سیاسی

ساخت موتور استرلینگ در دانشگاه بزرگمهر قاین

به گزارش نسیم قائن ، رئیس دانشگاه بزرگمهر قاین و تولید کننده این موتور آقای شفیعی میم گفت: موتورهای استرلینگ از خانواده موتورهای هوا گرم هستند که در آن هوای منبع با هر منبع گرمایی، گرم شده و با جابه‌جایی هوای گرم بین سیلندر منبع گرم و سیلندر کار، کار مکانیکی تولید می‌شود.
شفیعی میم رئیس دانشگاه بزرگمهر قاین، با بیان این‌ که کار مکانیکی تولید شده می‌تواند با چرخاندن یک ژنراتور، برق تولید کند و یا به عنوان پمپ آب و یا محرکه خودرو استفاده شود، افزود: به دلیل تنوع منابع گرمایی اعم از خورشیدی، سوخت فسیلی، هسته‌ای و یا هر منبع گرما این موتورها می‌توانند مصارف متفاوت داشتع باشند که در نوع کوچک و دستی به عنوان شارژر موبایل و یا روشن کردن چراغ اضطراری برای کوهنوردان استفاده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در روز با استفاده از انرژی خورشیدی یک باطری شارژ شده و در مواقع لزوم از آن استفاده می‌شود، گفت: نوع بزرگتر آن با استفاده از سوخت هسته‌ای می‌تواند به عنوان نیروی محرکه در زیردریایی استفاده شود.
مخترع این موتور با بیان اینکه حتی سوخت حاصل از سوخت زباله می‌تواند حررات حاصل از آن به عنوان منبع گرما استفاده شود، افزود: این موتور مجهز به نمایشگر دمای سیال در منطقه سرد، گرم و دمای شعله بوده و همچنین قابلیت نمایش دور موتور و توان خروجی را دارد.
از دیگر امکانات این موتور کنترل پارامترهای فشار و دما در زمان کاری موتور است و دارای خروجی USB برای ترسیم سیکل کاری، راندومان موتور و دیگر پارامترهاست.
شفیعی میم، با بیان اینکه به دلیل پیچیدگی ساخت، تولید این موتورها در اختیار چند کشور صنعتی همچون آلمان، آمریکا و چین است، گفت: موتورهای معرفی شده ۱۰۰% طراحی شده و مونتاژ قطعات و تولید آن در کارگاهی ساده صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه مراحل ثبت اختراع آن در حال پیگیری است، افزود: تا کنون بیش از ۵۰ میلیون تومان صرف ساخت چند موتور شده و برای تجاری سازی و تولید انبوه نیاز به یک خط تولید با سرمایه گذاری قابل توجه است.
رئیس دانشگاه بزرگمهر قاین با بیان اینکه ساخت این موتور یک سال طول کشیده است، افزود: در صورت تولید در داخل، قیمت آن حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد از مشابه خارجی کمتر خواهد بود.
در ساخت این موتور محمود تیغ علی فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک دانشگاه بزرگمهر قاین همکاری داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا