تاریخ : پنج شنبه, 7 بهمن , 1400 24 جماد ثاني 1443 Thursday, 27 January , 2022
0
مشروح/ در همایش بزرگداشت روز حقوق بشر اسلامی

رژیم صهیونیستی “شرور” است

  • کد خبر : 41037
  • 14 مرداد 1394 - 16:39
رژیم صهیونیستی “شرور” است
خبرگزاری تسنیم: رئیس مجلس شورای اسلامی رژیم صهیونیستی را یک رژیم شرور دانست و گفت: آمریکایی‌ها افتخار می‌کنند که از این رژیم شرور حمایت می‌کنند و با صدای بلند هم می‌گویند: "امنیت این رژیم امنیت ماست".

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی در سخنانی گفت: مفتخرم که امروز توفیق حاصل شد در این محفل مهم که مربوط به یکی از ارکان تمدنی امروز است، حضور پیدا کنم.
وی افزود: از برادر آقای دکتر جواد که در تنظیم ستاد حقوق بشر در ایران تلاش کردند تشکر می‌کنم. امیدوارم این روز که روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی است و همچنین تلاش‌هایی که در زمینه اطلاعیه و یا اعلامیه حقوق بشر اسلامی شده است که به صورت سندی نیز تنظیم شده، توفیقات حاصل شود، هرچند که نفاذ لازم را این سند ندارد اما امیدوارم که توفیقات برای اجرای آن به دست آید.
رئیس مجلس تاکید کرد: موضوع مهمی مطرح است که موادی تنظیم شده امیدوارم اینگونه محافل و جلسات انگیزه‌های بیشتری را برای تحقق این سند فراهم کند.
لاریجانی اظهار داشت: همانطور که بیان شد شاید بیش از ۷۰ سال است که از اعلامیه حقوق بشر می‌گذرد، مخصوصا پس از جنگ جهانی این ضرورت احساس شد که باید در قالب اصولی در موضع حقوق بشر در صحنه بین‌الملل تفاهم کنیم که جلوی این جنگ‌ها، خونریزی‌ها و دشمنی‌ها گرفته شود؛ مخصوصا که در جهان غرب مشکلاتی غیر از جنگ‌ها و خشونت به معنای متعارف امروزی نیز وجود دارد و آن مسئله بردگی است. مسئله بردگی از چند دهه قبل در غرب وجود دارد.
وی در ادامه با انتقاد از وضعیت حقوق بشر در جوامع غربی گفت: موضوع حائز اهمیت این است که طوایفی مانند زنان از برخی حقوق‌شان نظیر حق رای محروم بودند که در دهه اخیر وضع‌شان قدری منطبق شده است. البته در شرق و غرب به نوعی اشکالاتی در موضوع حقوق بشر وجود دارد که باید به آن توجه شود.
رئیس مجلس سند حقوق بشر اسلامی را دارای نواقصی دانست و تصریح کرد: بحث حقوق بشر به عنوان سندی که همه کشورها به آن ملتزم هستند، مصوب شد اما باید ارزیابی کرد که این سند چقدر محقق شده است. البته این تلاش‌ها منجر شد که نزدیکی به هم پیدا کنند.
لاریجانی ادامه داد: تلاش‌های ایران منجر شد که سند حقوق بشر کشور اسلامی در قاهره مصوب شود که به نظر می‌رسد نکات عمیقی در این سند وجود دارد، البته نواقصی نیز وجود دارد که یکی از آنها نوع مشارکت مردم در سرنوشت خودشان است که در این سند چیز مهمی نیست.
وی ادامه داد: اگر ما مردم‌سالاری را به عنوان یک موضوع مهم برای ملت‌ها در نظر بگیریم و اگر این حق را برای مردم قائل باشیم که به سرنوشت خودشان سهیم باشند ما در این سند چیز روشنی در این زمینه نمی‌بینیم. البته این سند نکات مثبت زیادی دارد که می‌تواند به عنوان یک حرکت روبه‌جلو در تحولات نظری و عملی در حوزه حقوق بشر تلقی شود.
رئیس مجلس تصریح کرد: به هر حال در دنیای امروز نمی‌توان گفت که خشونت و جنگ کمتر از گذشته است. به خصوص در دنیای اخیر جنگ‌های بسیاری در پیرامون ما نظیر عراق، افغانستان، لیبی و مصر صورت گرفته است که باعث به وجود آمدن خشونت های بسیاری شده است و لشگرکشی‌های بسیاری نیز رخ داده است که در خیلی از این جنگ‌ها اصول و موازین حقوق بشر رعایت نشده است.
لاریجانی اضافه کرد: براساس ماده ۳ اطلاعیه حقوق بشر اسلامی آمده است که اگر جنگ رخ دهد زنان و پیرمردان و آنهایی که در جنگ نیستند باید امنیت‌شان حفظ شود، اما امروز این نوع سوال مطرح است که آیا در یمن که یک کشور اسلامی به آن حمله کرده و کشتارهایی در آن انجام می‌شود، حقوق زنان و کودکان و آنهایی که در جنگ نیستند رعایت می‌شود؟ آیا آنها از تیغ ستم این جنگ جدا هستند؟
وی در همین زمینه اضافه کرد: شنیده‌ام که چند روز پیش ۴۰۰ بار هواپیماهای سعودی یمن را بمباران کردند که این شامل مناطق نظامی نبوده بلکه بازار و خانه‌های مردم را هدف قرار دادند. سند حقوق بشر اسلامی سندی است که در طائف و مکه بحث شده و در قاهره تصویب شده است. سوال اینجاست که چقدر در این کشورها این سند رعایت می‌شود.
رئیس مجلس با بیان اینکه همان کسانی که در نگارش سند حقوق بشر اسلامی نقش داشته‌اند، امروز جنگی درست کرده‌اند که هیچگونه ضوابط حقوق بشر رعایت نمی‌شود، گفت: امروز فجایعی نیز که در فلسطین رخ می‌دهد ساده نیست. آخرین فاجعه کشتار جانسوزی بود که یک کودک را در این کشور سوزاندند. اینها فجایع عجیب و غریبی است اما حالا آمریکایی‌ها افتخار می‌کنند که از این رژیم آدم‌کش شرور حمایت می‌کنند و با صدای بلند می‌گویند که امنیت او، امنیت ما است و ما سلاح بیشتری به این کشور می‌دهیم و دلیل‌اش هم این است که می‌گویند این کشور را ما در دامان خودمان پرورش دادیم و به آن نیز افتخار می‌کنند. آیا نظامات حقوق بشر را رژیم صهیونیستی رعایت کرده است.
لاریجانی بنای تاسیس رژیم صهیونیستی را براساس ضدیت با حقوق بشر دانست و گفت: چطور آمریکایی‌ها که می‌گویند می‌خواهیم مدیریت جهانی را برعهده بگیریم، اما امروز از سند حقوق بشر استفاده کردند و می‌گویند از این رژیم حمایت می‌کنیم و به آن نیز افتخار می‌کنند. امروز ما با مصیبت‌های این‌چنینی روبه‌رو هستیم.
وی در ادامه به شنودهایی که در صحنه بین‌المللی انجام می‌شود، اشاره کرد و گفت: وقتی که از صدراعظم و رئیس‌جمهور یک کشوری شنود می‌کنند چطور می‌توان انتظار داشت که به مردم بیگناه رحم کنند؟ این وضعیت حقوق بشری است که ما فعلا با آن روبه‌رو هستیم.
رئیس مجلس در ادامه اظهار داشت: وضعیت داعش و رفتارهایی که در عراق و سوریه انجام می‌دهند، وحشی‌گری عجیبی است که در دوران جدید دارد شکل می‌گیرد.
لاریجانی تصریح کرد: شاید یکی از مشکلاتی که در حوزه حقوق بشر ایجاد شده مربوط به این می‌شود که در بحث حقوق بشر در دنیای جدید به بخش‌های اقتصادی و اجتماعی در این حوزه تسری پیدا نکرده و اثری از آنها در این سند دیده نمی‌شود.
وی با بیان اینکه اساس اسلام به فطرت و حقوق انسان‌ها توجه دارد، گفت: این فطرت است که در اسلام مورد توجه قرار گرفته اما از همین حقوق طبیعی اثر کمی دراین سند دیده می‌شود به طوری که حقوق طبیعی انسان‌ها در اسلام مورد تاکید قرار گرفته است.
رئیس مجلس با تاکید بر اینکه همه ساحت‌های حقوق طبیعی در این سند دیده می‌شود که احصای کامل در درون آن صورت گرفته است، افزود: انسان‌ها حق آزادی فکر کردن دارند و این حق برای انسان‌ها وجود دارد اما در این سند چیزی از آن نمی‌بینیم. تئوری عدالت می‌تواند حقوق طبیعی را در بحث اقتصادی تامین کند.
لاریجانی با بیان اینکه در حوزه حقوق بشر امروز شرایط به گونه‌ای است که قدرت تعیین‌کننده این حقوق است، افزود: حقوق انسان‌ها امروز در این حوزه رعایت نمی‌شود. امروز شرایط به گونه‌ای است که قدرت تامین‌کننده ساحت سیاست در حقوق انسان‌هاست و در این حوزه معنا پیدا کرده است.
وی در ادامه به مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵ اشاره کرد و گفت: در موضوع هسته‌ای که ۱۲ سال مایه مشاجرات بین ایران و کشورهای زورگو بود سوال این است که دلیل آن چه بوده است؟ آیا ایران حق نداشت از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای استفاده کند؟ وقتی ما NPT را پذیرفتیم براساس آن به همین حقوقی که در مذاکرات تعیین شد آنها نیز بر آن تاکید کردند. آنها حقوق ایران در معاهده‌ای که ما آن را پذیرفته بودیم را تایید کردند.
رئیس مجلس در همین زمینه افزود: از زمانی که در سعد‌آباد آمدند ۱۲ سال کشمکش داشتیم و مشکلاتی با تحریم برای ایران ایجاد کردند و می‌گفتند که قدرت آن را تعیین می‌کند و می‌گفتند چون ما نگرانیم شما از این حقتان استفاده نکنید و چون ایران تبعیت نمی‌کند باید بر آن زور و فشار بیاوریم. کجای این رفتار با سند حقوق بشر مطابقت دارد؟
لاریجانی در ادامه به جنگ آمریکا با عراق اشاره کرد و گفت: آنها می‌گفتند که گزارشی از عراق به ما رسیده که این کشور درصدد ساخت سلاح‌های هسته‌ای است و در این حوزه کار می‌کند که به همین بهانه و بدون اینکه مرجعی رسیدگی کند و یا اینکه حتی شورای امنیت آن را تصویب کند به این کشور حمله کردند. در این میان تنها جمهوری اسلامی ایران بود که از ملت عراق دفاع کرد. نه شرقی‌ها و نه غربی‌ها در این تجاوز کمکی به مردم عراق نکردند.
وی در همین زمینه اظهار داشت: براساس گزارشی اعلام کردند که طویله‌ای در عراق به عنوان محل ساخت سلاح هسته‌ای است و آن را به سازمان ملل گزارش دادند که نمونه‌هایی از این دست بهانه‌هایی برای حمله به عراق فراهم کرد.
رئیس مجلس با انتقاد از اینکه وضعیت امروز به گونه‌ای است که تحرکی در زمینه اجرای سند حقوق بشر اسلامی نمی‌بینیم، گفت:‌ سطح تحصیلات افراد کشورهای اسلامی امروز بالاتر رفته است، لذا همین انقلاب‌هایی که در کشورهای اسلامی رخ می‌دهد یکی از دلایل‌اش بالا رفتن سطح فکری کشورهای اسلامی است که این بسیار مفید بوده است اما بنده معتقدم که حقوق بشر باید به خواست عمومی تبدیل شود تا دولت‌ها در این زمینه گام‌های اساسی را بردارند.
لاریجانی تصریح کرد: شرایط امروز دنیا نسبت به حقوق بشر، چه در دول بزرگ و چه در کشورهای اسلامی که همیتی را در آنها نمی‌بینیم وضعیت مطلوبی نیست اما این بیداری که در ملل اسلامی دارد به وجود می‌آید، اگر بر روی موضوع حقوق بشر اسلامی تاکید کند و به خواسته ملل اسلامی توجه شود، از این طریق می‌توان شاهد تحرکاتی در این زمینه بود. باید طلب در این حوزه ایجاد شود.
وی نقش مشارکت مردم در تعیین سرنوشت سیاسی کشورشان را یکی از نواقصی دانست که در سند حقوق بشر اسلامی مدنظر قرار نگرفته است، گفت: این یکی از موضوعاتی است که باید به آن توجه شود. چطور می‌شود که یک نفر ۳۰ سال رئیس‌جمهور است و بار هم طلب می‌کند که در عرصه بماند!؟ این خفقان جدیدی است که به وجود آمده، لذا باید در این سند این امیدواری را به مردم داد که در سرنوشت سیاسی کشورشان مشارکت داشته باشند.
رئیس مجلس در پایان ضمن ابراز امیدواری از اینکه این سند حقوق بشر اسلامی جایگاهی بین دولت‌ها پیدا کند، خاطرنشان کرد: امیدواریم شرایط به گونه‌ای شود که دولت‌ها فخر کنند که این سند را اجرا می‌کنند و در صیانت از آن اقدام می‌کنند. موضوع مهم در این سند این است که حقوق طبیعی مردم به خصوص تعیین سرنوشت‌شان مدنظر قرار گیرد.

لینک کوتاه : https://nasimeqaen.ir/?p=41037

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.