سیاسی

“زورخانه “مکتب فتوت وجوانمردی واخلاق مداری است

به گزارش نسیم قائن ، هفده شوال روزی است که حضرت علی با عمروبن عبدود پهلوان معروف عرب مبارزه کرد و او را شکست داد و پرچم اسلام را سر بلند و پرچم کفر را واژگون ساخت ،به همین دلیل این روز را به عنوان روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای نامیده اند.
امسال ۱مرداد به عنوان روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای در تقویم رسمی کشور ثبت شده است.
پروندۀ ثبت جهانی آیین های پهلوانی و زورخانه‌ای به کوشش فدراسیون ورزش پهلوانی و زورخانه ای ایران با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آماده شدو آیین های پهلوانی و زورخانه‌ای در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۹ برابر با ۱۶ نوامبر ۲۰۱۰ در فهرست میراث معنوی یونسکو از سوی ایران به ثبت جهانی رسید.
به مناسبت این روز گفتگویی با مسئول انجمن ورزش زورخانه ای شهرستان قاین داشتیم.
علی تقی زاده گفتگورا بایک قطعه شعری آغاز می کند:
اول به زورخانه چو رفتی زمین ببوس
آری زمین به نام جهان آفرین ببوس
علی تقی زاده متولد ۱۳۶۷ کارشناس ارشد مدیریت ورزشی ودبیر هیات ورزش پهلوانی وزورخانه ای شهرستان قاینات و مسئول انجمن ورزش زورخانه ای شهرستان است.
وی در خصوص راه اندازی گودزورخانه قاین گفت: آنچه به نقل از ورزشکاران قدیمی بویژه استاد غلامعلی نایب زاده شهرستان قاین شنیده ایم قاین در دهه ۳۰دارای زورخانه بوده است اما این زورخانه پس از چند سالی تعطیل می شودکه زورخانه فعلی مردادماه ۱۳۷۶توسط شهرداری قاین باهمت شهردار وقت آقای محمدحسن فلکی به نام زورخانه شیر خدا به بهره برداری رسید.
وی دلیل ایجاد زورخانه را علاقه وافر شهردار وقت قاین به ورزش باستانی و ورزش های سنتی از جمله کشتی میداند که این بقعه خیر بنیان گردید.
تقی زاده در پاسخ به این سوال که میزان استقبال مردم از ورزش زورخانه ای در شهرستان چگونه است گفت:در حال حاضر بالغ بر ۲۰۰ورزشکار اعم از خردسال،نوجوان و…بزرگسال داریم که نسبت به سطح استان میزان استقبال مطلوب است.
وی گفت:این ورزش اهل خودش را می طلبد تنها تکیه بر ابعاد جسمانی نیست، بلکه این جا،خانه فتوت ،جوانمردی،پهلوانی ،اخلاق مداری و تمرین ادب ،احترام ،تواضع و فروتنی است.
دبیر هیات ورزش پهلوانی وزورخانه ای قاین در خصوص فلسفه وجودی ورزش زورخانه ای گفت:زورخانه جای نیکان ، پاکان و مکتب فتوت و جوانمردی است . ادب ، صفا ، فروتنی و گذشتی که بین ورزشکاران زورخانه حاکم است در جاهای دیگر کمتر دیده می‌شود .
وی اظهارداشت: دراین مورد جامع‌ترین تحقیقی که درباره تاریخ ورزش زورخانه‌ای در ایران وجود دارد، قدمت این ورزش را دوران قبل از اسلام و حتی دوران مادها می‌دانند.
تقی زاده گفت: در کتب تاریخی آمده است که ایرانیان از دیر باز به ورزش و مسائل نظامی گری علاقه‌مند بوده اند.
ایرانیان دوران باستان قطعه زمینی داشتند که آن را «چرتا» می‌خواندند و هنگام جنگ قطعه زمینی گود که در میان دو یا چند تپه قرار داشت را برای کارزار انتخاب می‌کردند و این بدان دلیل بوده که سران سپاه بتوانند از فراز تپه‌ها نبردرا زیر نظر بگیرند.
وی افزود: دراین زمین رقابت‌های میدانی مانند اسب دوانی، پرتاب نیزه، شمشیر زنی و انواع کشتی رااجرا می کردند.
تقی زاده با بیان اینکه شکل گیری گود زورخانه از این چرتا گرفته شده است ،اظهارداشت:ایرانیان در «چرتا» جمع شده و با ابزارآلات شبیه ابزار آلات جنگی ورزش می‌کردند تا بدن خود را آماده نگه دارند.
این باستانی کار قاین قاین در ادامه گفت:ضرباهنگ اشعار زورخانه نیز ضرباهنگ رزم است که مرشدان اشعار حماسی را می خوانند و یکی از انگیزه های ایرانیان نیز در توجه به ورزش زورخانه‌ای دفاع از میهن و ایستادگی در برابر دشمن بوده است.
وی گفت:درسال های گذشته تبری در تپه های استان لرستان کشف شد که بر روی تبر دونفر درحال کشتی گرفتن هستند و مهر تائیدی بر قدمت ورزش های سنتی ایرانیان بودکه قدمت آن به هزاره اول قبل از میلاد مسیح تخمین زده اند.
تقی زاده میزان اهمیت مسئولین به ورزش های باستانی در شهرستان را خوب دانست وگفت:نگاه خوشبینانه و ویژه مسئولین را در این ورزش همراه داریم وبارها کمک های نقدی ،تجهیزات ،ساخت وساز در داخل زورخانه داشته ایم که یاری گر ما بوده اند که در این جا مراتب سپاس خودمان را از فرماندار ،شورای اسلامی شهرو شهرداری قاین،اداره ورزش و جوانان شهرستان وهیات ورزش زورخانه ای استان خراسان جنوبی داریم
وی افزود: این شهرستان پتانسیل چندین زورخانه رو دارد که امیدواریم در آینده به همت مسئولین شاهد راه اندازی آن باشیم.
مسئول انجمن ورزش زورخانه ای با اشاره به موفقیت های ورزش های باستانی قاین گفت:در سال۱۳۷۹توانسته ایم مقام سوم تیمی خراسان بزرگ را کسب کنیم واز سال۸۹که مسابقات هنرهای فردی در استان خراسان جنوبی برگزار می شود
که هر ساله در رشته های میل گیری سنگین ،کشتی پهلوانی ،سنگ و کباده دارای مقام هستیم ودر رشته سنگ بچه های ما هر ساله عنوان دار هستند .
وی گفت:در ششمین دوره این مسابقات که هفته گذشته در زورخانه تقاب خوسف برگزارشد آقایان محسن اعتمادیان و احمد سلطانی به ترتیب مقام اول و دوم رو کسب کردند .
تقی زاده در خصوص برنامه های ورزش زورخانه ای قاین گفت:مهر ماه سال گذشته برای اولین بار انجمن زورخانه ای مدارس با همت کارشناسی تربیت بدنی آموزش وپرورش تشکیل گردید و آموزش به صورت پایه ای و سازمان یافته شده شروع شده است و با توجه به اینکه این رشته از ورزش‌های مختص کشورمان است باید سعی کنیم تا بین جوانان و نوجوانان بیشتر شناخته شود.
وی افزود:دو زورخانه در حال احداث در شهرستان داریم.یکی زورخانه بسیج در محل تدارکات سپاه قاین و دیگری زورخانه ذوالفقار اسفشاد در روستای اسفشاد است که با همت مسئولین امیدواریم هرچه سریعتر کارساخت این دومجموعه به پایان برسد.
وسخن پایانی:در پایان صحبت های خودم را به یک قطعه شعر پایان می دهم.
ورزش مادرجهان جاناصفاداردهنوز
ازبرای اهل ایمان محتواداردهنوز
چونکه بانام خداوندجهان آغازاوست
عاشقانی درپناه مصطفی داردهنوز
نام نیکوی محمد زینت این محفل است
نام زیبای علی رادرفضاداردهنوز
بردن نامش بودچون شربت بیمارعشق
هرمریضی گربنوشداشتهاداردهنوز
ورزش ماورزش دینی واسلامی بود
چونکه نام اولیا واوصیاداردهنوز
درکدامین ورزشی داردنوای یاعلی
یاعلی ویاعلی ویاعلیالمرتضی داردهنوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا