سیاسی

سایه سنگین بی مهری بر بازارچه مرزی یزدان

به گزارش نسیم قائن ، بازارچه مرزی یزدان بعنوان قدیمی ترین بازارچه مرزی استان که سالها از نظر صادرات اولین در خراسان بزرگ ودومین در کشور بود ، سه سال است تعطیل شده و پیگیری های مسئولان برای بازگشایی دوباره آن هیچ نتیجه ای در بر نداشته است .
آنطور که« حمید بلوچی» مسئول بازارچه مرزی یزدان می گوید: از دیماه ۹۳بازارچه یزدان به طور رسمی بسته و کالاهای تجار در انبارها دپو شد. اکنون بعد از سه سال همچنان حجم زیادی از کالاها دپو شده وهیچ گونه صادرات و وارداتی از این معبر صورت نمی گیرد .
او می گوید: راه اندازی از طرف ایران منعی ندارد و تنها مانع اصلی، دولت افغانستان است که تنها بازارچه ماهیرود خراسان جنوبی را معبر اصلی می داند.
به گفته وی تا کنون علیرغم تمایل برخی مردم افغانستان ،پیگیری های مسئولان خراسان جنوبی در این زمینه به نتیجه نرسیده است به طوری که عده زیادی از تجار برای فعالیت دوباره این بازارچه روز شماری می کنند.
او می گوید:البته طی این سالها برخی موانع برای راه اندازی این بازارچه برطرف شده است و هفته ای دو روز انجام امور اداری آن پیگیری می شود ، اما در بازارچه به روی تجار همچنان بسته است.
«محمد موهبتی» رئیس شورای اسلامی شهرستان زیرکوه و یکی از صادر کنندگان نمونه خراسان جنوبی هم با انتقاد از پیگیر نشدن مسئولان وقت برای فعال شدن دوباره این بازارچه می گوید: یزدان بعنوان قدیمی ترین بازارچه دراستان های خراسان با وجود فراهم بودن زیرساخت ها، چند سال است تعطیل شده اما عزمی برای راه اندازی مجدد آن وجود ندارد و اگر پیگیری هم شده تاکنون به نتیجه نرسیده است.مکاتباتی با استانداری ،وزارت کشور ، وزارت امور خارجه وسفیر ایران در افغانستان صورت گرفته اما هنوز نتیجه ای حاصل نشده است . البته وی می گوید: با پیگیریهای صورت گرفته مسئولان افغانستانی خواستار بازدید از این بازارچه شده اند تا مقدمات بازگشایی گمرک فراهم شود.
«خان زاده» فرماندار زیرکوه در گفتگو با خراسان جنوبی از پیگیریهای جدی در خصوص راه اندازی بازارچه مرزی یزدان خبر می دهد و می گوید: از طرف وزارت کشور کار انجام شده و هیچ مشکلی نیست.
روند پیگیری ها از طریق دیپلمات ها ، وزارت امور خارجه وسفارتخانه ایران در افغانستان در حال انجام است و منتظریم تا کشور مقابل بازگشایی مجدد بازارچه یا گمرک را در تشکیلات داخلی خود مصوب وابلاغ کند که تا کنون کاری صورت نگرفته است.
البته «حسین موهبتی» مدیر کل امور اقتصادی استانداری در این زمینه می گوید: از طرف جمهوری اسلامی برای راه اندازی سه بازارچه یزدان، میل ۷۳ و دو کوهانه که تا سال ۸۴ فعال بوده اند منعی وجود ندارد و تمامی زیرساخت ها آماده است .
والیان فراه وهرات که با سه بازارچه مرز مشترک دارند اعلام آمادگی کرده اند .
حتی در کمیسیون مشترک ایران و افغانستان که در سال۹۲وسال گذشته با حضور دکتر روحانی رئیس جمهور واشرف غنی رئیس جمهور وقت افغانستان برگزار شد موافقت شد علاوه بر راه اندازی سه بازارچه ،یک معبر رسمی در کنار میل ۷۸ ودوغارون راه اندازی شود که کارشناسی های لازم صورت گرفت و اقداماتی نیز انجام شد.
در این زمینه جمهوری اسلامی ایران کاملا به تعهدات خود عمل کرد وحتی سال جاری مبلغ ۱۰ میلیارد ریال اعتبار هم برای تجهیز این بازارچه ها اختصاص داد.
به گفته «موهبتی» در آخرین جلسه کمیسیون مشترک که در تابستان گذشته در وزارت کشور برگزار شد اعلام آمادگی کردیم ضمن فعال کردن سه بازارچه یک معبر رسمی هم فعال شود که هیات افغان تاکید داشت باید با دولت مرکزی مشورت شود. از آن زمان تاکنون هنوز خبری نشده است.
اما به تازگی با هدف راه اندازی یک معبر رسمی و فعال شدن دو بازارچه دیگر خراسان جنوبی در حال رایزنی هستیم تا دو والی این کشور را به استان دعوت کنیم.
به گفته مدیر کل امور اقتصادی استانداری با دعوت از والیان افغانستان و حضور آنها در خراسان جنوبی برای پیگیری مذاکرات و تصمیم های اتخاذ شده در کمیسیون مشترک تابستان ، به منظور فعال شدن دوباره یزدان اقداماتی انجام خواهد شد.
خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا