سیاسی

زندگی بیش از یک میلیون ایرانی در مناطق محروم

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از سایت خبری کمیته امداد، فاطمه رهبر ضمن تشریح اقدامات این نهاد برای مددجویان تحت حمایت در مناطق محروم و مرزی با تاکید بر اینکه مددجویان مناطق محروم و مرزی در اولویت خدمت‌رسانی این نهاد قرار دارند اعلام کرد: مددجویان مناطق محروم و مرزی علاوه بر بهره‌مندی از اعتبارات کل کمیته امداد، از اعتبار ویژه‌ای به مبلغ ۱۳۲ میلیارد تومان در سرفصل‌های حمایتی و توانمندسازی نیز بهره‌مند شده اند.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با بیان اینکه ۹۹ میلیارد تومان از این رقم توسط دولت و باقی آن از طریق مشارکت مردمی تأمین می‌شود گفت: تاکنون ۵۵ درصد بودجه دولتی محقق شده است و پیگیری برای تخصیص باقی اعتبار به‌طور جدی در دستور کار کمیته امداد قرار دارد.
رهبر ادامه داد: از این رقم در ۹ ماهه نخست امسال ۳۲ میلیارد تومان در بخش خدمات حمایتی، ۱۳٫۵ میلیارد تومان در بخش اشتغال‌زایی، ۵٫۵ میلیارد تومان در بخش مسکن و چهار میلیارد تومان در بخش فرهنگی برای مددجویان ساکن در مناطق محروم و مرزی هزینه شده است.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با اعلام اینکه ۹۰ منطقه حاد محروم ( در دهستان‌های مناطق محروم و مرزی) شناسایی شده و در اولویت خدمت‌رسانی قرار گرفته است گفت: تاکنون ۳۵ منطقه به دبیرخانه گروه‌های جهادی معرفی شده است.
رهبر اعلام کرد: یکی دیگر از تصمیم‌های مهم این نهاد برای بهبود وضعیت معیشت مددجویان ساکن در مناطق محروم، اختصاص سهم ده درصدی از اعتبار حوزه‌های کمیته امداد به این مناطق است.
وی با تأکید بر اینکه سرانه خدمات به مددجویان متناسب با بالا رفتن ضرایب محرومیت افزایش می‌یابد افزود: برای نخستین بار سرانه هر خدمت به مددجویان مناطق محروم و مرزی ۲۰ درصد افزایش یافته است؛ به طور مثال اگر کمک هزینه تامین جهیزیه در مناطق برخوردار سه میلیون تومان باشد این رقم برای مددجویان ساکن در مناطق محروم و مرزی سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با اعلام اینکه ۲۵ میلیارد تومان اعتبار نیز برای رفع نیازهای ضروری مددجویان ساکن در ضریب محرومیت ۸ و ۹ اختصاص داده یافته است گفت: این مبلغ برای تهیه ۱۲۰ هزار قلم وسایل سرمایشی و گرمایشی، یخچال و منبع آب و ساخت سرویس بهداشتی در نظر گرفته شده است.
رهبر با اشاره به اینکه یک‌میلیون و ۱۱۷ هزار نفر از مددجویان کمیته امداد در مناطق محروم و مرزی کشور سکونت دارند گفت: از این تعداد ۵۳۷ هزار نفر در ضریب ۶ محرومیت، ۳۴۰ هزار نفر در ضریب ۷ محرومیت، ۲۰۲ هزار نفر در ضریب ۸ محرومیت و ۴۷ هزار و ۶۵۰ نفر در ضریب ۹ محرومیت قرار دارند.
وی با اعلام اینکه استان سیستان و بلوچستان بیشترین تعداد مددجویان تحت حمایت در مناطق محروم و مرزی را به خود اختصاص داده است گفت: هم‌اکنون ۱۴۸ هزار مددجو در این استان در مناطق محروم سکونت دارند که بر این اساس بیشترین سهم ( ۱۶ درصد) از اعتبار ویژه مناطق محروم و مرزی به این استان اختصاص‌یافته است.
رهبر درباره پراکندگی مددجویان مناطق محروم در کشور گفت: استان‌های فارس، خراسان رضوی، کرمان، خوزستان، هرمزگان، لرستان، گیلان و کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب بیشترین تعداد مددجو را در مناطق محروم کشور دارند.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا