سیاسی

ساخت سریال با موضوع شگفت انگیزترین حافظ کل قرآن

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از جام، محمدحسین محمدزاده، مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در نشست خبری اختتامیه طرح قرآنی ۱۴۵۰ که صبح امروز در سازمان صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: طرح ۱۴۵۰ در راستای غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان و سایر اعضای خانواده با محوریت رسانه ملی به خصوص دو شبکه تخصصی قرآنی رادیویی و تلویزیونی انجام شده است.

وی ادامه داد: امسال این طرح با محوریت سوره مبارکه حدید برگزار شد، از سال ۸۶ سوره های مختلفی برای این طرح انتخاب شده است. به فرمایش امام صادق(ع) آیات ۱ تا ۶ سوره حدید به علاوه سوره مبارکه توحید برای فهم بهتری که نسل های آخرالزمان داشته باشند، نازل شده است. آموزه‌های دیگری از جمله سبک زندگی اسلامی قرآنی، اقتصادی همچنین آیاتی درباره دوران مختلف زندگی انسان در این سوره مورد اشاره قرار گرفته است.
مدیر شبکه قرآن عنوان کرد: آیاتی در سوره حدید اشاره به سرنوشت انسان دارد، همچنین هدف از بعثت پیامبران، نحوه و جریان پدید آمدن آهن و کارکردهای این عنصر در طبیعت در این سوره ذکر شده است و این مسائل مختلف باعث شد کارشناسان قرآنی سوره حدید را به عنوان سوره محوری طرح ۱۴۵۰ انتخاب کنند.

مدیر شبکه قرآن اظهار داشت: بسیاری از علاقه‌مندان قرآنی ارتباط خوبی با این طرح داشتند و در مسابقه‌های حفظ، روخوانی، روانخوانی و تجوید و همچنین کلاس هایی بسیاری که برای این طرح برگزار شد، همکاری داشتند.

وی در خصوص تغییرات طرح ۱۴۵۰ نسبت به سال گذشته عنوان کرد: طرح ۱۴۵۰ سه جشنواره با محوریت سوره حدید شامل جشنواره هم‌خوانی و جمع خوانی، جشنواره عکاسی و جشنواره خوشنویسی سوره حدید را داشته است. ارزیابی بنده این است این طرح نسبت به سال گذشته بهتر شده است.

محمد زاده در خصوص اختتامیه طرح ۱۴۵۰ تصریح کرد: اختتامیه ۲۰ شهریور در مرکز همایش های سازمان با حضور رئیس یکی از قوای سه گانه و میزبانی رئیس سازمان صداو سیما، مدیران رسانه‌ ملی و دیگر مدیران سازمان های مشارکت کننده برگزار می‌شود. قرار است شبکه ۲ و شبکه افق انعکاس مراسم را برای مخاطبان داشته باشند، همچنین در آستانه سالگرد شهدای منا مراسم تجلیل از خانواده شهدای قرآنی توسط رئیس سازمان صدا و سیما برگزار می شود.

وی ادامه داد: طرح ۱۴۵۰ صرفا یک وظیفه رسانه‌ای با مشارکت برخی از نهادهای فرهنگی و قرآنی نیست، بلکه تبدیل به یک مطالبه در سطح جامعه و مخاطبان شده است. همانطور که در جریان هستید در ابتدای سال قرار نبود این طرح برگزار شود اما با درخواست مخاطبان همه نهادها و مسئولان با تلاش جهاد وارانه این طرح را برگزار کردند.

در ادامه این مراسم احمد لیایی مسئول برگزاری طرح ۱۴۵۰ گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای حوزه فرهنگ قرآنی، وزارت آموزش و پرورش، ستاد کانون فرهنگی مساجد، دارالقرآن بسیج، اتجادیه تشکل های قرآن، شهرداری تهران، شبکه رادیویی تهران و جوان، شبکه اول و دوم و سوم و پنجم و آموزش در طرح ۱۴۵۰مشارکت خوبی داشتند.

وی ادامه داد: ۱۲ هزار و ۱۶۵ دقیقه برنامه در خصوص این طرح تولید شد، همچنین کتابی به کوشش حجت السلام والمسلمین حمید محمدی درباره مفاهیم و تفسیر سوره حدید در به تعداد ۴۷ هزار جلد به چاپ رسید. ۱۶ هزار کلاس در این طرح برگزار شده است و ۳۳۰ هزار نفر در کلاس ها به روخوانی روانخوانی تجوید سوره حدید پرداختند، در بخش جشنواره نیز ۲۳۰ اثر خوشنویسی و ۲۴۰ اثر عکاسی ارسال شده است و قرار است در اختتامیه ۱۴۵۰ جایزه اهدا کنیم.

محمدزاده در خصوص تولید فیلم و سریال در شبکه قرآن اشاره کرد: در دوره مدیریت قبل تولید فیلم و سریال از این شبکه حذف شده بود اما با تلاش مدیران ارشد سازمان قرار است این بخش در شبکه قرآن رونق پیدا کند. طرح هایی برای تولید داستان قرآنی به صورت سریال به شبکه رسیده است و در مرحله بررسی هستیم.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون فیلمنامه محمدحسین لطیفی که در خصوص زندگی محمدکاظم ساروقی نوشته شده است، به شبکه ارائه کرده و قرار است در دستور تولید قرار بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا