سیاسی

ساخت موتور استرلینگ آزمایشگاهی در دانشگاه بزرگمهر قاین

به گزارش نسیم قائن ، رئیس دانشگاه بزرگمهر قاین و تولیدکننده این موتور گفت: موتورهای استرلینگ از خانواده موتورهای هوا گرم هستند که در آن هوای منبع با هر منبع گرمایی، گرم شده و با جابجایی هوای گرم بین سیلندر منبع گرم و سیلندر کار، کار مکانیکی تولید می‌شود.
شفیعی میم، با بیان اینکه کار مکانیکی تولید شده می تواند با چرخاندن یک ژنراتور، برق تولید کند و یا به عنوان پمپ آب و یا محرکه خودرو استفاده شود، افزود: به دلیل تنوع منابع گرمایی اعم از خورشیدی، سوخت فسیلی، هسته‌ای و یا هر منبع گرما این موتور ها میتوانند مصارف متفاوت داشته باشند که در نوع کوچک و دستی به عنوان شارژر موبایل و یا روشن کردن چراغ اضطراری برای کوهنوردان استفاده می شود.
وی با اشاره به اینکه در روز با استفاده از انرژی خورشیدی یک باطری شارژ شده و در موقع لزوم از آن استفاده می شود، گفت: نوع بزرگتر آن با استفاده از سوخت هسته‌ای می تواند به عنوان نیروی محرکه در زیردریایی استفاده شود.
مخترع این موتور با بیان اینکه حتی سوخت حاصل از سوخت زباله می تواند حرارت حاصل از آن به عنوان منبع گرما استفاده شود، افزود: این موتور مجهز به نمایشگر دمای سیال در منطقه سرد، گرم و دمای شعله بوده و همچنین قابلیت نمایش دور موتور و توان خروجی را دارد.
وی افزود: از دیگر امکانات این موتور کنترل پارامتر های فشار و دما در زمان کاری موتور است و دارای خروجی usb برای ترسیم سیکل کاری، راندمان موتور و دیگر پارامتر هاست.
شفیعی میم، با بیان اینکه به دلیل پیچیده گی ساخت، تولید این موتورها در اختیار چند کشور صنعتی همچون آلمان، آمریکا و چین است، گفت: موتور های معرفی شده ۱۰۰% طراحی شده و مونتاژ قطعات و تولید آن در کارگاهی ساده صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه مراحل ثبت اختراع آن در حال پیگیری است، افزود: تاکنون بیش از ۵۰ میلیون تومان صرف ساخت چند موتور شده و برای تجاری سازی و تولید انبوه نیاز به یک خط تولید با سرمایه گذاری قابل توجه است.
رئیس دانشگاه بزرگمهر قاین با بیان اینکه ساخت این موتور یک سال طول کشیده است، گفت: در صورت تولید در داخل، قیمت آن حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد از مشابه خارجی کمتر خواهد بود.
شفیعی میم افزود: در ساخت این موتور محمود تیغ علی فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک دانشگاه بزرگمهر قاین همکاری داشته است.
منبع: صدا و سیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا