سیاسی

ساخت مرکز خدمات فنی سامانه موشکی S۳۰۰ در ایران توسط روسیه

به گزارش نسیم قائن ، ولادمیر کوژین دستیار رئیس جمهوری روسیه در امور همکاری های فنی – نظامی از ساخت مرکز خدمات سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ در ایران خبر داد. کوژین در این باره به شبکه خبری روسیا ۲۴ گفته است که روسیه در حال ساخت مرکز خدماتی سامانه پدافندی اس- ۳۰۰ در ایران است.
از سوی دیگر دیمیتری شوگایف رئیس سازمان فدرال همکاری های فنی – نظامی روسیه نیز در این زمینه گفته است: قرارداد جدیدی میان ایران و روسیه در زمینه همکاری های نظامی و فنی وجود ندارد و روسیه تنها به ارائه خدمات به سامانه‌ای که پیش از این به ایران تحویل داده شده است، می پردازد.
ایران، در سال ۲۰۰۷ قرارداد خرید سامانه موشکی S300-PMU1 را با روس‌ها امضا کرده بود که با عدم تحویل آن به ایران و گذشت سالیان دراز، خط تولید این سامانه در روسیه، کلا متوقف شده بود و ایران هم دیگر خواهان آن مدل از اس ۳۰۰ نبود، لذا ایران و روسیه توافق کردند که قرارداد را به‌روز کنند که این اتفاق در سال ۹۴ رخ داد و تهران – مسکو، قرارداد جدیدی برای فروش اس ۳۰۰ به ایران امضا کردند. تا این که در سال ۹۵ بالاخره اولین محموله از این سامانه وارد ایران شد.
بیشتر بخوانید:
اولین محموله از “موشک‌های اس ۳۰۰” وارد ایران شد
استقرار سامانه موشکی اس ۳۰۰ در قلب تهران + تصاویر
سامانه موشکی اس ۳۰۰ روسی با موفقیت در ایران تست شد + عکس
سردار حسین دهقان وزیر سابق دفاع در رابطه با موضوع تحویل سامانه اس-۳۰۰ در گفت‌وگو با خبرنگاران تسنیم گفته بود: قرارداد اس۳۰۰ در زمان آقای شمخانی با روس‌ها منعقد شد و همان موقع هم دولت تأمین اعتبار کرد و پیش‌پرداخت هم برای تحویل سامانه به روس‌ها داده شد. بعداً تحت فشار یا به هر دلیلی روس‌ها قرارداد را یک‌طرفه لغو کردند. پس از آن با طرف روس طی مذاکرات متعدد به چارچوبی دست یافتیم که در قالب آن هم مسئله اس -۳۰۰ حل شد و هم زمینه همکاری در سایر بخش‌های دفاعی و نظامی فراهم شد.
با ورود ادوات مربوط به اس ۳۰۰ و “موشک‌ها” به ایران، مشخص شده که ایران سامانه S300-PMU2 که یکی از بهترین سامانه‌های دفاعی و پدافندی حال حاضر جهان است را تحویل گرفته است.
اس۳۰۰ در حال حاضر یک خانواده است و انواع مختلفی از این سامانه با کاربردهای متفاوت در وزارت دفاع روسیه تولید شده است. هم‌اکنون اس۳۰۰ پی‌ام‌یو (S-300PMU) به‌عنوان یکی از مرگبارترین و پیشرفته‌ترین سامانه‌های موشکی خانواده اس۳۰۰ شناخته می‌شود. آن‌‌طور که روس‌ها اعلام کرده‌اند، زمان آماده‌سازی این نوع از سامانه‌ها، حدود ۵ دقیقه‌ است که این خود یکی از ویژگی‌های مهم سامانه موشکی اس۳۰۰ پی‌ام‌یو به شمار می‌رود و برد درگیری با اهداف توسط سامانه موشکی اس ۳۰۰، ۲۰۰ کیلومتر اعلام شده است.
هر گردان اس۳۰۰ مدل PMU2 شامل چهار خودروی حامل پرتابگر موشک‌ها است که هر خودرو چهار پرتابگر دارد؛ به‌غیر از پرتابگرها، سامانه موشکی اس۳۰۰ چندین سامانه راداری، پست فرماندهی و ادوات جانبی دیگر نیز به‌همراه دارد.

تست سامانه اس-۳۰۰ در ایران
طبق قرارداد بین ایران و روسیه، ایران چهار گردان سامانه موشکی اس۳۰۰ PMU2 از روسیه خریداری کرده است که به‌گفته مقامات ایران و روسیه تمامی آنها به ایران تحویل شده‌ است.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا