری رادارد و۷سال از این خدمتش در آتش نشانی قاین سپری شده است .
تعریفش از آتش نشان این است که آتش نشان یعنی امداد گر وفرشته نجات وکسی که در مواقع خطر جان ومال انسان وحتی یک حیوان را نجات می دهد.
او می گوید :آتش‌نشان بودن شغل نیست، عشق و ایثار است و ایثار گری سرلوحه کار همه ما است واین ایثارگری در حوادث مختلف در بین همکاران مادیده شده است که برای نجات انسانها وموجودات زنده از جان خود می گذرند.
این آتش نشان که برایش هرلحظه که موفقیتی در عملیاتهای آتش نشانی بوده است را بهترین خاطرات می داند در بیان تلخ ترین خاطره اش می گوید سختی‌های کارمان گفتن ندارد، اما وقتی که در عملیاتهای امداد ونجات با افرادی که دیگر زنده نیستند مواجه می شویم ؛این لحظه سخت‌ترین لحظه زندگی‌مان است.
وی دربیان تلخ ترین خاطره دوران خدمتش می گوید :وقتی خبر برخورد اتومبیل یکی از وکلای شهرم با تیر برق را خبردادند وبرای نجات این شخص رفتیم هرگز تصور نمی کردم که با این چنین صحنه ای مواجه شوم .
جعفری گفت:آتش گرفتن ماشین بعد از برخورد با تیر چراغ برق وصحنه ای که در هنگام نجات با آن مواجه شدم تا چند روز زندگیم را تحت الشعاع خود قرار داده بود.
وی در بخش پایانی این مصاحبه می گوید: وقتی خوشحالی اطرافیان یک مصدوم را چه من وچه همکارانم می بینیم ماهم با آنها خوشحالیم وبا آنان لبخند می زنیم اما لحظه های تلخ خاطرات ونگاه های خانواده هایی که دیگر امیدی به نجات ندارند برایمان سخت است وگاهی با آنان اشک میریزیم .
جعفری یکی از وظایف اصلی آتش نشانان را مهارت وتجربه در کار می داند ومی گوید یک آتش نشان دراین حرفه باید آمادگی جسمانی وچابکی زیادی داشته باشد.
وی ادامه داد: در موقع حادثه باید جانمان ار در کف دست گذاشته وبه دل حادثه برویم وجان هموطنانمان را نجات دهیم وما این را در حادثه پلاسکو در تهران به عینه دیدیم که همکارانمان برای نجات جان یک انسان از جان خود گذشتند واین از جان گذشتن را وظیفه خود میدانیم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا